Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna - piece komorowe
190
Promowane
USŁUGA
Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Glinik Sp. z o.o.
38-320 Gorlice, małopolskie
USŁUGA
Hartownia Łódź oferuje obróbkę cieplną na liniach pozwalających na obróbkę dużych tonaży elementów. Dysponujemy w parku maszyn linią hartowniczą Pekat2 gotową do obsługi zleceń obróbki cieplnej o dużych tonażach wsadów. Mamy również piec komorowy wyposażony w nową instalację obróbki cieplnej w atmosferach ochronnych, oparty o najnowsze technologie zapewniające profesjonalne i stabilne parametry hartowania i obróbki cieplnej wysokich tonaży elementów. Wykonujemy zlecenia masowej obróbki cieplnej detali: hartowanie, odpuszczanie, nawęglanie, przesycanie i inne. Posiadamy certyfikat ISO 9001. Obróbka cieplna dla klientów z: Łódź, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Opole, Radom i województw: łódzkie, wielkopolskie, mazowieckie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, opolskie, śląskie, podlaskie, podkarpackie i terenu całego kraju. Współpracujemy z zakładami z branży maszynowej, metalowej, narzędziowej, konstrukcji metalowych. Zapraszamy do kontaktu i omówienia szczegółów usługi.
HARTOWNIA Sp. z o.o.
91-357 Łódź, łódzkie
Pozostałe
USŁUGA
Obróbka cieplna realizowana w piecach komorowych oraz piecach komorowych z gazoszczelną retortą. Zastosowanie atmosfery ochronnej zapobiega zendrowaniu detali. Urządzenia, którymi dysponujemy oraz nasza wiedza i doświadczenie pozwala na obróbkę nawet małych detali. Nasza oferta w szczególnosci to: hartowanie , odprężanie , odpuszczanie , wyżarzanie , odprężanie , normalizowanie. Obróbka cieplna może być prowadzona w osłonie azotu.J esteśmy otwarci na potrzeby klienta - nasza oferta usługi obróbki cieplnej to produkcja masowa, średnioseryjna a także produkcja jednostkowa. Okresowo - prowadzimy hartowanie odpuszczanie i pozostałe obróbki "od ręki" - terminy do uzgodnienia. Nasza oferta obróbka cieplna jest kierowana do: Kolbuszowa, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Sandomierz, Nisko , Lublin, Rzeszów, Mielec, Dębica, Łańcut a z województw: podkarpackie, małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie a także dla pozostałych z dowolnego regionu. Zapraszamy do oferty - obróbka cieplna w piecach komorowych.
Firma Handlowa "WALOR" A. Nowak, W. Fryc Spółka Jawna
36-100 Kolbuszowa, podkarpackie
USŁUGA
Proplastica oferuje obróbkę cieplną - odprężanie cieplne. Posiadamy nowoczesne piece do obróbki cieplnej o max szerokości 2000 mm, długości 4000mm, wysokości 1700mm, co pozwala nam na realizację obróbki cieplnej zgodnie z normami i wymaganiami Klienta. Możemy przeprowadzić: odprężanie, stabilizowanie, wyżarzanie po cięciu i spawaniu. Zapraszamy do kontaktu!
PROPLASTICA SP. Z O.O.
25-663 Kielce, świętokrzyskie
USŁUGA
Oferujemy obróbkę cieplną elementów gabarytowych. Posiadamy nowoczesne piece do obróbki cieplnej o max szerokości 2000 mm, długości 5500mm, wysokości 1200mm, oraz wannę hartowniczą o max szerokości 2200 mm, długości 6000mm, wysokości 1100mm, co pozwala nam na realizację obróbki cieplnej zgodną z normami i wymaganiami Klienta. Możemy przeprowadzić: zmiękczanie, normalizację, odpuszczanie, odprężanie, ulepszanie cieplne, hartowanie, odpuszczanie, wyżarzanie przeciw-płatkowe, przesycanie, stabilizację cieplną oraz inne zgodnie z wymaganiami klienta. Obróbce cieplnej poddajemy elementy o dużych gabarytach i wadze do 20t z wielu różnych gatunków stali. Świadczymy usługi jednostkowe oraz średnioseryjne. Nasze usługi kierujemy do zainteresowanych z : Koło, Poznań, Konin, Kalisz, Łódź, Wrocław oraz województw: wielkopolskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, lubuskie, pomorskie, dolnośląskie, podlaskie i z całej Polski. GJH Koło wykonuje usługę w zakładzie w woj. opolskie.
