Dłutowanie

78

Data aktualizacji

Pozostałe

Dłutowanie

USŁUGA

.

MARAT Sp. z o.o
44-203 Rybnik, śląskie
Dłutowanie

USŁUGA

Dłutowanie

Zapewniamy kompleksowe wykonanie detalu łącznie z wyk. rowka, lub wykonanie samego rowka w powierzonym detalu..

„ANMART” Sp. Jawna Ślusarek i Spółka
33-386 Podegrodzie, małopolskie
Dłutowanie

USŁUGA

Dłutowanie

Zakład Mechaniczny Mestil z miejscowości Gorzów Wielkopolski oferuje dłutowanie: otworów, wpustów, rowków, otworów kształtowych, wielowypustów, kanałów chłodzących itp. Obróbka kół zębatych, części maszyn, narzędzi, detali. Możliwy skok do 150 mm. Usługa jednostkowa i seryjna wg rysunku, modelu. Dłutowanie elementów wykonujemy w materiałach: stal czarna, stal nierdzewna, stal narzędziowa, aluminium, metali kolorowych oraz innych. Usługa dla klientów z: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Gdańsk, Kielce, Kraków, Wrocław, Opole oraz województw: lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, małopolskie, dolnośląskie, opolskie oraz terenu całej Polski. Wykonujemy usługę dla przemysłu: przetwórstwa tworzyw sztucznych, maszynowego, lotniczego, samochodowego, ADG i wielu innych branż. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług!

ZAKŁAD MECHANICZNY "MESTIL" SPÓŁKA Z O.O.
66-407 Gorzów Wlkp., lubuskie
Dłutowanie

USŁUGA

Oferujemy usługi dłutowania rowków, wpustów, uzębień kół zębatych. Wykonujemy dłutowanie w materiałach: stal czarna, stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, brąz oraz innych. Obróbkę wykonujemy, na podstawie modelu lub powierzonej dokumentacji. Możliwa obróbka jednostkowa i seryjna. Dłutowanie wykonujemy dla klientów z: Gdynia, Sopot, Gdańsk, Słupsk, Koszalin, Olsztyn, Bydgoszcz, Elbląg, Poznań, Katowice, Zielona Góra, Rzeszów, Lublin, Katowice, Kielce oraz województw: pomorskie, zachodnio-pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, śląskie, świętokrzyskie, mazowieckie, dolnośląskie, opolskie, lubuskie a także dla innych regionów Polski. Wykonujemy usługę dla przemysłu: morskiego, samochodowego, lotniczego, maszynowego, ADG i wielu innych. Wykonujemy obróbkę kół zębatych, części maszyn, detali a także innych elementów zgodne z wymaganiami klientów. Techno-nauta z miejscowości Gdynia woj. pomorskie. Zapraszamy.

Techno-Nauta Sp. z o. o.
81-336 Gdynia, pomorskie
Dłutowanie rowków pod wpusty w otworach oraz rowków pod wielowypusty

USŁUGA

FAWOR
85-412 Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
Dłutowanie

USŁUGA

FAMUR FAMAK SA
46-200 Kluczbork, opolskie
Dłutowanie

USŁUGA

Zamet Budowa Maszyn S. A.
42-680 Tarnowskie Góry, śląskie
koła zębate łańcuchowe

USŁUGA

RAT-MET Przekładnie Zębate - Elementów Napędowych Paweł Ratyński
95-050 Konstantynów Łódzki, łódzkie
Dłutowanie rowków

USŁUGA

długość rowka do 250mm

PPHU "ARKUS" Sp. z o.o.
47-400 Racibórz, śląskie
Dłutowanie

USŁUGA

Dłutowanie rowków pod klin, wielowypust, tuleje sprzęgłowe

ZPH Komponit Marian Matonia
41-922 Radzionków, śląskie
  • 1

Dłutowanie

Jednym z procesów należących do szerokiej techniki obróbki mechanicznej jest tak zwane dłutowanie. Dłutowanie to rodzaj obróbki skrawaniem polegający na skrawaniu materiału nożem umocowanym do suwaka wykonującego pionowy ruch  posuwisto-zwrotny Dłutowanie może być częścią obróbki elementów, których wytwarzanie obejmuje także takie technologie mechaniczne jak np. toczenie, szlifowanie czy frezowanie. Przeprowadzenie dłutowania często jest wymagane do obróbki kształtów nieobrotowych takich jak uzębienie kół zębatych, różnego rodzaju krzywek, rowków itp.

