Powłoki lakiernicze
Malowanie to ogólnie proces nakładania na powierzchnie powłok z materiałów niemetalowych w dowolny sposób. Materiałami malarskimi są farby i lakiery. Cienka warstwa farby lub lakieru daje powłokę chroniącą metal przed korozją i nadającą mu nowe walory estetyczne.
Pokrycia lakiernicze to grupa usług, za którą kryje się kilka procesów związanych z nanoszeniem powłoki na elementy poddane procesowi lakierowania.
Malowanie proszkowe
Malowanie proszkowe to jedna z podstawowych metod wykonywania powłok lakierniczych w przemyśle. Metodę stosuje się do lakierowania elementów, wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Powłoka lakiernicza jest wykonywana przy użyciu specjalnej, naelektryzowanej farby proszkowej. Pola elektrostatyczne sprawiają, że przy malowaniu, farba uzyskuje trwałą przyczepność do malowanej powierzchni. Po aplikacji lakier proszkowy jest utwardzany przez polimeryzację w wysokiej temperaturze. Drobinki sproszkowanej farby roztapiają się jednolicie pokrywając element, skutkiem czego jest bardzo dobry efekt wizualny.
Zastosowanie powłoki proszkowej
Malowanie proszkowe pozwala nakładać powłoki lakierowane, nie tylko nadające kolor czy dające odporność na korozję, ale również zabezpieczające przed działaniem czynników zewnętrznych i szkodliwych jak chemikalia, wysoka temperatura, uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV itp.
Malowanie proszkowe stosuje się w przypadku: stali, stali kwasoodpornej, stali ocynkowanej, aluminium, żeliwa, szkła, drewna, ceramiki, płyt MDF.
Utrudniona jest aplikacja lakieru na stali nierdzewnej, miedzi, cynku, magnezu bo materiały te trudno poddać obróbce wstępnej podłoża i przyczepność farby może być słaba a powłoka lakieru nietrwała.
Uzyskanie powłoki proszkowej wymaga nagrzewania w specjalnym piecu, dlatego ważne jest by materiały były odporne na wysoką temperaturę (około 180-200 stopni Celsjusza). Z tego względu metoda i lakier proszkowy nie sprawdzi się w przypadku tworzyw sztucznych.
Przebieg malowania proszkowego
Pierwszym etapem przed aplikacją materiału lakierniczego jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaczyna się je od czyszczenia starych powłok, następnie podłoże jest myte, by usunąć wszystkie ślady zabrudzeń. Czasem odbywa się trawienie i oczyszczanie chemiczne podkładu w kąpielach kwaśnych lub zasadowych. Niektóre materiały wymagają nałożenia specjalnej powłoki podkładu. Jako podkłady najczęściej stosuje się fosforanowanie i chromianowanie.
Samo malowanie proszkowe polega na rozpyleniu naelektryzowanych cząstek lakieru na malowanej powierzchni, osadzona warstwa proszku wiąże się z podłożem elementu dzięki siłom elektrostatycznym. Proces malowania proszkowego wykonuje się dzięki specjalistycznym urządzeniom pozwalającym na równomierne nałożenie powłoki na malowane elementy. Do nakładania farby proszkowej wykorzystuje się dwie różne metody: natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny.
Końcowym etapem jest polimeryzacja nałożonego lakieru w specjalnym piecu. Jako utwardzacz stosowana jest temperatura do 200 stopni Celsjusza. W efekcie cząsteczki tworzące lakier ulegają usieciowieniu i tworzy się w pełni funkcjonalna powłoka lakiernicza.
Lakierowanie proszkowe - metody
Malowanie proszkowe elektrostatyczne (metoda "Korona") wymaga stosowania urządzeń wytwarzających ładunek elektryczny ujemny na cząsteczkach lakieru i ładunek dodatni na powierzchni podłoża. Dzięki temu malowana powierzchnia przyciąga cząsteczki farby w wyniku działaniu siły elektrostatycznej.
Malowanie proszkowe elektrokinetyczne (metoda "tribo") opiera się na innej zasadzie działania. Lakier i jego cząsteczki ładowane są dodatnio z pomocą tarcia drobinek proszku o siebie wzajemnie, a także o ścianki urządzenia do aplikacji specjalnie pokrytego w tym celu teflonem.
Zalety malowania proszkowego
Ochrona środowiska - lakier proszkowy nakładany jest na "sucho", nie używa się trujących rozpuszczalników. Stosowanie zamkniętych systemów wentylacji znacząco ogranicza zużycie prądu. Bardzo małe straty lakieru w procesie malowania obniżają koszty malowania proszkowego. Gruba warstwa powłoki dokładnie kryje wszelkie niedoskonałości powierzchni oraz ma właściwości antykorozyjne. Lakier proszkowy ma różne odmiany, pozwala uzyskać niemal dowolny kolor, a także połysk, mat, grubo i drobnoziarniste struktury.