GJH-KOŁO H. Janikowski Spółka Komandytowa
47-120 Zawadzkie, opolskie
USŁUGA
ZAKŁAD MAŁEJ MECHANIZACJI RAGOR Spółka z o. o.
41-922 Radzionków, śląskie
USŁUGA
Możemy zaoferować obróbkę cieplną hartowanie w piecu z regulowaną atmosferą endotermiczną (propan i powietrze), w temperaturze do 1000°C. Umożliwia nam to piec przelotowy TFQ 2EM, który pozwala na obróbkę detali o maksymalnych gabarytach 600x380x280 mm i wadze do 150 kg. Posiadany piec pozwala również prowadzić proces wyżarzania.
HARTOWNIA Sp. z o.o.
91-357 Łódź, łódzkie
USŁUGA
Firma Hartownia Łódź wykonuje obróbkę cieplną: odpuszczanie, wyżarzanie, starzenie i przesycanie elementów metalowych. W parku maszyn posiadamy piec TFQ 2EM i 4EM do szerokiej obróbki cieplnej stali narzędziowych, konstrukcyjnych i metali nieżelaznych o wymiarach 900*600*450 i wadze 420kg. Wykonujemy odpuszczanie, wyżarzanie, starzenie: stale wysokostopowe NC11LV, 4H13, H18, Orvar, Stavax, WCL. Stale proszkowe Vanadis, szybkotnące SW7M, SK5. Przesycamy stale kwasoodporne. Wykonujemy obróbkę cieplną metali nieżelaznych aluminium, miedzi, mosiądzu oraz szerokiej gamy staliw i żeliw. Oferujemy obróbkę cieplną staliwa Hetfilda. Obróbka cieplna dla klientów z: Łódź, Opole, Katowice, Poznań, Radom, Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin, Olsztyn, Zielona Góra, Częstochowa, Kielce i województw: łódzkie, opolskie, wielkopolskie, mazowieckie, śląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i terenu całej Polski. Zapraszamy do kontaktu.
HARTOWNIA Sp. z o.o.
91-357 Łódź, łódzkie
USŁUGA
Firma Hartownia Łódź oferuje dla swoich klientów obróbkę cieplno-chemiczną: nawęglanie. Posiadamy piec przelotowy TFQ 2EM do szerokiej gamy obróbki cieplno-chemicznej stali narzędziowych, konstrukcyjnych i metali nieżelaznych o wymiarach 600*380*280 i wadze 150kg. Nawęglanie przeprowadzamy w piecu z regulowaną atmosferą endotermiczną (propan i powietrze) w temperaturze do 1000°C. Wykonujemy profesjonalne nawęglania stali 15HG, 16HG, 18HGT w atmosferze endotermicznej. Na zlecenie oferujemy wyżarzanie szerokiego zakresu materiałów. Wysoka jakość potwierdzona certyfikatem ISO 9001. Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna dla klientów z: Łódź, Opole, Katowice, Kraków, Kielce, Poznań, Radom, Bydgoszcz, Gdańsk, Zielona Góra, Szczecin i województw: łódzkie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, śląskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i terenu całej Polski. Zapraszamy do kontaktu.
HARTOWNIA Sp. z o.o.
91-357 Łódź, łódzkie
USŁUGA
Oferujemy usługę obróbki cieplnej: normalizacji cieplnej, wyżarzania normalizującego elementów po procesie spawania. Usługi firma Elektrokontel wykonuje w zakładzie zlokalizowanym w miejscowości Kraków woj, małopolskie. Dysponujemy piecem komorowym z wyjezdnym trzonem typu PKW6000-950M w którym normalizacji możemy poddawać detale o rozmiarach: długość do 3500mm, szerokość do 1200mm, wysokość do 1300mm i temperaturze maks. 900oC. Obróbkę cieplną, wyżarzanie normalizujące wykonujemy dla elementów jednostkowych i małoseryjnych. Normalizowanie cieplne kierujemy do klientów z: Kraków, Katowice, Kielce, Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Olsztyn oraz województw: małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie, zachodnio-pomorskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, lubelskie a także dla innych regionów kraju. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty obróbki cieplnej: wyżarzanie normalizujące, normalizacja elementów po spawaniu.
