Wytaczanie
Wytaczanie to rodzaj obróbki skrawaniem powierzchni wewnętrznych otworów, która pozwala na zwiększenie średnicy lub poprawę jakości istniejącego otworu. Obrót roboczy i obróbkę wykonuje narzędzie zamocowane we wrzecionie maszyny nazywanej wytaczarką. Operacja wytaczania jest niezastąpiona przy większych średnicach otworów, gdy stosowanie innych metod obróbki stanowi problem lub stanie się praktycznie niemożliwe.
Obróbka wytaczania otworów znajduje zastosowanie dla wielu elementów takich jak: korpusy maszyn, ramiona wysięgników, wielkogabarytowe elementy maszyn i konstrukcji stalowych, zbiorniki i inne elementy.
Jeśli ze względu na jakieś ograniczenia transport elementu do zakładu nie jest możliwy, zaleca się wykonywanie obróbki mobilnej. Do tej obróbki skrawaniem stosuje się wytaczarki przenośne, montowane wprost na elemencie. Możliwości wytaczarek mobilnych obejmują także: napawanie, frezowanie, toczenie, obtaczanie i inne operacje obróbki otworów i wałków, w zależności od narzędzi i osprzętu w jaki je wyposażono. Wytaczanie mobilne najczęściej wspomaga wykonywanie napraw, serwisu i regeneracji maszyn.
Wytaczanie otworów
Do wytaczania stacjonarnego zwykle stosuje się dedykowane wytaczarki, ale można je prowadzić także za pomocą tokarki, wiertarki lub frezarki przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Operacja wytaczania otworu może być realizowana z posuwem wzdłużnym lub poprzecznym.
Do toczenia wewnętrznego stosowane są specjalne odmiany noży zwane wytaczakami lub wytaczadłami lub głowice wytaczarskie. Z względu na smukłość narzędzi do wytaczania otworów, tak dobiera się prędkość skrawania by siły skrawania działające na ostrze, nie były zbyt duże i nie uszkodziły narzędzia.
Często stosuje się narzędzia składane na płytki wymienne. Płytka skrawająca jest dobierana w odniesieniu do różnych czynników: materiał obrabiany, kierunek obróbki, wymagana jakość powierzchni, sposób odprowadzania wiórów, itp.
Odprowadzanie wiórów ma kluczowe znaczenie dla wytaczania, szczególnie w przypadku otworów nieprzelotowych. Należy starannie dobrać prawidłową konfigurację narzędzia, płytkę i parametry skrawania, aby osiągnąć dobrą kontrolę wiórów. Wybierając płytki prosimy o uwzględnienie: geometrii płytki, promienia naroża płytek, parametrów obróbki w jakich będzie używana płytka, kąta przystawienia płytek i innych parametrów.
Wytaczanie zgrubne
Ma na celu wydajnie usunąć nadmiar materiału i przygotować otwór do operacji wykańczających. Materiał usuwany jest głowicami wyposażonymi w zestaw płytek o odpowiedniej geometrii ostrza, lub dzięki wykorzystaniu wytaczadeł jednoostrzowych monolitycznych lub na płytkę.
Wytaczanie wykańczające
Obrabiany otwór osiąga dzięki niej lepszą dokładność wymiarową i wymaganą jakość powierzchni. Otwory obrabiane są wytaczadłami precyzyjnymi lub stosowana jest głowica wytaczarska o możliwości regulacji wysunięcia ostrza.
Wytaczanie otworów na wytaczarkach stacjonarnych
Wytaczarki stacjonarne oprócz samego wytaczania wykonują wiele innych operacji obróbki: wiercenie, rozwiercanie, toczenie, gwintowanie, frezowanie i planowanie co pozwala oszczędzić czas i koszty.
Wytaczarki ze względu na budowę i ustawienie wrzeciona można podzielić na pionowe, poziome, oraz bramowe. Ze względu na ilości wrzecion do mocowania narzędzi mamy wytaczarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe.
Wytaczanie CNC
Wytaczarki oprócz konwencjonalnego sterowania mogą być również wyposażane w sterowanie CNC. Celem tego jest zapewnienie dużej dokładności wymiarowej i utrzymanie powtarzalności i wydajności obróbki otworów. Sterowanie CNC wydaje się optymalne w odpowiedzi na szczególne wymagania produkcji seryjnej i masowej.
