Znakowanie mikroudarowe
Aby proces produkcji był sprawny i wydajny, półprodukty oraz gotowe wyroby muszą być łatwe do identyfikacji. Produkty muszą również spełniać rygorystyczne wymagania np dyrektyw by były niezawodne i bezpieczne w użyciu. Wszystkie te informacje możemy uzyskać dzięki ich precyzyjnemu oznakowaniu.
Używane do tego są znaki, kody, daty produkcji i zdatności, numery seryjne, kody matrycowe (QR), logotypy i grafiki innego typu. W przemyśle stosuje się wiele metod znakowania, jedną z nich jest znakowanie mikroudarowe znane też jako znakowanie mikropunktowe.
Zasada znakowania mikroudarowego
Znakowanie mikroudarowe (ang. dot peen) polega na uderzaniu grotem w powierzchnię znakowaną i odkształcaniu powierzchni elementu poprzez punktowe wgniatanie. Przypomina to pracę drukarek igłowych. Znakowanie jest stosunkowo szybkie i nie powoduje powstawania wiórów.
Uderzenia wykonywane są za pomocą specjalnej igły wykonanej z wytrzymałego węglika. Czasem stosuje się też groty z diamentową końcówką. Igła porusza się w górę i dół z dużą prędkością, a po napotkaniu materiału wbija się w niego powodując odciśnięcie zagłębienia. Częstotliwość uderzeń w tej technologii wynosi ok. 50 uderzeń na sekundę.
Znakowanie mikropunktowe umożliwia wykonanie litery z pisma kropkowego lub pismem jednolitym. Pozwala także na tworzenie rysunków, można wykonać oznaczenia, symbole i grafikę złożoną z umieszczonych blisko siebie wgnieceń. Znakowanie mikroudarowe sprawdza się zarówno na powierzchniach płaskich, powierzchniach walcowych jak i innych większych nierównościach. Znakowanie mikropunktowe to najbardziej popularny sposób znakowania, które pozwala znakować różnego rodzaju materiały.
Mikroudarowe znakowanie powierzchni metalu
Znakowarki mikropunktowe dają możliwość znakowania w różnych materiałach o twardości do 62 HRC. Dobierając odpowiedni grot można znakować różne twarde metale: stal węglowa, stal nierdzewna, stal utwardzana po obróbce cieplnej, tytan, nikiel, a także aluminium, miedź, mosiądz i innych.
Znakowanie mikroudarowe tworzyw sztucznych
Coraz częściej taka metoda znajduje zastosowania do grawerowania innych materiałów niż metale, takich jak np. tworzywa sztuczne, szkło, ceramika lub drewno. Jednak materiał który można znakować przy pomocy mikroudaru, musi spełniać wymagane kryterium twardości minimalnej. Nie może być kruchy i powinien pozwalać na uzyskanie trwałego plastycznego odkształcenia w formie znaku. Dlatego nie jesteśmy w stanie znakować udarowo miękkich i plastycznych materiałów jak niektóre tworzywa sztuczne, guma, czy miękkie rodzaje drewna których powierzchnia po nacisku powraca do punktu wyjścia.
Znakowanie mikroudarowe - maszyny do znakowania
Na rynku dostępne są znakowarki mikroudarowe z napędem pneumatycznym lub elektromagnetyczne. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale wymaga dodatkowego dostarczenia sprężonego powietrza, co generuje koszty. Wadą jest też głośniejsza praca takich maszyn i zwykle większe gabaryty maszyny.
Znakowarki z napędem elektromagnetycznym są wygodniejsze w użyciu i mają szereg zalet. W przeciwieństwie do pneumatycznych wykorzystują jedno źródło zasilania sprawia co sprawia, że takie znakowarki są bardziej mobilne. Ich zaletą jest też możliwe znakowanie elementów o mniejszych rozmiarach wymagających wysokiej precyzji i spójności. Szczególnie polecane są do znakowania kodów Data Matrix.
Od niedawna dużą popularnością cieszą się znakowarki przenośne, wyposażone w ekran dotykowy i zasilanie akumulatorowe, które zapewnia komfort korzystania. Operator może łatwo przenosić jedno z takich urządzeń i znakować produkt nawet poza halą produkcyjną. Mimo niewielkich rozmiarów oznakowania wykonane przez mobilną znakowarkę mikropunktową są wytrzymałe i czytelne, wiele z nich oferuje możliwość aplikacji zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej. Szczególną popularnością cieszą się w zakładach produkujących wielkogabarytowe elementy lub takie o utrudnionej aplikacji przez stacjonarne maszyny.
Maszyna do znakowania mikroudarowego składa się z jednostki sterującej i głowicy znakującej. Jednostka sterująca przekazuje głowicy polecenia według zadanych parametrów: siła, gęstość, droga prowadzenia grotu, itp. Dzięki ekranom dotykowym i wsparciu komputerów przy projekcie znaków, maszyny do znakowania wyróżnia prosta obsługa.
Znakowanie mikroudarowe wielkoseryjne
Znakowarki mikroudarowe stacjonarne stosuje się szczególnie chętnie tam, gdzie potrzeba oznakować duże serie elementów, nawet 10 000 sztuk dziennie. Znakowarki charakteryzuje łatwość integracji do linii produkcyjnej bez dużych inwestycji, co jest często wykorzystywane np. w przemyśle automotive.
Obecnie ten rodzaj znakowania wykorzystuje się jako składową linii produkcyjnej m.in. w hutnictwie, przemyśle lotniczym i samochodowym oraz przy produkcji sprzętu ciężkiego i innych konstrukcji. Z powodzeniem stosowany jest również w mniejszych narzędziowniach, warsztatach czy prototypowniach wykonujących elementy z metalu min. stali, aluminium.
Usługi znakowania mikroudarowego / grawerowania mikroudarowego
Jedną z kategorii obecnych w portalu MetalTop jest znakowanie mikroudarowe. Oferty firm wykonujących grawerowanie mikroudarowe można filtrować wg parametrów technicznych, dogodnej lokalizacji i terminu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty znakowania mikroudarowego.