ELEKTROKONTEL - Beata Wójtowicz
31-587 Kraków, małopolskie
1
Obróbka cieplna
Obróbka cieplna jest bardzo ważną częścią procesu produkcyjnego gdyż umożliwia ulepszenie elementu metalowego, tak aby mógł on lepiej spełniać swoją rolę. Przez zastosowanie obróbki cieplnej można zmienić własności elementu, na przykład sprawić aby materiał był twardszy lub bardziej plastyczny. Proces obróbki cieplnej może również wpłynąć na przewodność elektryczną, a także cieplną danego materiału.
Wśród materiałów poddawanych obróbce cieplnej przeważają stale różnych rodzajów. Metale nieżelazne także poddaje się obróbce cieplnej w celu poprawy ich własności.
Podział obróbki cieplnej
Ze względu na czynniki wpływające na kształtowanie struktury oraz właściwości metali i stopów można wyróżnić następujące rodzaje obróbki cieplnej:
Obróbkę cieplną (zwykłą)
Proces ma na celu zmianę właściwości materiału poprzez zmianę struktury, lecz bez zmiany kształtu obrabianego przedmiotu.
Obróbkę cieplno-chemiczną
Proces ma na celu wprowadzanie do określonej warstwy lub całego przedmiotu dodatkowego pierwiastka, aby dokonać zmian we własnościach (np. uzyskanie wysokiej twardości i odporności na ścieranie warstwy powierzchniowej i ciągliwości rdzenia).
Obróbkę cieplno-mechaniczną (cieplno-plastyczną)
W tym rodzaju obróbki na materiał oprócz temperatury działają również siły nacisku powodujące deformacje struktury. Obróbka zależna jest od takich czynników jak temperatura, stopień gniotu oraz szybkość odkształcenia plastycznego.
Obróbkę cieplno-magnetyczną
Proces technologiczny który polega na zmianie magnetycznych właściwości stopów metali na skutek działania temperatury, czasu oraz pola magnetycznego.
Przebieg obróbki cieplnej (zwykłej)
Najprościej mówiąc jest to proces polegający na nagrzaniu metalu do wymaganej temperatury, wytrzymaniu w określonej temperaturze przez konieczny czas, a następnie schłodzeniu do temperatury otoczenia (lub niższej) za pomocą odpowiedniego ośrodka chłodzącego w wymaganym tempie.
Rodzaje obróbki cieplnej
W zależności od parametrów obróbki cieplnej oraz zmian zachodzących w strukturze materiału pod wpływem obróbki cieplnej wyróżnia się: wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie i starzenie.
Wyżarzanie
Jako wyżarzanie określa się zabiegi cieplne, których celem jest uzyskanie struktury w obrabianym materiale zbliżonej do stanu równowagi termodynamicznej. Wyżarzanie polega na nagrzaniu materiału do określonej temperatury, wygrzaniu w tej temperaturze i chłodzeniu z odpowiednią szybkością. Ze względu na temperaturę, w której wyżarzanie przebiega, dzieli się je na:
Wyżarzanie odprężające
Odprężanie polega na nagrzaniu materiału do temperatury 600-650C, wygrzaniu w tej temperaturze i powolnym studzeniu. Celem wyżarzania odprężającego jest zmniejszenie niekorzystnych naprężeń wprowadzonych w wyniku wcześniejszej obróbki, bez zmian struktury i właściwości. Wyżarzanie to usuwa naprężenia odlewnicze, cieplne oraz spawalnicze. Stosowane jest do odlewów staliwnych, elementów spawanych oraz utwardzonych przez odkształcenia plastyczne.
Wyżarzanie stabilizujące
Wyżarzanie przeprowadza się w temperaturze do 150C. Ma ono na celu zapewnienie niezmienności wymiarowej oraz zmniejszenie naprężeń własnych. Stosowane do narzędzi, sprawdzianów, odlewów żeliwnych, walców hutniczych. Jeżeli wyżarzanie przebiega w temperaturze otoczenia w czasie od kilku miesięcy do kilku lat, to nosi nazwę sezonowanie.
