Montaż
Montaż to rodzaj operacji technologicznej polegającej na łączeniu różnych przedmiotów ze sobą. W procesie produkcji montaż polega na łączeniu ze sobą gotowych elementów (półfabrykatów) dostarczanych do zakładu w przez kooperantów (lub inne działy zakładu) produkujących elementy według uzgodnionych kryteriów technicznych wymaganych do powstania produktu końcowego. By zapewnić odpowiednią jakość produkcja i montaż realizowane są w oparciu o rysunek techniczny i umowy zawierające wszelkie dane techniczne: wymiary z podaniem klasy tolerancji, specyfikacje użytego materiału; procesy i obróbki dodatkowe (cieplne, galwaniczne, itp.).
Montaż zespołów
Zespołem nazywamy połączenie dwu lub więcej części, zwykle tworzące składnik wyrobu o określonej funkcji i tworzące jednostkę montażową. Jednostka montażowa to część wyrobu montowana oddzielnie i występująca na dalszych etapach procesu montażowego jako całość.
Montaż zespołu nie może odbywać się w dowolnej kolejności, dlatego dla przedstawienia sposobu montażu tworzy się plany montażu. Zwykle każdy zespół ma odrębne plany montażu: ustalana jest część bazowa od której zaczynamy, a następnie kolejne części które będą z nią łączone, a także sposoby ich łączenia (np. spawanie, skręcanie, lutowanie) i dodatkowe wymagania (np. siła docisku śrub, tolerancje itp.). Plan obejmuje także składanie poszczególnych zespołów w gotowy wyrób.
Czasem zespoły muszą zostać dopasowane do siebie i poddawane obróbce w trakcie montażu.
Montaż odbywa się nie tylko przy produkcji elementów, lecz także w procesie naprawczym. Po demontażu i weryfikacji części, oraz wymianie lub regeneracji zużytych lub uszkodzonych elementów dokonuje się montażu zespołu lub wyrobu. Budowa i wykazy zużywających się elementów są zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) lub w specjalnie opracowywanych instrukcjach naprawczych zawierających także instrukcje montażu i demontażu elementów i zespołów.
Operacje technologiczne w montażu
Wszystkie części (elementy składowe zespołu) są poddawane najpierw zabiegom przygotowawczym. Usprawnia to proces montażu oraz zwiększa trwałość i wytrzymałość poszczególnych elementów i całości jednostki montażowej.
Do podstawowych operacji technologicznych montażu należą:
mycie
dopasowywanie części
wykonywanie połączeń spoczynkowych nierozłącznych
wykonywanie połączeń spoczynkowych rozłącznych
wykonywanie połączeń ruchomych
regulowanie luzów i ustawianie elementów
pomiary, próby i badania
Rodzaje montażu
Montaż wstępny - montaż pojedynczych części w zespoły.
Montaż ostateczny - montaż wyrobu końcowego z zespołów.
Montaż stacjonarny (stanowiskowy) - wyrób montowany jest od początku końca na jednym stanowisku. Stosowany jest w produkcji jednostkowej i małoseryjnej dużych maszyn, konstrukcji, wyrobów.
Montaż ruchowy - montowany wyrób przechodzi przez kolejne stanowiska robocze na których mocowane są kolejne zespoły. Montaż ruchowy dzieli się na:
Montaż ruchowy ze swobodnym ruchem montowanego wyrobu - polega na ręcznym przesuwaniu wyrobu ze stanowiska na stanowisko.
Montażu ruchowy z przymusowym ruchem montowanego wyrobu - transport wyrobu następuje poprzez urządzenia transportowe z napędem mechanicznym. Mamy dwa typy tego montażu:
z ruchem przymusowym przerywanym – urządzenia transportowe zatrzymują się na czas montażu
z ruchem przymusowym ciągłym – montaż następuje w trakcie ciągłego ruchu urządzeń transportowych.
W zależności od wielkości montowanych zespołów mamy montaż: mikrogabarytowy, małogabarytowy, średniogabarytowy, wielkogabarytowy.
Usługi montażu
Systemowy Park Technologiczny pozwala na dostęp do wielu firm wykonujących usługi montażu. Firmy można wyszukiwać według wielu kryteriów: technicznych, odległościowych, organizacyjnych, terminu wykonania usługi. Zapraszamy!