Koła zębate walcowe o zębach prostych
81
Others
SERVICE
Firma FHPU ZAK Włodzimierz Okraska oferuje koła zębate walcowe o zębach prostych do maszyn POREBA, zapewniające precyzyjną i bezawaryjną pracę urządzeń. Nasze koła zębate wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz trwałością, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowań przemysłowych. Dostępne w naszej ofercie produkty są kompatybilne z różnymi modelami maszyn POREBA, co sprawia, że znajdą zastosowanie w wielu branżach. Nasze usługi są skierowane do klientów z Zawiercia, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Częstochowy, a także z innych regionów Polski. Gwarantujemy szybkie terminy realizacji zamówień oraz wsparcie techniczne w doborze odpowiednich komponentów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i zadbaj o niezawodną pracę swoich maszyn dzięki naszym kołom zębatym.
FHPU ZAK WŁODZIMIERZ OKRASKA
42-431 Zawiercie, śląskie
SERVICE
Wykonujemy koła zębate walcowe z zębach prostych, moduł od m=0,2 do m=8, lub o module calowym, średnica zewnętrzna koła od 6mm do 520mm, otwór koła : z wielowypustem, z kanałkiem lub gładki. Koła stalowe oferujemy w stanie: surowym, zahartowane indukcyjnie lub hartowane w pełnym materiale. Mogą również być po obróbce cieplno-chemicznej : azotowane lub nawęglane. Materiały z jakich wykonujemy koła - mogą być z: mosiądzu, brązu, stali nierdzewnej, żeliwa, aluminium, tworzyw sztucznych i innych. Nasza produkcja jest dopasowana do klienta : może to być produkcja jednostkowa , średnioseryjna i masowa a także z materiałów powierzonych przez klienta. Nasi klienci : Świdnik, Lublin, Chełm, Krasnystaw, Krąśnik, Puławy, województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie a także pozostałe regiony kraju. Wykonujemy koła zębate do maszyn, urządzeń, mechanizmów, jako części zamienne. Nasza oferta zawiera również koła zębate w wydaniu mikro. Zapraszamy!
WALCE s.c.
21-040 Świdnik, lubelskie
SERVICE
Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe STANMAR Sp. z o. o.
26-600 Radom, mazowieckie
SERVICE
Produkcja, wytwarzanie kół zębatych walcowych o zębach prostych. Wykonujemy koła zębate walcowe ze stali, stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej, aluminium, metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Produkcja kół zębatych jednostkowa i seryjna wykonywana według powierzonego rysunku, modelu albo własnego projektu. Naszą ofertę kół zębatych kierujemy do odbiorców z : Kraków, Katowice, Rzeszów, Kielce, Wrocław, Poznań, Warszawa, Białystok, Olsztyn, Szczecin oraz województw: małopolskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, mazowieckie łódzkie, dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie oraz z innych regionów Polski. AI LAB z siedzibą w miejscowości Kraków woj. małopolskie. Zapewniamy kompletne zaplecze techniczne, technologiczne i szkoleniowe związane z obróbką kół zębatych walcowych na obrabiarkach. W ofercie także szeroki wybór maszyn do produkcji kół zębatych. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.
AI Lab Sp. z o.o.
30-722 Kraków, małopolskie
SERVICE
Oferujemy produkcję kół zębatych walcowych o zębach prostych. Wytwarzamy koła zębate metodami obróbki skrawaniem: frezowania obwiedniowego, strugania, dłutowania, oraz innymi metodami. Produkujemy koła walcowe z materiałów: stal czarna, stal nierdzewna, aluminium oraz innych. Produkcję wykonujemy, na podstawie modelu lub powierzonej dokumentacji. Możliwe także projektowanie kół zębatych. Wykonujemy koła zębate jednostkowo i seryjnie. Wytwarzamy koła zębate walcowe dla klientów z: Gdynia, Sopot, Gdańsk, Słupsk, Elbląg, Warszawa, Koszalin, Olsztyn, Białystok, Opole, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Kielce, Poznań oraz województw: pomorskie, zachodnio-pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie a także dla innych regionów Polski. Wykonujemy produkcję dla przemysłu: morskiego, samochodowego, lotniczego, maszynowego, ADG i wielu innych. Zapraszamy do kontaktu. Firma Technonauta z miejscowości Gdynia woj. pomorskie.
Techno-Nauta Sp. z o. o.
81-336 Gdynia, pomorskie
SERVICE
ZAKŁADY MECHANICZNE NIEMCZA SP Z O. O.
