Oprogramowanie inżynierskie
Inżynier projektując jakikolwiek element musi uwzględnić wiele czynników: prawa fizyki, zasady techniczne, normy branżowe i ustawowe oraz przepisy prawa i kalkulacje ekonomiczne. Normy te zostały ustalone aby zapewnić odpowiednią jakość i bezpieczeństwo projektowanego elementu.
Dodatkowo inżynier dla każdego projektu musi wykonać fachową dokumentację techniczną, co może być żmudne i czasochłonne, ale jest obowiązkiem projektanta. Na szczęście dzisiaj z pomocą inżynierom przychodzi oprogramowanie inżynierskie, które wiele rutynowych zadań automatyzuje i sprowadza do kilku kliknięć.
Oprogramowanie projektowe CAD.
Obecne programy inżynierskie pozwalają nie tylko na wykonywanie zwykłych rysunków technicznych, ale projektom łatwo i szybko można nadawać trójwymiarowy wirtualny kształt. Nowoczesne oprogramowanie pozwala poddawać nasze projekty symulowanym warunkom pracy z różnymi parametrami oraz dowolnie zmieniać i konfigurować ich elementy składowe.
Można dowolnie zmieniać materiał wykonania, określić specyfikacje techniczne i normy, zgodnie z którymi mają być wykonane dane części. Pozwala to znacznie skrócić czas powstawania prototypów i ich testowania.
Nowoczesne programy tego typu mają również moduły zajmujące się: wspomaganiem obliczeń numerycznych, modelowaniem wytrzymałości elementów i ich warunków termicznych, modelowaniem układów dynamicznych, przepływów, zastosowaniem inteligencji obliczeniowej, budową modeli przybliżonych, zapisem wiedzy, gromadzeniem i wyszukiwaniem danych i wieloma innymi usprawnieniami projektowania.
Jak oprogramowanie inżynierskie ułatwia szybsze powstanie konstrukcji?
Oprogramowanie inżynierskie dzięki dokładnym modelom matematycznym pozwala wykluczyć złe pomysły, zanim przejdziemy do etapu wykonania i testowania prototypu.
Dodatkowo dzięki oprogramowaniu CAD szybciej tworzymy projekty i obniżamy koszty procesu projektowego. Także błędy projektowe są również popełniane rzadziej, co poprawia bezpieczeństwo i jakość wykonywanych elementów, ich zespołów i całych systemów. Dzięki modelom matematycznym i symulacjom możemy analizować najsłabsze punkty projektu i łatwo je eliminować.
Oprogramowanie CAM
Oprogramowanie CAM (Computer Aided Manufacturing) to system komputerowy którego zadaniem jest integracja fazy projektowania i wytwarzania. Programy typu CAM na podstawie komputerowych rysunków 2D lub obiektów 3D tworzą ścieżki narzędzia np.: frezu czy noża tokarskiego.
Programy CAM przetwarzają projekty na instrukcje maszynowe, dzięki którym na obrabiarkach CNC produkuje się poszczególne elementy. Przy tym trójwymiarowy model na którym bazuje oprogramowanie CAM, może być na bieżąco optymalizowany, a my zachowujemy kontrolę nad wszystkimi parametrami obróbki.
Korzystając z komputerowego wspomagania wytwarzania (CAM) minimalizujemy zużycie narzędzi, ograniczamy ilość odpadów i eliminujemy ryzyko błędów. Dodatkowo, produkcja nawet bardzo dużych serii produktu, wymaga tylko minimalnego nadzoru ze strony operatora maszyny.
Oprogramowanie CAE
Oprogramowanie CAE (computer-aided engineering) symuluje, jak części i produkty będą działać i zachowywać się w warunkach, dla których zostały zaprojektowane. Można przewidywać ich wydajność, co umożliwia dokonywanie świadomych wyborów w trakcie całego procesu projektowania.
Korzystanie z programów CAE można określić jako cyfrowy proces prototypowania. Obejmuje on nie tylko analizę strukturalną i symulację naprężeń ale pozwala uwzględnić szeroki zakres aspektów inżynierskich takich jak temperatura, akustyka a nawet procesy produkcyjne np. formowanie. Obecnie większość narzędzi CAE jest zintegrowana z rozwiązaniami CAD i CAE w oprogramowaniu typu all-in-one, szeroko dostępnym na rynku.
Oprócz niewątpliwych zalet oprogramowanie CAE ma również swoje wady. Profesjonalne oprogramowanie CAE jest bardzo drogie i wymaga potężnych mocy obliczeniowych aby móc prawidłowo działać. Niezbędna jest także wyspecjalizowana kadra z głęboką wiedzą inżynierską. Większość pakietów oprogramowania wymaga specjalistycznych szkoleń, co generuje dodatkowe koszty.
Oprogramowanie ERP
System ERP (Enterprise Resources Planning) to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Obejmuje kontrolę i zarządzanie najważniejszymi zasobami i procesami w niemal każdym obszarze biznesowym firmy: sprzedaż, finanse, księgowość, magazyn, kadry, zaopatrzenie, produkcję itd.
Jego najważniejszym aspektem jest praca na jednej bazie danych: dane wprowadzone w jednym obszarze systemu, np. w handlu, są natychmiast widoczne dla innych użytkowników, np. u zarządzającego produkcją oraz w dziale księgowym czy magazynie.
Nowoczesny system ERP jest rozwiązaniem skalowalnym, łatwo dostosowującym się do wielkości firmy, jej specyfiki oraz struktury działalności, np. liczby oddziałów. Wzrost liczby użytkowników oprogramowania oraz ilości danych nie powinien wpływać na szybkość jego działania i stabilność.
Oprogramowanie inżynierskie do zarządzania narzędziami
Oprogramowanie EAM (Enterprise Assets Management) pozwala gromadzić informacje o wyposażeniu i narzędziach, śledzić historię ich wypożyczeń, zwrotów i przeniesień między magazynami. Oprogramowanie zarządzające narzędziami ułatwia kontrolę ważności badań przyrządów pomiarowych i badań technicznych urządzeń, przypomina o przeglądach gwarancyjnych. Dodatkowo pozwala szybko zlokalizować niezbędne wyposażenie i pracownika który go używa.
W jednej bazie danych można zamieścić całą dokumentację wyposażenia: faktury zakupu, umowy serwisowe, gwarancje, instrukcje, DTR-ki, certyfikaty i legalizacje. Dokumenty te można w łatwy sposób udostępnić użytkownikom.
Oprogramowanie do monitorowania maszyn
Systemy MES (Manufacturing Execution System) obejmują oprogramowanie, urządzenia elektroniczne i czujniki które umożliwiają efektywne zbieranie informacji w czasie rzeczywistym, o realizowanej produkcji i pracy maszyn.
Dzięki takim systemom można uzyskać informacje o stopniu wykonania produkcji i reagować na bieżąco na nieprawidłowości w czasie procesu produkcyjnego. Pozyskane dane umożliwiają analizę kluczowych wskaźników efektywności i wykorzystania zdolności produkcyjnych.
W systemie MetalTop.pl znajdziesz wielu dostawców oprogramowania inżynierskiego, dopasowanego do twoich potrzeb. Zapraszamy!