Przyrządy transportowe

3

Data aktualizacji

Pozostałe

Budowa oprzyrządowania transportowego

USŁUGA

TECHWORKS Pracownia Technologii i Designu - Janusz Dobrzański
44-105 Gliwice, śląskie
Przyrządy transportowe - transport międzyoperacyjny

USŁUGA

Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Ameoli
58-160 Świebodzice, dolnośląskie
Przyrządy transportowe

USŁUGA

MAT-PROJEKT Matkowski Rafał
62-200 Gniezno, wielkopolskie
  • 1

Przyrządy transportowe

Transport wewnętrzny to działania logistyczne mające na celu przemieszczanie towarów lub osób w ramach danego przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem transportu wewnętrznego jest zapewnienie sprawnego obiegu zasobów w trakcie procesów produkcyjnych oraz magazynowania.

Czym jest transport wewnętrzny?

Transport wewnętrzny, nazywany także wewnątrzzakładowym jest zaliczany do transportu bliskiego, odbywającego się wewnątrz zakładu. Obejmuje on przemieszczanie ładunków na małe odległości, bez wychodzenia poza granice zakładu. Zalicza się do niego także przeniesienie towaru między budynkami zakładowymi, niezbędne w procesie produkcyjnym.

Przy transporcie wewnętrznym wykorzystuje się urządzenia transportu bliskiego, adekwatne do charakterystyki i potrzeb danej firmy. Systemy transportu wewnętrznego powinny umożliwiać dostarczenie wymaganych ładunków w jak najkrótszym czasie, zachowując zasady bezpieczeństwa i minimalizując koszty.

Przemieszczanie ładunków jest więc jednym z najważniejszych elementów z zakresu polityki dystrybucji niezależnie od branży. Należy zatem dokładnie zaplanować rodzaj transportu wewnętrznego wykorzystywanego w firmie aby zachować płynność na każdym etapie produkcji.

Podstawowe rodzaje transportu wewnętrznego:

  • transport magazynowy,

  • transport produkcyjny:

Wewnętrzny transport magazynowy

To wszelkie operacje transportowe zachodzące w obiektach logistycznych i magazynowych. Transport magazynowy zwykle wykonywany jest za pomocą wózków widłowych lub innych rozwiązań.

Do transportu ładunków układanych na paletach mogą być stosowane: ręczne wózki paletowe, elektryczne wózki paletowe, wózki wysokiego składowania, wózki widłowe i specjalistyczne wózki wielokierunkowe.

Poza wózkami w magazynach stosuje się przenośniki rolkowe, przepływowe lub zautomatyzowane systemy składowania.

Wewnętrzny transport produkcyjny

Wewnętrzny transport produkcyjny dokonuje się w hali, w której wytwarzane są towary. Ten typ transportu wewnętrznego przemieszcza surowce, półprodukty i gotowe wyrobów po linii, na której zachodzi proces produkcyjny.

Transport produkcyjny dzieli się na transport międzywydziałowy, wewnątrzwydziałowy, stanowiskowy i międzystanowiskowy:

  • Transport międzywydziałowy – to operacje transportu między wydziałami produkcyjnymi i przenoszenie gotowych wyrobów do magazynów.

  • Transport wewnątrzwydziałowy – obejmuje operacje wykonywane wewnątrz hali produkcyjnej.

  • Transport stanowiskowy – realizowany w ramach stanowiska roboczego.

  • Transport międzystanowiskowy – wykonywany między stanowiskami roboczymi

Urządzenia transportu wewnętrznego

Wpływ na optymalny transport wewnętrzny ma wiele czynników, najważniejsze to:

  • wielkość powierzchni magazynowej związanej ze składowaniem towarów,

  • rodzaj przewożonych ładunków jednostkowych

  • specyfika działalności firmy,

  • poziom wyszkolenia pracowników.

Na ich podstawie z dostępnych na rynku środków transportu wewnętrznego dobiera się te które najlepiej sprawdzą się w naszym magazynie, hali produkcyjnej i w wielu innych miejscach.

Środki transportu wewnętrznego używane w zakładach

Nowoczesne środki transportu wewnętrznego:

  • wózki transportowe – to podstawowe urządzenia do transportu wewnętrznego. Mogą mieć różną konstrukcję zależną od przeznaczenia wózka. Są napędzane elektrycznie, gazem lub silnikiem spalinowym;

  • przenośniki - zapewniają ciągły transport materiałów. Najczęściej stosuje się przenośniki taśmowe, inne ich rodzaje to przenośniki rolkowe, kubełkowe, zgarniające, wstrząsowe oraz wiele innych typów.

  • paletyzatory i depaletyzatory – to urządzenia służące do automatycznego układania towarów na paletach lub zdejmowania ich z palet;

  • systemy kierowania ruchem – w większych magazynach stosuje się automatyczne systemy kierowania ruchem oraz autonomiczne wózki i holowniki elektryczne, aby zapewnić płynny przepływ towarów i uniknąć kolizji;

  • infrastruktura komunikacyjna – to systemy łączności radiowej, urządzenia do przekazywania informacji, monitoring wizyjny (stosowany na podstawie obowiązującego prawa) i inne środki telemetryczne zapewniające skuteczny przepływ informacji zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstw.

