Wtrysk tworzyw
115
Pozostałe
USŁUGA
Naszym klientom proponujemy usługę wtrysku tworzyw sztucznych i produkcję detali z tworzyw. Oferujemy wytwarzanie małogabarytowych detali z tworzyw sztucznych spełniających różnorodne wymagania techniczne. Przetwarzamy tworzywa z grupy standardowej: PP, PE, PC, kopolimery polipropylenu, styrenu, jak również tworzywa charakteryzujące się specyficznymi właściwościami z grupy poliacetali, węglanów, poliamidów. Posiadamy wtryskarki o sile docisku do 160 ton z układem zamykania i plastyfikacji poziomym (HH). Produkcja możliwa na powierzonym oprzyrządowaniu. Posiadamy również własną narzędziownię, wykonujemy nowe formy a w razie potrzeby przeprowadzamy serwisowanie pracujących narzędzi. Możliwa produkcja seryjna i masowa. Naszą ofertę kierujemy do klientów z: Herby, Lubliniec, Częstochowa, Katowice, Opole , Wrocław, Łódź, Kielce oraz województw: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie a także dla innych regionów Polski. Alpha Herby woj. śląskie.
Zakład Obróbki Plastycznej i Galwanicznej ARTCO / ALPHA HERBY
42-284 Herby, śląskie
USŁUGA
Dysponując dużym potencjałem oraz bogatym doświadczeniem produkujemy elementy z tworzyw sztucznych w technologii wtrysku o ciężarze od 0.01kg do 1.90kg. Posiadając nowoczesny park maszynowy bazujący na wtryskarkach światowych marek ARBURG, ENGEL, DR BOY, produkujemy wypraski o różnych gabarytach i jesteśmy przygotowani do realizacji zamówień spełniających wysokie wymagania naszych Klientów. Park maszynowy Wydziału Przetwórstwa Tworzyw to 24 wtryskarki o sile zwarcia od 50 do 500 ton, wtryskarki sterowane komputerowo, podłączone do centralnej chłodni i centralnego zasypu firmy PIOVAN co pozwala na usprawnienie i przyspieszenie procesu produkcji.
Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Halina Błażejewicz-Sowa
87-200 Wąbrzeźno, kujawsko-pomorskie
USŁUGA
Macro Molds Tychy woj.śląskie proponuje kontrahentom usługę wtrysku tworzyw sztucznych i produkcję detali z tworzyw. Oferujemy wytwarzanie małogabarytowych detali z tworzyw sztucznych. Przetwarzamy tworzywa standardowe: PP, PE, PC, kopolimery polipropylenu, styrenu, jak również tworzywa charakteryzujące z grupy poliacetali, węglanów, poliamidów o specjalnych właściwościach technicznych. Posiadamy wtryskarki poziome o sile docisku do 220 ton. Produkcja możliwa na powierzonym oprzyrządowaniu. Posiadamy również własną narzędziownię, wykonujemy nowe formy a w razie potrzeby przeprowadzamy serwisowanie pracujących narzędzi. Możliwa produkcja seryjna i masowa. Naszą ofertę kierujemy do klientów z: Tychy, Gliwice, Częstochowa, Katowice, Opole, Wrocław, Łódź, Kielce, Kraków, Toruń, Olsztyn oraz województw: śląskie, dolnośląskie, małopolskie, łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubuskie a także dla innych regionów Polski. Zapraszamy!
Macro Molds Polska Sp. z o.o.
43-100 Tychy , śląskie
USŁUGA
Alexander Tools z miejscowości Chwaszczyno oferuje klientom usługowy wtrysk tworzyw. Wtrysk tworzyw: PP, ABS, PE, POM, PA, PCV i innych. Wtrysk na formach powierzonych przez klienta lub wykonanych przez nas. Dysponujemy własną narzędziownią, możemy wykonać formę wg oczekiwań klienta. Wtrysk i produkcja wyprasek seryjna i masowa. Dysponujemy nowoczesnymi maszynami, zatrudniamy doświadczonych operatorów maszyn, inżynierów i technologów. Usługę polecamy dla klientów z miejscowości: Lębork, Słupsk, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Elbląg, Koszalin, Bytów, oraz województw: warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodnio-pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie a także dla innych regionów kraju i klientów z zagranicy. Wykonujemy usługi dla przemysłu: przetwórstwa tworzyw sztucznych, maszynowego, samochodowego, lotniczego, ADG i wielu innych. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z warunkami usług oraz ze szczegółowa ofertą.
Z.P. Alexander
80-209 Chwaszczyno, pomorskie
USŁUGA
Wytwórnia Okuć Meblowych Sp. z o.o. Sp.k. / WOM BRODNICA
87-300 Brodnica, kujawsko-pomorskie
USŁUGA
Rovigo Sp. z o.o.
89-100 Nakło nad Notecią, kujawsko-pomorskie
USŁUGA
Rovigo Sp. z o.o.
89-100 Nakło nad Notecią, kujawsko-pomorskie
1
Wtrysk tworzyw sztucznych
Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez tworzyw sztucznych, bo wysypują one w nim na każdym kroku. Dzięki unikatowym właściwościom i relatywnie małym kosztom przetwarzania są one wszechstronnymi materiałami produkcyjnymi stosowanymi we wszystkich praktycznie dziedzinach przemysłu.
Celem wytwarzania produktów z tworzyw jest uzyskanie możliwie najlepszej jakości przy zachowaniu relatywnie najniższych kosztów produkcji. Aby osiągnąć ten cel zastosowanie znalazło wiele procesów przetwórstwa. Najpopularniejszą dziś metodą jest proces formowania wtryskowego określany zwykle wtryskiem tworzyw.
Metoda ta daje wysoką powtarzalność parametrów wyrobów także przy produkcji wielkoseryjnej i pozwala na produkcję skomplikowanych wyrobów o złożonych kształtach.
Proces formowania wtryskowego
Formowanie wtryskowe tworzywa sztucznego to metoda wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych termoplastycznych lub termoutwardzalnych w której tworzywa podawane w postaci granulek lub krajanki, po uplastycznieniu, wtryskiwane są do formy, w której stygną, formując się w półprodukt nazywany wypraską. Wypraski różnią się od finalnego produktu obecnością naddatków tworzywa związanych z procesem produkcji i budową formy. Naddatki te muszą zostać usunięte w osobnej operacji.
Reaktywne formowanie wtryskowe to odmiana procesu w której stosuje się wtrysk prepolimeru oraz środka który powoduje jego polimeryzację już w formie.
Rodzaje wtrysku tworzyw
Wtrysk sekwencyjny tworzyw
Tworzywo wprowadza się do formy kilkoma sekwencyjnie otwieranymi kanałami. Najpierw przez jeden (ew. przez kilka kanałów) a w miarę jak forma wtryskowa wypełniana jest tworzywem otwierane są kolejne. Tworzywo stopniowo przesuwa się dalej by doszło do jego kontaktu w połowie drogi między kanałami.
Wtrysk wielokomponentowy tworzyw sztucznych
Używamy kilku (co najmniej dwu) różnych tworzyw, są one wtryskiwane kolejno i wypełniają tę samą formę. W technice tej możliwe jest także wytwarzanie części będących połączeniem tworzywa i metalowego elementu czyli obtrysk wkładek. Wyrób można tak zaopatrzyć także w inne elementy np etykiety.
Wtrysk tworzyw z doprasowaniem
Gniazda formy są teleskopowo dociskane w czasie chłodzenia elementu. Ciśnienie docisku jest wywierane przez cały czas ochładzania aby uniknąć naprężeń wewnętrznych i deformacji elementu.
Wtrysk tworzyw z rozdmuchiwaniem
Po wstępnym wtryśnięciu część stemplowa formy z niezastygniętym tworzywem zostaje przesunięta do innej formy w której w wyniku rozdmuchu gazem uzyskuje ostateczny kształt. Wytwarza się dzięki niej cienkościenne produkty o rożnym kształcie np butelki, bańki, kanistry.
Maszyny do wtrysku tworzyw sztucznych
Proces wtrysku wykonuje się na maszynach nazywanych wtryskarkami. Podział wtryskarek ze względu na:
Sposób uplastycznienia: tłokowe, ślimakowe, z wstępnym cylindrem uplastyczniającym
Położenie układu wtryskowego: pionowe, poziome, skośne
Napęd: hydrauliczne, elektryczne, hybrydowe
Budowa typowej wtryskarki:
Zespół zamykania - zbudowany ze stołów ruchomego i nieruchomego na których zakłada się części stemplową i matrycową formy. Zespół ten charakteryzuje siła zamykania wtryskarki która musi zrównoważyć ciśnienie wtrysku.
Jednostka plastyfikacji zwykle układ cylindra z obracającym się w środku specjalnym ślimakiem, wyposażony w dodatkowe grzałki. Połączenie wysokiego ciśnienia i temperatury powoduje uplastycznienie tworzywa by możliwy był jego wtrysk.
Agregat wtryskowy odpowiada za bezpośredni wtrysk tworzywa do formy i zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wtrysku. Zwykle zintegrowany z jednostką plastyfikacji, przepływ tworzywa w wyniku ruchu postępowego bo ślimak działa również jako tłok. Są też modele wtryskarek z rozdzielnymi układami wtrysku i plastyfikacji.
Przebieg wtrysku tworzyw
Wtrysk tworzyw sztucznych to proces sekwencyjny złożony we wtrysku tradycyjnym z etapów:
Zamknięcie formy
Ruchoma część stemplowa formy, umocowana do przesuwnego stołu wtryskarki jest dociskana do nieruchomej części matrycowej.
Dojazd agregatu wtryskowego do matrycy formy
Dysza wtryskowa przesuwana jest do tulei wtryskowej w części matrycowej formy przy wykorzystaniu specjalnego układu hydraulicznego.
Ogrzewanie i upłynnienie pobranego tworzywa
Tworzywo w postaci granulatu dozowane ze jest ze zbiornika. Pobranie tworzywa najczęściej następuje z leja zasypowego. Tworzywo następnie trafia do cylindra, gdzie jest przesuwane przez obracający się wewnątrz niego ślimak o specjalnej konstrukcji, który wytwarza wysokie ciśnienie. Cylinder wtryskarki ogrzewany jest dodatkowo za pomocą specjalnych grzałek zwykle elektrycznych.
W cylindrze wtryskarki tworzywo jest ogrzewane od ścianek i w wyniku tarcia. Gdy osiągnięta zostanie odpowiednia temperatura, przy udziale wysokiego ciśnienia materiał ulega upłynnieniu. Ruch obrotowy ślimaka przesuwa tworzywo w cylindrze i powoduje jego mieszanie co ułatwia równomierne ogrzanie aż osiągnięta zostaje temperatura wtrysku.
Wtrysk właściwy
Ślimak wtryskarki oprócz ruchu obrotowego działa także jako tłok. W czasie etapu wtrysku ślimak przesuwany jest specjalnymi siłownikami w kierunku formy, wywierając odpowiednie ciśnienie wtrysku, jednocześnie czoło ślimaka przepycha odmierzoną porcję uplastycznionego tworzywa przez dyszę i dalej system kanałów do gniazda formy, zapewniając całkowite jej wypełnienie. Konstrukcja formy dobierana jest tak by czas wtrysku był odpowiedni dla danego tworzywa. Ciśnienie wtrysku i temperatura dobierane są doświadczalnie, na etapie prób przed wdrożeniem produkcji.
Etap stygnięcia
Po napełnieniu formy w zależności od rodzaju tworzywa jest ona chłodzona (dla tworzyw termoplastycznych) lub ogrzewana (dla tworzyw termoutwardzalnych). Formy chłodzone stosowane są częściej. W wyniku ochłodzenia kształt zostaje utrwalony w formie dokładnie odwzorowując gniazda formy.
Ważne jest osiągniecie właściwej temperatury gniazda formy wtryskowej. Temperatura formy wpływa na jakość elementu oraz czas trwania całego cyklu wtrysku. Czas chłodzenia formy to często 80% całego czasu wtryskiwania. Formy chłodzone są przeważnie za pomocą wody z dodatkiem środków poprawiających jej właściwości. W każdej formie mamy zwykle kilka stref chłodzonych poprzez osobne kanały chłodzące.
Opróżnienie formy
Po zakończeniu wtrysku i chłodzeniu aż osiągnięta zostanie pożądana temperatura kształtki, formę otwiera się. Część stemplowa odjeżdża od części matrycowej a wypraski usuwane są z formy. Najczęściej używa się systemu odpowiednich wypychaczy zainstalowanych w formie, lub stosuje się roboty odbierające.
Po opróżnieniu formy proces może rozpocząć się na nowo, formy wtryskowe są znowu zamykane i cykl powtarza się.
Oczyszczanie produktu
Wypraski mają często naddatki tworzywa, zwykle zastygającego także w kanałach doprowadzających a także na krawędziach styku połówek formy. Należy je usunąć mechanicznie przez odcięcie. By osiągnąć odpowiednią jakość stosowane jest często polerowanie powierzchni w miejscu odcięcia.
Formy wtryskowe
Forma wtryskowa to narzędzie stosowane w procesie wtrysku, składające się z wielu elementów w którym następuje formowanie tworzywa. Formawyposażona jest w dodatkowe systemy które zapewniają: grzanie i chłodzenie materiału, umożliwiają usunięcie gotowej wypraski, wywierają dodatkowe ciśnienie i inne konieczne operacje.
Najważniejsze elementy formy to:
Gniazdo albo gniazda formujące
Układ wlewowy materiału
Układ chłodzenia wypraski i formy
Układ usuwania wypraski
Układ wypychania wlewka
Elementy prowadzące oraz ustalające połówki (segmenty) formy
Napędy segmentów i poszczególnych płyt
Obudowa formy
Mamy różne typy form wtryskowych: zimnokanałowe i gorącokanałowe; formy jednogniazdowe i wielogniazdowe; formy z jedną płaszczyzną podziału lub dwoma płaszczyznami podziału.
Formy wtryskowe są wytwarzane przez wyspecjalizowane zakłady. Przygotowanie formy jest najdroższym etapem przy wdrażaniu nowej produkcji, zwiększa koszt jednostkowy produktu, opłacalne jest tylko dla produkcji seryjnej i masowej. Od prawidłowego projektu i starannego wykonania formy zależy wysoka jakość finalnego wyrobu.
Zalety wtryskiwania tworzyw sztucznych
Wytwarzanie wyrobów o skomplikowanych kształtach w jednej operacji technologicznej.
Wyroby wtryskowe nie wymagają stosowania drogich obróbek wykańczających.
Wtryskiwanie cechuje się jakością i powtarzalnością kształtu jak i wymiaru, dając wyrób gotowy o wysokiej estetyce.
Łatwa automatyzacja procesu wtrysku, mała pracochłonność przy produkcji masowej.
Niewielka emisja szkodliwych substancji do otoczenia.
Wady wtryskiwania tworzyw
Duży koszt wytworzenia formy wtryskowej, a także długi czas produkcji oprzyrządowania dla procesu.
Duży koszt jednostkowy wyrobu przy małych seriach, niska efektywność ekonomiczna produkcji małoseryjnej.
W systemie MetalTop znajduje się wiele firm wykonujących usługę wtrysku tworzyw sztucznych. Łatwość wyszukiwania odpowiednich parametrów procesu i dogodnej lokalizacji firm pozwoli wybrać te najlepiej spełniające Państwa wymagania. Zapraszamy.