Malowanie na mokro
Malowanie na mokro to najczęściej wykorzystywana metoda wykonywania pokryć. Powłoka lakieru chroni przed korozją i gwarantuje odpowiedni wygląd malowanego elementu. Malowanie polega na nakładaniu kolejnych warstw specjalnie przygotowanej farby w niedługich odstępach czasowych.
Lakier może być nakładany ręcznie lub maszynowo. Oprócz tradycyjnego malowania pędzlem lub wałkiem, wykorzystuje się malowanie natryskiem pneumatycznym lub hydrodynamicznym. Ze względu na stosowanie rozpuszczalników malowanie może być niekorzystne dla środowiska.
Zastosowanie malowania na mokro
Metoda umożliwia malowanie niemal każdego podłoża w zależności od wybranej farby czy lakieru: możliwe jest malowanie stali, żeliwa, metali kolorowych, elementów pokrytych galwanicznie, drewna i drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, betonu, tynku, szkła, ceramiki i innych materiałów. Możliwe jest malowanie nowych i naprawy starych powłok.
Często stosowane jest w branży motoryzacyjnej, a także do naprawy lakieru samochodów w warsztatach. Odpowiednie wykonanie powłoki, na którą składa się: grunt, podkład antykorozyjny, lakier bazowy i zabezpieczający go lakier bezbarwny, chroni samochód przed niekorzystnym działaniem wilgoci i korozją.
Lakierowanie natryskowe
Umożliwia ono malowanie powierzchni, które nie muszą być odpowiednio wygładzone, jednak nie można pominąć czyszczenia powierzchni ze starej powłoki, najważniejsze jest wszakże odpowiednie odtłuszczenie i osuszenie powierzchni, na którą nakłada się powłoki lakiernicze.
Opcjonalnie powierzchnię oczyszczoną można pomalować wstępnie farbą podkładową. Nakładanie farby jest proste, korzystając z pistoletu na sprężone powietrze natryskuje się farbę na powierzchnie, w razie potrzeby stosując jedno przejście za drugim. Należy pamiętać o uzupełnianiu lakieru w pojemniku pistoletu.
Nie jest konieczne, aby warstwa była zupełnie sucha przed nałożeniem kolejnej, nie ma też konieczności szlifowania poszczególnych warstw nałożonej farby. W przemyśle stosowane są systemy automatyczne, wyposażone w dysze lepiej rozpylające farbę. Profesjonalni wykonawcy malowania muszą podczas pracy stosować procedury zgodne z normami.
Lakierowanie hydrodynamiczne
Nazywane jest też metodą natrysku bezpowietrznego (airless), co oznacza że podawanie farby odbywa się bez udziału sprężonego powietrza. Pompa podaje lakier pod wysokim ciśnieniem, który przy wypływie przez odpowiednią dyszę zostaje rozpylony.
Natrysk hydrodynamiczny sprawdzi się w szerokim zakresie zastosowań: od nakładania powłoki na karoserię i wnętrze samochodu, po malowanie powierzchni budowlanych, które trudno zabezpieczyć przed niepożądanym pyleniem lakieru lub drzew.
Daje się zastosować do różnych produktów np. gęstych farb emulsyjnych, olejnych, szpachli. Urządzenie nie wymaga stałego uzupełniania lakieru, ponieważ jest on pobierany wprost z jednego opakowania fabrycznego. Zużywamy dzięki temu mniej lakieru, w porównaniu do pozostałych metod.
Pokrycia lamelarne (cynkowanie płatkowe)
Proces ten polega na zanurzeniu stalowych detali w roztworze farby cynkowej z dodatkiem aluminium, a następnie wygrzaniu takiej powłoki w piecu o temperaturze 120- 300°C, gdzie ma miejsce odparowanie rozpuszczalnika i utwardzenie warstwy cynkowej.
Można powiedzieć że technologia ta dedykowana jest głównie do przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Umożliwia ona wykończenie detalu w dowolnym kolorze z palety barw RAL, oraz nadanie mu różnych dodatkowych właściwości np. określonego współczynnika tarcia, co jest istotne dla wyrobów montowanych automatycznie.
Usługi malowania/ lakierowania
Systemowy Park Technologiczny Metaltop.pl zawiera oferty firm wykonujących malowanie różnymi metodami. Najważniejsze informacje oferty można filtrować wg: parametrów technicznych, lokalizacji, terminu itp. Strona wyposażona jest w prostą nawigację, kierujemy się jasną polityką prywatności. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.