Konstrukcje metalowe
Produkcja konstrukcji stalowych to proces wymagający dokładności i profesjonalizmu. Niezbędna jest precyzja zarówno na etapie prefabrykacji elementów jak i montażu w gotową konstrukcję, niezależnie czy mamy do czynienia z konstrukcją hali, mostu, zbiornika, czy urządzenia technicznego.
Oba te etapy składają się z wielu procesów i operacji, których zwieńczeniem jest obiekt o konstrukcji stalowej.
Projektowanie konstrukcji
Pierwszym etapem produkcji konstrukcji stalowych jest zaprojektowanie konstrukcji i sporządzenie dokumentacji technicznej, najczęściej wykonują to wyspecjalizowane biura projektowe.
Następnie wykonawca sporządza plan realizacji zlecenia. Tworzy się go w oparciu o dokumentację techniczną, plany zapewnienia jakości oraz plany kontroli i badań wyrobu.
Do każdej operacji przygotowywana jest szczegółowa technologia procesu produkcji, harmonogram prac oraz zamówienie na materiał, z którego zostaną wytworzone elementy konstrukcji.
Powstaje również projekt warsztatowy informujący wykonawców: o klasie wykonania konstrukcji, metodzie przygotowywania powierzchni konstrukcji stalowej, sposobie zabezpieczenia antykorozyjnego i przeciwpożarowego, wymaganiach wykonania spoin czy sposobie wykonywania otworowania. Projekt warsztatowy sporządzany jest na podstawie projektu technicznego. Zawiera on również pełne zestawienia potrzebnych materiałów oraz elementów złącznych.
Wytwarzanie konstrukcji
Producent konstrukcji stalowych powinien wykorzystywać tylko materiały spełniające wymogi norm i przepisów europejskich. Należy każdorazowo przeprowadzić weryfikację dostawcy stali oraz zgodności materiału z wymaganiami projektu wykonawczego. Ważne jest również działanie w oparciu o procedury oraz instrukcje potwierdzane certyfikatami (np. PN-EN 1090) oraz standardy zarządzania produkcją (System Zarządzania Jakością wg PN-EN ISO 9001).
Producent po otrzymaniu materiału dokonuje jego segregacji w oparciu o rodzaj profilu, grubości blach czy wielkość i klasę łączników. Następnie są one poddawane oczyszczaniu w celu usunięcia pozostałości procesów hutniczych oraz nalotów korozji.
Tak oczyszczony materiał poddawany jest obróbce mechanicznej, plastycznej i termicznej. Wykonuje się cięcie prętów, kształtowników czy profili zamkniętych na odpowiednich przecinarkach taśmowych. Blachy wycinane są z arkuszy przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie w technologii cięcia gazowego, laserowego, lub plazmowego.
Spawanie konstrukcji
Odpowiednio pocięte i przygotowane do łączenia elementy konstrukcji trafiają na stanowiska spawalnicze. Spawanie jest jednym z najważniejszych etapów w produkcji konstrukcji stalowych. Istnieje wiele metod spawania konstrukcji: spawanie łukowe elektrodą otuloną, łukiem krytym czy spawanie w osłonie gazów ochronnych. Duże znaczenie ma tu także dysponowanie doświadczonymi i wykwalifikowanymi pracownikami posiadającymi odpowiednie uprawnienia.
Wytwarzanie konstrukcji i spawanie są procesami, które wymagają ciągłej kontroli jakości wykonania oraz badań potwierdzonych certyfikatami i aprobatami. Sprawdzana jest zgodność z dokumentacją techniczną oraz obowiązującymi normami w zakresie zastosowanych materiałów, wymiarów, wykonanych spoin, otworowania, sposobu zabezpieczania antykorozyjnego. Szczególnie ważnym etapem kontroli jakości są badania nieniszczące spoin. Wysoki poziom tej kontroli pozwala eliminować wady i zapobiegać awarii.
Ochrona antykorozyjna konstrukcji
Jednym z ostatnich etapów produkcji jest zabezpieczenie antykorozyjne tak wytworzonego elementu. Pomiary grubości powłok potwierdzają jakość wykonania tego typu zabezpieczenia.
Na końcu producent elementów konstrukcji sporządza dokumentację powykonawczą oraz deklarację zgodności wykonania.
Montaż konstrukcji stalowych
Przed przystąpieniem do składania elementów konstrukcyjnych w całość w miejscu docelowym, należy wykonać projekt montażu konstrukcji. Musi uwzględniać on niezbędne pozwolenia i zgody: pozwolenia na budowę, warunki BHP pracowników, projekt przygotowania terenu oraz sposób łączenia elementów konstrukcji.
Konstrukcje stalowe budowane są z zastosowaniem różnych metod montażu:
Montaż konstrukcji stalowych wykonywany jest w oparciu o rysunki montażowe zawarte w projekcie wykonawczym. Pokazują one dokładaną lokalizację poszczególnych elementów, poziomy posadowienia oraz metodę łączenia elementów (rodzaj spoin przy spawaniu; klasę i wielkość śrub, oraz moment docisku przy skręcaniu).
Firmy budujące konstrukcje stalowe
Konstrukcje stalowe powstają dzięki firmom specjalizującym się w montażu tego typu obiektów. Muszą one zatrudniać doświadczoną kadrę, nieustannie podnoszącą swoje kwalifikacje; potrzebują także odpowiedniego, niezawodnego sprzętu budowlanego. Wiele takich firm znajdziesz w serwisie MetalTop.pl. Zapraszamy!