Dłutowanie rowków wpustowych

Dzięki technologii dłutowania można uzyskać wcięcia i wpusty o regularnym przekroju. Rowki wykonywane są pod kliny oraz wpusty. Zwykle wykonuje się je w otworach cylindrycznych przelotowych lub ślepych. Możliwe jest także wykonywanie rowków wpustowych w otworach stożkowych z kanałem wyjściowym (przelotowych) lub bez.

Obróbkę tą metodą stosuje się również, aby wykonać wycięcia wielokątne o regularnym przekroju: kwadratu, sześciokąta, zębate, rowkowane. W procesie dłutowania wykonuje się również wiele zewnętrznych profili oraz nietypowych konturów, gdyż jest tańsze od obróbki erozyjnej. Wykonywane są także wewnętrzne profile. Dłutowanie stosuje się zazwyczaj do produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Dłutowanie rowków - przebieg operacji

Dłutowanie jest realizowane przede wszystkim w kierunku pionowym i na krótkich odcinkach. W dłutowaniu cykl obróbkowy obejmuje wejście i wyjście narzędzia z przedmiotu obrabianego. Wejście narzędzia w materiał następuje z pełnym przekrojem warstwy skrawanej. Ma to wpływ na okres trwałości ostrza.

W przypadku obróbki powierzchni o większych wymiarach zaleca się przeprowadzenie dwuetapowej obróbki: zgrubnej i kształtującej.

Obróbka zgrubna ma na celu uzyskanie jak największej wydajności w usuwaniu materiału. Grubość warstwy skrawanej jest duża, podobnie prędkość skrawania.

Obróbka wykańczająca nadaje ostateczne parametry jakościowe dokładność geometryczna i chropowatość powierzchni. Szerokość warstwy skrawanej w obu etapach jest taka sama.

Wykonywanie rowków poprzez dłutowanie- - narzędzia

Podstawowym narzędziem skrawającym  używanym w dłutowaniu rowków wpustowych jest jednoostrzowy nóż do dłutowania, jego szerokość odpowiada szerokości rowka. W zakresie standardowych wymiarów połączeń wpustowych dostępna jest cała gama tego typu narzędzi o żądanej szerokości.

Jednak w przypadku konieczności dłutowania innych powierzchni kształtowych konieczne jest zamówienie narzędzia specjalnego.

Obecnie najczęściej stosuje się narzędzia składane. Systemy do dłutowania obejmują oprawkę, płytkę skrawającą wraz z wymaganym adapterem (kwadratowy lub pryzmatyczny). Adapter taki umożliwia kątowe ustalenie narzędzia.

Płytki skrawające wykonywane są w technologii spiekania proszków węglików. Płytki są pokrywane warstwą wierzchnią TiN (azotku tytanu). W zależności od rodzaju obrabianego materiału stosuje się płytki z krawędzią ostrą lub z fazowaną.

Dostępne są płytki o wielu różnych kształtach i rozmiarach, pozwalających na uzyskanie szerokości rowka według potrzeb użytkownika. Dostępne są również płytki o kształcie umożliwiającym jednoczesne fazowanie krawędzi rowka i podcięcia obróbkowe.

Zastosowanie wymiennych płytek pozwala na wykonywanie różnych rowków w różnych materiałach jednym narzędziem. Dzięki wymianie płytek w oprawce obniżają się koszty narzędzia.

Dłutowanie rowków wewnętrznych wymaga dokładnego ustawienia narzędzia względem osi przedmiotu, by to ułatwić, stosowana jest tuleja mimośrodowa z  regulacją przesunięcia narzędzia w osi y.

Systemy dostarczane przez producentów narzędzi powalają na dłutowanie kanałów pod wielowypusty, zarówno pojedynczo jak i wszystkich jednocześnie w otworach cylindrycznych. Możliwe jest także jednoczesne prowadzenie fazowania krawędzi.

Dłutowanie kół zębatych

Dłutowanie stosuje się także w produkcji jednostkowej kół zębatych. Najpopularniejsze metody to dłutowanie metodą Fellowsa i metodą Maga.

Dłutowanie metodą Fellowsa to obwiedniowa metoda wykonywania kół zębatych. Do obróbki wykorzystuje się znormalizowane noże o kształcie koła zębatego współpracującego z obrabianym przedmiotem. Zarówno nóż jak i obrabiane koło zębate wykonują ruch obrotowy zsynchronizowany z roboczym posuwem pionowym i nie ma konieczności powrotu przedmiotu do położenia początkowego.

