Wzorcowanie
Wzorcowanie, czyli inaczej kalibracja, to zbiór czynności ustalających relację między wartościami mierzonej wielkości, wskazanymi przez wzorcowane przyrządy pomiarowe, a odpowiednimi wartościami wskazywanymi przez wzorzec jednostki miary (wraz z podaniem niepewności tego pomiaru).
W najprostszym przypadku polega to na określeniu różnicy pomiędzy wskazaniem wzorca, a wskazaniem przyrządu wzorcowanego z uwzględnieniem niepewności pomiaru.
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych
Celem wzorcowania jest określenie przydatności przyrządu do wykonywania pomiarów lub poświadczenie, że wzorcowany przyrząd spełnia określone wymagania metrologiczne.
Dowodem poświadczającym właściwości metrologiczne wzorcowanego przyrządu jest wydawany przez laboratorium wzorcujące dokument (świadectwo wzorcowania) oznaczony symbolami akredytacji. Świadectwo wzorcowania zawiera błędy i niepewności pomiarów w odniesieniu do przyrządu wzorcowego. Przyrządy pomiarowe, które są używane do pomiaru, objęte są aktualnymi świadectwami wzorcowania.
Laboratoria akredytowane posiadają odpowiednie kwalifikacje, certyfikaty i sprzęt do przeprowadzenia procesu wzorcowania zgodnie z określonymi normami i standardami. W wielu krajach istnieją krajowe instytucje metrologiczne, które nadzorują i akredytują te laboratoria, zapewniając, że spełniają one wymagane międzynarodowe i krajowe standardy. W Polsce akredytacji udziela Polskie Centrum Akredytacji.
Podczas wzorcowania musi być zachowana spójność pomiarowa stanowiąca nieprzerwany ciąg odniesień przyrządu wzorcowanego do wzorca krajowego lub międzynarodowego.
Jak często przeprowadzać wzorcowanie?
Wzorcowanie przyrządu pomiarowego prowadzi się tak długo, jak długo przyrząd znajduje się w użytkowaniu i służy do celów, dla których został wyprodukowany.
Obecnie nie ma przepisów prawnych wyznaczające terminy wzorcowań, ani ustalające okresy ważności świadectw wzorcowania. Sam użytkownik przyrządu pomiarowego ustala terminy wzorcowania przyrządów pomiarowych. Niektóre systemy certyfikacji dla potrzeb zapewnienia jakości wymagają aktualizacji świadectw wzorcowania.
Legalizacja
Legalizacja przyrządu pomiarowego polega na sprawdzeniu, stwierdzeniu i poświadczeniu dowodem legalizacji (świadectwo legalizacji, cecha legalizacyjna), że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne określone we właściwych przepisach. Wykonywane przez Główny Urząd Miar lub przez podległe mu placówki i instytucje upoważnione.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli - legalizacji podlegają głównie przyrządy, których wyniki pomiarów są związane z rozliczeniami finansowymi pomiędzy kontrahentami (np. wagi, liczniki energii elektrycznej, ciepła, wodomierze, gazomierze itp.) Rozporządzenie zawiera także czasookres powtarzania takich legalizacji przyrządów pomiarowych.
Wzorcowanie przyrządów - sprawdź usługodawców w MetalTop
Na stronie MetalTop.pl znajdują się oferty wielu firm wykonujących wzorcowanie narzędzi pomiarowych. Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji! Można łatwo przeszukiwać oferty, filtrując je według parametrów technicznych, lokalizacji dostawcy usług, jak również preferowanego terminu realizacji zlecenia. Koniecznie zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, która zrzesza usługi wzorcowania od renomowanych i akredytowanych laboratoriów, które świadczą usługi wzorcowania przyrządów pomiarowych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02