Wyżarzanie ujednorodniające (homogenizujące)
Polega na nagrzaniu materiału do temperatury 1000-1200C, długotrwałym wygrzaniu w tych wysokich temperaturach aż do wyrównania składu chemicznego, oraz powolnym chłodzeniu. Celem zabiegu jest zmniejszenie niejednorodności jakie ma skład chemiczny materiału.
Wyżarzanie normalizujące (normalizowanie)
Polega na nagrzaniu stali do stanu austenitycznego, a następnie studzeniu na powietrzu. Celem operacji jest uzyskanie jednorodnej struktury drobnoziarnistej, a przez to poprawa właściwości mechanicznych stali. Stosowane do niestopowych stali konstrukcyjnych i staliwa. Często przeprowadzane przed dalszą obróbką cieplną w celu ujednorodnienia struktury.
Wyżarzanie zupełne
Operacja polega na nagrzaniu stali, jak przy wyżarzaniu normalizującym do stanu austenitycznego i powolnym studzeniu w komorze pieca. Poddaje się jej stale stopowe, dla których szybkość chłodzenia w spokojnym powietrzu jest za duża i może prowadzić do zahartowania stali. Celem jest zmniejszenie twardości, usunięcie naprężeń własnych, poprawa ciągliwości stali.
Wyżarzanie izotermiczne
Polegający na na podgrzaniu i wyżarzaniu stali w temperaturze 900-1100°C, a następnie chłodzeniu izotermicznym w ok. 550°C. Również stosowane do stali stopowych, w jego wyniku dostajemy mniejszą twardość i lepszą obrabialność niż w wyżarzaniu zupełnym.
Wyżarzanie sferoidyzujące
Zachodzi określonej temperaturze zbliżonej do temperatury przemiany austenitycznej. Najpierw przeprowadza się wygrzewanie, a następnie bardzo powolne schładzanie. Jego wynikiem jest podniesienie obrabialności elementu.
Hartowanie
Hartowanie to proces obróbki cieplnej polegający na nagrzaniu stali do temperatury austenityzowania, krótkim wygrzaniu i następnie oziębieniu, z szybkością która pozwoli na uzyskanie struktury martenzytycznej lub bainitycznej. Hartowanie stali ma na celu poprawę jej właściwości mechanicznych. Pozwala na uzyskanie wysokiej twardości i wytrzymałości elementu.
Hartowanie zwykłe
Hartowanie to polega na prowadzeniu ciągłego obniżania temperatury obrabianego elementu z prędkością większą od krytycznej szybkości chłodzenia. Chłodzenie zachodzi w ośrodku o temperaturze niższej od temperatury początku przemiany martenzytycznej, aż do uzyskania pełnej struktury martenzytycznej. Stale węglowe chłodzimy najczęściej w wodzie lub roztworach soli, natomiast stale stopowe w oleju lub powietrzu.
Hartowanie stopniowe
Hartowanie stopniowe metali jest stosowane jako obróbka cieplna pozwalająca na zabezpieczenie obrabianych elementów przed pęknięciami i deformacjami. To proces hartowania w którym występują dwie operacje chłodzenia. Najpierw obrabiany element jest chłodzony w kąpieli o temperaturach wyższych od temperatury w której zaczyna się przemiana martenzytyczna stali, przez czas konieczny do wyrównania temperatury na powierzchni i w rdzeniu przedmiotu. Potem następuje jego powolne chłodzenie do temperatury otoczenia.
Dzięki wyrównaniu temperatury na powierzchni i w rdzeniu materiału oraz niskiej szybkości chłodzenia, dochodzi do zanikania naprężeń hartowniczych w przekroju elementu oraz zmniejsza się skłonność do pękania i paczenia elementu przy chłodzeniu.
Hartowanie z przemianą izotermiczną
Hartowanie izotermiczne (bainityczne), przebiega podobnie jak w hartowaniu stopniowym. Stal poddawana w wysokich temperaturach przemianom austenitycznym jest następnie ochładzana w kąpieli w zakresie temperatur 250-400C. Utrzymywana jest w tej temperaturze do czasu zakończenia przemiany bainitycznej i ostatecznie chłodzi się w powietrzu.
