Odlewanie
Odlewanie to proces technologiczny wytwarzania przedmiotów, głównie z metalu, polegający na wypełnianiu przygotowanych form odlewniczych stopionym metalem lub innym materiałem. Po zakrzepnięciu otrzymujemy przedmiot nazywany odlewem.
Odlewanie metali
Ze względu na rodzaj używanego do zalewania form metalu odlewanie dzielimy na:
odlewnictwo żeliwa
odlewnictwo staliwa
odlewnictwo metali nieżelaznych ciężkich (ołów, miedź, mosiądz, brąz)
odlewnictwo metali nieżelaznych lekkich (aluminium, znal, cyna, cynk).
Przebieg procesu odlewania
W procesie odlewania można wyróżnić wiele etapów technologicznych:
Przygotowanie metalu
Proces wytopu metalu
Przygotowanie form odlewniczych
Zalewanie formy
Krzepnięcie metalu
Wybicie odlewu z formy i usunięcie układów wlewowych
Oczyszczenie odlewu
Formy i modele odlewnicze
Istotną rolę w procesie odlewania odgrywają formy i modele odlewnicze
Forma odlewnicza to zespół elementów, które razem po złożeniu tworzą gniazdo o kształtach odpowiadających kształtowi odlewu wraz z układem wlewowym koniecznym do prawidłowego wypełnienia metalem.
Model to przyrząd używany do odwzorowania w formie odlewniczej kształtów zewnętrznych przedmiotu odlewanego.
Najważniejsze rodzaje procesów odlewania
Odlewanie piaskowe
Pierwszym etapem jest wykonanie drewnianego lub metalowego modelu obiektu, który ma zostać odlany. Potem wzorzec ten umieszcza się w skrzynce formierskiej, wsypuje do niej piasek i ubija go dookoła modelu, maszynowo bądź ręcznie. Następnie należy wydobyć wzorzec tak, by nie uszkodzić odpowiadającej mu wnęki w ubitym piasku.
Odlewanie odśrodkowe (odlewanie w formach wirujących)
Do nadania odlewowi odpowiedniego kształtu wykorzystuje się siłę odśrodkową działającą na metal w wyniku wirowania formy.
Odlewanie kokilowe
Kokila jest formą metalową wielorazową. Najczęściej składa się z dwu komplementarnych części wykonanych z żeliwa sferoidalnego. Można w niej wykonać nawet kilkanaście tysięcy odlewów.
Kokila mocowana jest w maszynie odlewniczej, która umożliwia jej składanie oraz otwieranie w celu wyjęcia gotowego odlewu.
Odlewanie ciśnieniowe (wtrysk metalu)
Przeprowadzane w maszynie odlewniczej (wtryskarce do metalu) na której zamocowane są części formy metalowej. Przed wypełnieniem forma jest składana mechanicznie i dociskana obciążeniem kilkudziesięciu ton a następnie jest do niej wlewany (wtryskiwany) metal pod ciśnieniem kilkuset atmosfer. Jakość odlewu jest bardzo wysoka i w większości przypadków nie wymaga żadnej wykończającej obróbki skrawaniem. Technologia stosowana do wyrobów ze aluminium i znalu.
Odlewanie metodą traconego wosku
Najpierw wykonuje się model z wosku obejmujący przedmiot i układ wlewowy. Na tak przygotowany model nakłada się naprzemiennie warstwy masy ceramicznej i piasku kwarcowego. Po wypaleniu takiej formy i wytopieniu wosku, powstaje skorupa ceramiczna oddająca kształt przedmiotu. W takiej formie wytwarza się kilkadziesiąt sztuk odlewów.
Odlewanie w przemyśle
Szacuje się że około 55% odlewów w przemyśle wykonuje się na potrzeby trwałych środków konsumpcyjnych: części samochodów (silniki, przekładnie, układy hamulcowe elementy zawieszenia), części urządzeń AGD; innych. Z pozostałych: 28% wykorzystywanych jest w urządzeniach przemysłowych (maszyny, obrabiarki, transport, maszyny rolnicze i budowlane), a kolejne 17% w budownictwie (elementy konstrukcji i instalacji).
MetalTop.pl pozwala na łatwe i precyzyjne wyszukiwanie firm wykonujących usługi odlewania. Zapraszamy!