Produkcja specjalistycznych przyrzadów do transportu wewnątrz fabryk

Jak napisano wyżej za środki transportu wewnętrznego uznawane są wszystkie urządzenia transportu bliskiego, umożliwiające transport pionowy lub poziomy ładunków i osób na terenie zakładu produkcyjnego lub magazynu.

Najpopularniejszymi środkami transportu wewnętrznego są:

Przenośniki – przeznaczone do transportu materiałów sypkich lub towarów jednostkowych. W ramach transportu wewnętrznego stosowane są przenośniki cięgnowe (przenośniki rolkowe, taśmowe, członowe, podwieszane, łańcuchowe, zbierakowe i kubełkowe) oraz przenośniki bezcięgnowe (przenośniki grawitacyjne, wstrząsowe, wałkowe, śrubowe, miotające i impulsowe). Przenośniki stosowane są zarówno w halach produkcyjnych jak i magazynowych.

Wózki – to najpopularniejsze środki transportu wewnętrznego. Używane do transportu palet lub towaru drobnicowego. Wyróżniamy wózki paletowe, wózki podnośnikowe, wózki jezdne i inne.

Dźwigi – służą do transportu pionowego. Wyróżniamy dźwigi osobowe, towarowe, budowlane i podesty transportowe.

Ładowarki – przeznaczone do załadunku i transportu sypkich, luźnych materiałów. Dzieli się je na łyżkowe i przenośnikowe.

Wózki widłowe – najpopularniejsze środki transportu wewnętrznego

Wózki widłowe stosowane są do wszelkich prac przeładunkowych, do załadunku samochodów dostawczych i wielu innych celów, dlatego należą do najpowszechniejszych środków transportu wewnętrznego

Te wózki transportowe występują w wielu odmianach:

Wózki widłowe ręczne

Do najprostszych wózków widłowych należą wózki paletowe ręczne, nazywane potocznie „paleciakami”. Mają one ograniczoną ładowność, dlatego wózki ręczne są stosowane podczas rozładunku i przewozu towarów na niewielkie odległości.

Wózki widłowe jezdniowe

To najczęściej używane środki transportu wewnętrznego w magazynach, halach produkcyjnych i w warsztatach. Wózków jezdniowych używają także komórki zajmujące się rozładunkiem ciężarówek i te realizujące transport składowo-magazynowy. Te urządzenia transportowe dzielą się na kilka kategorii:

  • wózki unoszące – wózki platformowe, z dyszlem, podsiębierne, bramowe,

  • wózki podnośnikowe,

  • wózki widłowe,

  • wózki wysokiego składowania

  • wózki specjalistyczne i systemowe do transportu ładunków w specyficznych warunkach

Podział środków transportu wewnętrznego uwzględnia też sposób zasilania pojazdów. Środki transportu obejmują zarówno wózki akumulatorowe (wózki widłowe elektryczne) i spalinowe. Te drugie zwykle realizują żądania dostępu do materiałów na zewnątrz, przy składach na wolnym powietrzu.

Wózki widłowe różnią się także parametrami technicznymi, jak chociażby maksymalny udźwig.

Urządzenia transportu wewnętrznego – dźwigi

W transporcie wewnętrznym dźwigi służą do pionowego przenoszenia ładunków tam, gdzie nie radzą sobie standardowe wózki widłowe.

Przy urządzeniach do transportu pionowego także wyróżnia się kilka kategorii tych środków transportu. Podstawowy podział obejmuje dźwigi towarowe i osobowe. Często na zamówienie realizowane są niestandardowe podesty, pozwalające na przemieszczenie nietypowego ładunku.

Przenośniki - maszyny i urządzenia transportu wewnętrznego

To bardzo szeroka kategoria środków transportu wewnętrznego które ułatwiają poziome przemieszczanie towarów, służą też do transportu poziomego palet. Główny podział przenośników obejmuje modele cięgnowe i bezcięgnowe.

W przypadku przenośników należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj transportowanego ładunku, ale też na specyfikę pomieszczenia, w którym sprzęt ma być stosowany. Właściwy dobór modelu gwarantuje nie tylko efektywność pracy, ale również bezpieczeństwo stosowania.

Przyrządy transportowe na zamówienie - podsumowanie

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na środki transportu wewnętrznego dostosowane no indywidualnych potrzeb firmy, nietypowe urządzenia transportowe stają się nieodzownym narzędziem w wielu branżach produkcji. Od przemysłu, przez logistykę, aż po sektor handlowy - wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podnoszenie ładunków, przyrządy transportowe i urządzenia odgrywają kluczową rolę. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii i innowacjom w zakresie sterowania przepływem informacji, przyszłość tych urządzeń wygląda obiecująco.

Kiedy przychodzi czas na wybór odpowiedniego producenta przyrządów i urządzeń transportowych, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Platforma MetalTop gwarantuje dostęp do renomowanych producentów w branży, łącząc w sobie zaawansowaną technologię z bogatą bazą ofert. Dzięki MetalTop, poszukiwanie idealnego dostawcy staje się prostsze, szybsze i bardziej efektywne. Niezależnie od Twoich potrzeb, MetalTop pomoże Ci znaleźć producenta, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Skorzystaj z możliwości, jakie daje platforma MetalTop.pl i zainwestuj w jakość, na której możesz polegać.