Hartowanie powierzchniowe i objętościowe
Ze względu na zasięg grubości warstwy w której zachodzi przemiana austenityczna w hartowanym elemencie, procesy hartowania metali dzielimy na: objętościowe i powierzchniowe.
Hartowanie objętościowe (na wskroś)
Hartowanie to zachodzi wtedy gdy przemiana austenityczna obejmuje całą objętość obrabianych cieplnie metali. Produkty uzyskują te same właściwości w całym przekroju.
Hartowanie powierzchniowe
Polega na szybkim nagrzaniu do temperatury hartowania wyłącznie warstwy powierzchniowej elementu i następnie na jej szybkim ochłodzeniu. Obróbka może być zastosowana wszędzie tam, gdzie produkt ma osiągnąć własności twardości i odporności na ścieranie w warstwie powierzchniowej i mieć sprężysty rdzeń.
Odpuszczanie
Odpuszczanie to obróbka cieplna przeprowadzana na stali wcześniej poddanej procesowi hartowania. Obróbka polega na nagrzaniu stali do temperatury niższej niż temperatura przemiany eutektoidalnej oraz chłodzeniu do temperatury otoczenia.
Celem odpuszczania jest zmniejszenie naprężeń własnych oraz zwiększenie własności plastyczności i ciągliwości stali. Wyróżniamy następujące odmiany odpuszczania:
Odpuszczanie niskie
Ten rodzaj odpuszczaniaktóre zachodzi w temp. (150-250°C) ma na celu usunięcie naprężeń hartowniczych. Zachowane zostaje zwiększenie twardości oraz odporność na ścieranie uzyskana przez stal w wyniku hartowania. Odpuszczanie niskie stosowane jest głównie do stali narzędziowych, łożyskowych oraz hartowanych powierzchniowo.
Odpuszczanie średnie
Ten proces obróbki zachodzi w temp. (250-500°C). Przeprowadza się go po hartowaniu. Ma na celu usunięcie naprężeń hartowniczych oraz uzyskanie własności dużej sprężystości oraz wytrzymałości stali, kosztem zmniejszenia twardości. Odpuszczanie średnie jest stosowane głównie do stali sprężynowych oraz konstrukcyjnych.
Odpuszczane wysokie
W tej obróbce cieplnej nagrzewanie stali do temp. powyżej 500°C i chłodzenie, ma na celu otrzymanie jak najwyższej udarności stali. Odpuszczanie wysokie stosowane jest głównie do stali konstrukcyjnych.
Utwardzanie i ulepszanie cieplne
Procesy obróbki cieplnej stali mogą być łączone, co pozwala uzyskać produkty o odpowiedniej twardości i wytrzymałości. Połączenie procesu hartowania z odpuszczaniem niskim nazywamy utwardzaniem cieplnym. Połączona obróbka umożliwia polepszenie własności narzędzi głównie twardości i wytrzymałości.
Połączenie procesu hartowania z odpuszczaniem wysokim lub średnim nazywamy ulepszaniem cieplnym. To obróbka cieplna której poddaje się wymagające produkty stalowe, przed zastosowaniem obróbki skrawaniem np.: wały korbowe, wały okrętowe i samochodowe, itp.
Przesycanie
Przesycanie polega na nagrzaniu stopu metali do temperatury powyżej granicznej rozpuszczalności drugiego składnika, wygrzaniu w tych wysokich temperaturach i szybkim chłodzeniu, w celu zatrzymania rozpuszczonego składnika w roztworze stałym. W wyniku obróbki cieplnej przesycania poprawiają się właściwości plastyczne stali natomiast zmniejsza się wytrzymałość i twardość.
Przesycanie jest szeroko wykorzystywane dla stali Cr-Ni (chromowo-niklowej) oraz do uszlachetniania wysokostopowych stali żarowytrzymałych i stali o specjalnych właściwościach magnetycznych.
Starzenie
Starzenie powoduje poprawę własności wytrzymałościowych i twardości oraz pogorszenie plastyczności. Starzenie polega na kolejnym wykonywaniu zabiegów: Najpierw nagrzewanie stopu metali uprzednio przesyconego do temperatury poniżej granicznej rozpuszczalności drugiego składnika, potem wygrzaniu w tej temperaturze i wreszcie powolnym chłodzeniu.
Jeżeli proces starzenia zachodzi w temperaturze pokojowej to nosi nazwę starzenia samorzutnego lub naturalnego.
Utwardzanie wydzielinowe
Połączenie procesu przesycania i starzenia określa się wspólną nazwą utwardzanie wydzieleniowe. Utwardzaniu wydzieleniowemu poddawane są stopy metali charakteryzujące się zmienną rozpuszczalnością jednego ze składników w stanie stałym.
Ta obróbka cieplna ma zastosowanie do umacniania wytrzymałości metali nieżelaznych: stopów aluminium, magnezu, niklu, tytanu oraz stopowych stali austenitycznych i ferrytycznych.
Proces pozwala także na uzyskanie odpornej na korozję stali stopowej. Pozwala także uzyskać stali wysoką wytrzymałość i odporność na odkształcenia w wysokich temperaturach.
Obróbka cieplno-chemiczna
Obróbka cieplno-chemiczna ma na celu zmienić skład chemiczny materiału przez wprowadzanie do przypowierzchniowej warstwy przedmiotu pierwiastka, aby dokonać zmian we własnościach.
Obróbka cieplno-chemiczna ma na celu zwiększyć odporność metali na ścieranie, a także zabezpieczenie ich przed korozją. Jej wynikiem jest także zapewnienie wysokiej wytrzymałości na obciążenia dynamiczne. Obróbka cieplno-chemiczna metali to proces, który wykonuje się przede wszystkim na stopach żelazo-węgiel czyli stali, staliwie i żeliwie.
Przebieg obróbki cieplno-chemicznej
Opierają się one na zjawisku dyfuzji zachodzącym w chemicznie aktywnej atmosferze i przy określonej temperaturze. Składniki wnikają do stali i pozwalają nadać powierzchni wiele nowych cech lub wzmocnić już posiadane.
W przypadku tego rodzaju obróbki można się spotkać z procesami:
Nawęglanie
Nawęglanie skupia w sobie operacje takie jak nasycanie węglem przypowierzchniowych stref, hartowanie oraz niskie odpuszczanie. Nawęglanie może odbywać się w proszkach, bądź może być gazowe.
Azotowanie
Azotowanie polega na nasycaniu dyfuzyjnym azotem stref przypowierzchniowych stali, które zostały wcześniej zahartowane oraz wysoko odpuszczone, więc nie jest już stosowana dodatkowa obróbka cieplna w wysokich temperaturach.
Borowanie
To nasycanie metalu borem w temperaturze ok. 1000oC. W efekcie metal staje się bardziej odporny na działanie kwasu solnego.
Krzemowanie dyfuzyjne
Krzemowanie dyfuzyjne polega na nasycaniu wierzchniej warstwy metalu krzemem w wyniku wygrzewania go w ekstremalnie wysokich temperaturach (od 950 do 1250oC) w ośrodku stałym lub gazowym zawierającym związki krzemu. Proces ten prowadzi do uodpornienia materiału na żar oraz działanie kwasów.
Nasiarczanie
Inaczej siarkowanie to obróbka cieplno-chemiczna przeprowadzana w temperaturze od 200 do 900oC w środowisku, do którego dostarczany jest siarkowodór. Proces ten zwiększa własności ślizgowe materiału oraz jego odporność na korodowanie
Aluminiowanie
Jest procesem nasycania metalu glinem, który przeprowadza się w ośrodku gazowym w temperaturze 900-1000oC lub w kąpieli aluminiowej (750-800oC). Ta obróbka cieplno-chemiczna daje efektywne zabezpieczenie przed korozją.
Węgloazotowanie
Węgloazotowanie pozwala stworzyć twardą i odporną na zużycie warstwę. To obróbka cieplno-chemiczna polegająca na nasyceniu stali jednocześnie węglem i azotem w temperaturze 500–950 °C. W zależności od rodzaju ośrodka wydzielającego węgiel i azot rozróżnia się procesy węgloazotowania kąpielowego - cyjanowania lub gazowego - w atmosferze amoniaku.
Usługa Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna
Systemowy Park Technologiczny MetalTop.pl pozwala na łatwe wyszukiwanie usług z zakresu cieplno-chemicznej obróbki metali w piecach komorowych.