58-230 Niemcza, dolnośląskie
SERVICE
Zakład Usług Elektrycznych Jan Faber / ZUE Wrocanka
38-204 Tarnowiec, podkarpackie
SERVICE
RAT-MET Przekładnie Zębate - Elementów Napędowych Paweł Ratyński
95-050 Konstantynów Łódzki, łódzkie
1
Koła zębate walcowe o zębach prostych
Koła zębate to elementy czynne wielu różnych mechanizmów. Dzięki nim działają podzespoły wielu maszyn i urządzeń: przekładnie zębate, sprzęgła zębate, czy pompy zębate. Dzięki swojej formie świetnie nadają się do przekazywania ruchu obrotowego w precyzyjnych mechanizmach przeniesienia napędu mechanicznego. Mogą również przenosić duże moce bez ryzyka uszkodzenia czy deformacji. Koła zębate, które zazębiają się o siebie, stanowią ważny element przekładni zębatej.
Budowa koła zębatego
Kształt koła zębatego walcowego jest charakterystyczny. To okrągły walec z regularnymi nacięciami wykonanymi na całym jego obwodzie, które nazywamy zębami. Koło zębate jest zbudowane z kilku części. Podstawową jest wieniec zębaty z naciętym uzębieniem, koło składa się też z piasty osadzanej na wałku i łącznika spajającego ze sobą piastę i wieniec. Małe koła zębate mogą być pozbawione łącznika. Między zębami są wyraźne przerwy, które nazywamy wrębami. Kształt zęba dobrany jest tak że w trakcie obrotu kół, dwa pracujące ze sobą zęby otaczają się i jednocześnie ślizgają po sobie. Ciekawostką jest że zębatkę liniową można traktować jako walec o nieskończenie dużej średnicy.
Właściwości kół zębatych opisuje się różnymi parametrami. Najważniejsze z nich to: liczba zębów, średnica podziałowa (średnica okręgu przechodzącego przez punkt na którym szerokość wrębu jest równa grubości zęba), średnica wierzchołkowa, średnica stóp, średnica koła zasadniczego(podziałka zasadnicza). Wielkość zęba opisywana jest przez moduł zęba (jest wielkością znormalizowaną) oraz wysokość zęba(suma wysokości głowy i wysokość stopy zęba), szerokość zęba, współczynnik wysokości zęba, luz wierzchołkowy.
Rodzaje kół zębatych
Mamy wiele rodzajów kół zębatych. Koła zębate walcowe mają zęby nacięte na powierzchni bocznej walca. Koła stożkowe na bocznej powierzchni (tworzącej) stożka.
Ze względu na rodzaj uzębienia mamy koła zębate o zębach prostych, zębach skośnych, zębach łukowych, zębach daszkowych (uzębienie na całej szerokości składa się z odcinków z zębami skośnymi lewymi i prawymi)
Koła zębate stożkowe wykorzystujemy w przekładni zębatej kątowej, kiedy chcemy zmienić kierunek osi obrotu zębatki. Koła stożkowe charakteryzują się możliwością wykorzystania ich zarówno w układzie kątowym, jak i prostopadłym.
Koła zębate walcowe
Koła walcowe są najczęściej spotykane w przekładniach, sprzęgłach, skrzyniach biegów. Pozwalają na przeniesienie napędu, zmianę prędkości obrotowej, zmianę kierunku obrotów, zmianę przenoszonego momentu obrotowego. W zależności od przeznaczenia danego koła nacinane są rożne rodzaje zębów.
Zęby proste znajdują szerokie zastosowanie także dzięki prostocie ich wytwarzania.
Materiały używane do wytwarzania koła zębatego
Wymagania stawiane przed materiałem, z którego mają zostać wykonane koła zębate, dotyczą skomplikowanych warunków pracy między kołami zębatymi. Podczas pracy przekładni zębatej niezbędna jest wysoka wytrzymałość, aby zapobiec wyłamaniom czy wykruszeniom zębów. Odpowiednia twardość materiału w punkcie tocznym, uzyskiwana jest w drodze obróbki cieplnej lub cieplno-chemicznej i przekłada się na zdolność do przenoszenia naprężeń w styku zazębienia. Zazębiające się przez długi czas zęby, pracujące przy dużej prędkości mają także tendencję do szybkiego zużywania, co skutkuje powstaniem poślizgu i obniżeniem sprawności przekładni.
Odpowiedni dobór materiału ma także znaczny wpływ na gabaryty i masę całej przekładni oraz jej koszt. Należy odpowiednio wybrać między technicznymi oraz ekonomicznymi aspektami, aby dopasować produkty do potrzeb klienta. Wybierając materiały droższe, ale bardziej wytrzymałe, zmniejszamy gabaryty i masę urządzenia oraz znaczne zwiększamy jego trwałość. Skutkuje to jednak wzrostem kosztów wytworzenia. