Przeciąganie
Jednym ze sposobów przeprowadzania obróbki wiórowej jest tak zwane przeciąganie. Operację wykonuje się na obrabiarkach zwanych przeciągarkami. Używa się przy tym narzędzia zwanego przeciągaczem. Charakterystyczne w obróbce przeciąganiem jest to że cały naddatek materiału na obróbkę, skrawany jest podczas jednego przejścia narzędzia. Ze względu na znaczne koszty narzędzi, przeciągania używa się wyłącznie w produkcji masowej lub wielkoseryjnej.
Przeciąganie otworów
Najczęściej przeciąganie wykonuje się w celu obróbki otworów wielobocznych, otworów kształtowych, otworów wielowypustowych i wielorowkowych, rowków wpustowych. Przeciągania używa się także do skrawania powierzchni zewnętrznych np. obróbki powierzchni kwadratowych zewnętrznych na przykład w korbowodach czy kluczach do śrub.
Przeciąganie - przebieg obróbki
Materiał przewidziany do usunięcia jest skrawany przez szeregowo rozmieszczone ostrza przeciągacza o stopniowo wzrastającym wymiarze wysokości lub szerokości. Podczas pracy narzędzia przedmiot obrabiany jest najczęściej nieruchomy, a przeciągacz wykonuje ruch główny. Narzędzie jest ciągnione przez materiał za pomocą suwaka najczęściej o napędzie hydraulicznym. Ruchu posuwowego nie ma. Każde ostrze przeciągacza usuwa niewielką warstewkę materiału z powierzchni.
Przeciągacze - narzędzia do przeciągania
Przeciągacze są narzędziami wieloostrzowymi, które podczas jednego ruchu roboczego usuwają na ogół cały naddatek przeznaczony na obróbkę. Przy większych naddatkach stosuje się kolejno więcej niż jeden przeciągacz. Przeciągacze są wykonywane głównie ze stali szybkotnącej.
Robocza część przeciągacza składa się z części skrawającej i kalibrującej. Część skrawająca składa się z wielu ostrzy, których wysokość rośnie stopniowo o koło 0,02-0,12 mm co ostrze. Część kalibrująca wygładza obrobioną powierzchnię i zapewnia ostateczną dokładność otworu i rowków.
Narzędzie konieczne do przeprowadzania tej obróbki może zawierać segmenty zgrubne, wykańczające i wygładzające w ramach jednego narzędzia.
Przepychanie - odmiana przeciągania
Przepychanie to odmiana technologii przeciągania. Narzędzie nie jest ciągnięte przez otwór tylko przez niego przepychane. Konstrukcja przepychaczy pozwala uniknąć ich wyboczenia w czasie pracy, gdyż są krótsze i bardziej krępe. Ich zastosowanie zwiększa możliwości zautomatyzowania całego procesu przeciągania.
Przeciągarki
Standardowo przeciągarki dzielimy na: przeciągarki wewnętrzne do obróbki otworów i zewnętrzne przeznaczone do powierzchni zewnętrznych. Ze względu na sposób przykładania siły mamy przepycharki i przeciągarki.
Stosuje się również podział ze względu ruch suwaka, mamy przeciągarki poziome (ruch suwaka i narzędzia poziomy) oraz przeciągarki pionowe (przeciąganie zachodzi pionowo). Poziome przeciągarki to niższa cena, jednak spore gabaryty.
Chociaż urządzenia należą do drogich to charakteryzują się prostotą obsługi.
Stosuje się dwa rodzaje napędu maszyn: mechaniczny i hydrauliczny. Napęd mechaniczny jest mniej wydajny ze względu na nierównomierny rozkład pracy. Napęd hydrauliczny sprawdza się lepiej i jest częściej stosowany ze względu na łatwe zmiany obciążenia.
Zalety i wady przeciągania
Wśród zalet przeciągania wymienić możemy przede wszystkim dużą wydajność, dużą precyzję, małą chropowatość gotowego detalu, prostotę obsługi przeciągarki oraz względnie niskie tempo zużycia przeciągacza.
Natomiast wśród wad wymienia się dość wysoką cenę obrabiarki i koszt wytworzenia narzędzia. Należy uwzględnić konieczność posiadania wielu różnych narzędzi, dostosowanych do różnych materiałów, obrabianych kształtów, wymaganej chropowatości itp.
Przeciąganie metali
Obróbka umożliwia kształtowanie elementów wykonanych z wielu materiałów. Spotykamy podwykonawców wykonujących skrawanie elementów z aluminium, stali, stali nierdzewnej, stali narzędziowej, miedzi, mosiądzu i wielu innych.
Usługi przeciągania
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wyszukiwania usługi przeciągania. MetalTop.pl zawiera wiele ofert firm wykonujących operację przeciągania. Oferty te można filtrować wg parametrów technicznych, lokalizacji i terminu wykonania usługi. Zapraszamy!