Dłutowanie metodą Maaga to metoda wykonywania kół zębatych poprzez stopniowe nacinanie zębów. Wykorzystywane w tej metodzie jest narzędzie kształtowe umożliwiający częściowe nacinanie kilku zębów. Zarys zęba uzyskuje się jako obwiednie kolejnych położeń narzędzia. Po obróbce każdej podziałki następuje zatrzymanie narzędzia i przesunięcie przedmiotu do pozycji początkowej.

Dłutowanie metali i innych materiałów

Dłutowanie to metoda obróbki skrawaniem, która umożliwia wykonywanie wycięć i rowków w elementach wykonanych ze: stali konstrukcyjnej, stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej, aluminium, miedzi, mosiądzu, miedzi, brązu, tytanu, stopów niklu, żeliwa, staliwa, tworzyw sztucznych i wielu innych materiałów.

Do dłutowania drewna stosowane są specjalne dłutownice łańcuchowe, podobne do pił łańcuchowych, jeśli chodzi o sposób pracy.

Dłutowanie - maszyny do dłutowania

Dłutowanie na dłutownicach

Specjalne narzędzie do dłutowania nazywa się dłutownica. . Dłutownice czasem określane są  jako strugarki pionowe. To także obrabiarka do obróbki powierzchni skrawaniem, której głównym ruchem jest ruch prostoliniowy narzędzia skrawającego w płaszczyźnie pionowej.

Narzędzia stosowane do dłutowania są mocowane w imaku nożowym lub specjalnych oprawkach do niosącego je suwaka. Dłutownice często wyposażone są w stoły obrotowe wraz z podzielnicą, co umożliwia dokładne ustawienie kątowe przedmiotu obrabianego.

Dłutownice można podzielić na produkcyjne oraz uniwersalne. Produkcyjne przeznaczone są do produkcji seryjnej, uniwersalne do pojedynczych prac lub produkcji na bardzo małą skalę.

Maszyny te można także podzielić na modele konwencjonalne i dłutownice ze sterowaniem CNC. W tradycyjnych dłutownicach ręcznie ustawia się wszystkie narzędzia i parametry pracy.

W przypadku wykonywania dłutowania wielkoseryjnego warto rozważyć technologię CNC. Dłutownice CNC mogą okazać się bardzo wydajne także w realizacji zamówienia o charakterze masowym.

Maszyny CNC wykorzystują sterowniki komputerowe. Kierują całym procesem, zgodnie z programem, jaki zostały do niego wprowadzony. Dłutownice CNC pozwalają na optymalizację procesu produkcji. Obrabiarki CNC są wydajne, dokładne, szybkie i wytrzymałe.

Do metod Maga i Fellowsa stosuje się dedykowane dłutownice, pozwalające na odpowiednią synchronizację ruchów roboczych.

Dłutowanie - głowice do dłutowania

Dzięki specjalnym przystawkom rowki wpustowe metodą dłutowania można wykonać także na obrabiarkach takich jak tokarki, frezarki i wiertarki.

Na tokarce głowice do dłutowania instaluje się zwykle w osi x (głównej), a gdy tokarka wyposażona jest w napędzaną oś y przystawkę, można zainstalować w głowicy narzędziowej i obok frezowania wykonywać dłutowanie.

Szczególnie dobre rezultaty dają głowice zastosowane do tokarki CNC. Zastosowanie odpowiedniego programu pozwala na dłutowanie rowków spiralnych.

Przystawki do frezarek i wiertarek mocuje się we wrzecienniku maszyny. Pozwalają rozszerzyć technologie mechaniczne obróbki. Obok standardowych operacji jak frezowanie, wiercenie, fazowanie itp. na tej samej maszynie można wykonać jeszcze dłutowanie.

Usługa dłutowanie rowków wpustowych

Poszukujący podwykonawcy w zakresie dłutowania rowków nie powinni mieć żadnych problemów z jego znalezieniem. Pomoże im w tym Systemowy Park Technologiczny MetalTop.pl.

Znajdą w nim oferty firm z całej Polski wykonujących dłutowanie wpustów, kół zębatych itp. Oferty można sortować po: parametrach technicznych, dogodnej lokalizacji, odpowiednim terminie.

W serwisie znajdują się także źródła, materiały informacyjne obejmujące technologie mechaniczne jak dłutowanie. Zapraszamy do wyszukiwania firm świadczących usługi dłutowania i dłutowanie CNC.