Kursy i szkolenia techniczne
Kurs i szkolenia to określenia często stosowane wymiennie, jednak można wymienić między nimi istotne różnice. Czym zatem są i co je różni?
Szkolenie
Szkolenie to doskonalenie umiejętności i podnoszenie kompetencji w dobrze znanej już uczestnikowi dyscyplinie. Jest to uzupełnienie wiedzy, która stosowana jest podczas codziennej pracy na danym stanowisku. Szkolenie nie ma precyzyjnego celu, jego wynikiem może być np. możliwość efektywniejszej sprzedaży lub skuteczniejsze zarządzanie zespołem.
Na szkolenie wysyłani są zwykle pracownicy, dla których poszerzenie wiedzy jest niezbędne dla wykonywanej pracy. Przynosi ono korzyść zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Odpowiednio przeszkolona osoba jest cennym członkiem zespołu, a wyższe kwalifikacje mają też bezpośredni wpływ na lepszy odbiór firmy w oczach potencjalnych kontrahentów i klientów. Szkolenia mają wpływ na rozwój kariery zawodowej pracowników.
Kurs
Kurs to cykl zajęć w którym pozyskuje się wiedzę w danej dziedzinie od podstaw lub podwyższa się swój poziom jej znajomości. Jest on najczęściej zbudowany z regularnych spotkań, a przed uczestnikami kursu postawiony jest konkretny, precyzyjny cel, który musi być zrealizowany. Może być to np. nauczenie się języka, czy uzyskanie określonych umiejętności: obsługi maszyn CNC, spawania MIG/MAG itp.
Kurs nie musi odnosić się bezpośrednio do piastowanego stanowiska, czy codziennej pracy zawodowej. Szkolenie może trwać kilka godzin, podczas gdy kurs najczęściej trwa kilka tygodni i często zakończony jest zdobyciem odpowiednich certyfikatów.
Szkolenia i kursy techniczne
Kompetencje i praktyczne umiejętności techniczne są kluczowe w pracy zawodowej, bez względu na pełnioną w firmie rolę. Szybkie reagowanie na zmiany i potrzeby rynku, zachowanie wysokiej jakości usług i wyrobów, jest podstawą do utrzymania konkurencyjnej pozycji firmy. Znajomość aktualnych wymagań technicznych czy praktycznych metod pracy z danym materiałem znacząco wpływa na poziom świadczonych usług.
Szkolenia dla przemysłu są odpowiedzią na potrzebę przedsiębiorstw w zakresie bieżącej aktualizacji wiedzy np.: wymagań określonych w normach czy dyrektywach, nowoczesnych praktyk inżynierskich, nowych narzędzi w zakresie metrologii czy projektowania technicznego, jak również szeroko pojętej inżynierii materiałowej. Szkolenia techniczne w wybranych tematach mogą być realizowane w formule online, co pozwala na optymalizację czasu i kosztów, zarówno uczestników jak i wysyłających ich na szkolenia przedsiębiorstw.
Kursy techniczne pozwalają pracownikom na nabycie nowych umiejętności, rozszerzenie kompetencji zawodowych, skuteczne wykonywanie nowych zadań, szczególnie gdy zostały opracowane w sposób, który kładzie nacisk na aspekty praktyczne omawianych zagadnień.
Kursy i szkolenia mogą obejmować wiele dziedzin, najpopularniejsze to:
Kursy i szkolenia techniczne
Szeroki zakres dziedzin obejmujący: szkolenia operatorów maszyn CNC, szkolenia spawalnicze, szkolenia z zakresu obróbki cieplnej, nakładania powłok, klejenia, badań nieniszczących NDT, zabezpieczeń antykorozyjnych, zgrzewania metalu i tworzyw oraz wiele innych.
Szkolenia BHP
Zapewnienie pracownikowi odpowiednich szkoleń BHP jest prawnym obowiązkiem pracodawcy. Szkolenia BHP odbywają się przed podjęciem pracy na danym stanowisku – szkolenie BHP wstępne oraz okresowo co pewien czas – szkolenie okresowe. Specjalne szkolenia BHP dotyczą także bezpieczeństwa maszyn, pracy w warunkach niebezpiecznych i innych.
Kursy finansowe
Po wejściu do UE pojawiło się wiele nowych źródeł pozyskiwania funduszy na finansowanie zadań realizowanych przez firmy. Wiążą się one ze specyficznym procesem aplikowania i realizacji programów, dlatego popularnością cieszą się kursy kształcące specjalistów w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych i obsługi projektów i mechanizmów UE.
Szkolenia z systemów zapewnienia jakości
Certyfikaty w zakresie jakości np. ISO 9001 i inne, są jednym ze sposobów wyróżnienia się na rynku i potwierdzenia swojej pozycji jako wiarygodnego i kompetentnego producenta i wytwórcy. Uzyskanie takiego certyfikatu wymaga zatrudniania specjalistów w zakresie zapewnienia jakości, dlatego kursy te są dość popularne.
Szkolenia i kursy z zarządzania personelem
Skuteczne delegowanie zadań między pracownikami, utrzymywanie ich motywacji, rozwiązywanie konfliktów i zapobieganie im, to podstawowe umiejętności liderów i szefów zespołów. Kursy i szkolenia pomagają im lepiej i sprawniej zarządzać zespołami i poprawiają wydajność i konkurencyjność firmy.