Niestety proces wytaczania CNC wymaga poniesienia znacznych kosztów wstępnych (dokładne obrabiarki cnc, noże składane wyposażone w płytki) ale koszty jednostkowe przy produkcji seryjnej i masowej są redukowane do minimum.
Wytaczanie mobilne
Zastosowanie mobilnej obróbki skrawaniem pozwala na naprawę, regenerację lub planowaną modernizację, elementów których lokalizacja, rozmiary, koszt transportu nie pozwala na transport do warsztatu i użycie maszyn stacjonarnych. Możliwe jest również stosowanie usługi przy mobilnej wytwarzaniu nowych konstrukcji, kiedy ze względu na rozmiar danych elementów konieczne jest wykonywanie ich produkcji na miejscu.
Mobilna regeneracja otworów o dużych średnicach
Regeneracja odbywa się poprzez napawanie powierzchni otworu, a następnie mobilne wytaczanie, aż osiągnięty zostanie potrzebny wymiar nominalny. Można ją stosować w celu naprawy otworów w elementach takich: jak łyżki koparek, ładowarek, cięgien, adapterów, ram nośnych ciężkich maszyn budowlanych i wiele innych.
Napawanie wykonuje się w momencie, gdy trzeba zmniejszyć średnicę otworu i zregenerować jego powierzchnię. Polega na powlekaniu pola wewnętrznych części otworu powłoką z metalu poprzez spawanie z materiałem dodatkowym.
Wytaczanie ma na celu powiększenie średnicy istniejącego otworu poprzez mechaniczne oddzielenie warstwy metalu z otworu w postaci wiórów. Dzięki niemu można bez problemu znaleźć i zastosować sworznie i tuleje o wymiarach producenta danej maszyny.
Technologia obróbki mobilnej (napawanie i wytaczanie) pozwala na uzyskanie standardów warsztatowych, bez konieczności demontażu i transportu podzespołu wymagającego regeneracji. Obrabiarka mobilna sama wykonuje wszystkie konieczne operacje, po zamontowaniu na remontowanej maszynie, narzędzie pozwala na dostosowanie procesu regeneracji do wymagań lokalizacji i otoczenia obrabianego elementu.
Mobilne wytaczanie osiowanie otworów
Zachowanie wspólnej osi danych otworów pozwala na prawidłowe funkcjonowanie maszyn i możliwość połączenia ich konstrukcji przy pomocy innego elementu. Otwory ułożone w jednej linii występują w: maszynach budowlanych, elementach konstrukcji dźwigów i ładowarek, układach zamykania maszyn przemysłowych oraz w korpusach turbin i innych wielkogabarytowych zespołach konstrukcyjnych.
Naprawy tych elementów są możliwe przez zastosowanie usługi obróbki wytaczanie mobilne. Szczególną uwagę należy zwrócić na montaż przenośnej wytaczarki, jej centrowanie i mocowanie do naprawianego elementu w prawidłowej osi otworów. Staranność i uwaga przy ustawianiu narzędzia i obróbce otworów zapewni ich współosiowość, oraz sprawi że będą idealnie okrągłe i gładkie.
Wytaczanie na wytaczarce mobilnej
Wytaczarka mobilna to obrabiarka przenośna, której małe rozmiary pozwalają na obróbkę otworów w dowolnych warunkach i każdym miejscu: na placach budowy, pod ziemią, na wysokości itp.
Zwykle stosowany jest napęd elektryczny, rzadziej pneumatyczny i inne. Obrabiarka w zależności od konstrukcji i zamontowanego narzędzia może wykonywać różne operacje. Najczęściej umożliwia wytoczenie otworów, a po zainstalowaniu agregatu spawalniczego ich napawanie. Możliwe jest też zastosowanie obrabiarki do toczenia i obtaczania wałów oraz osi maszyn.
Usługi wytaczanie otworów / wytaczanie mobilne
Zapraszamy do Systemowego Parku Technologicznego MetalTop.pl. Nasza strona zawiera oferty firm wykonujących operacje wytaczania / wytaczania mobilnego elementów o różnej geometrii. Oferty i nowości z naszej bazy danych można filtrować (find) wg kryteriów takich jak: parametry obróbki, dogodna lokalizacja i termin usług. Przy logowaniu używany jest mail i hasło, prosimy o ich zachowanie.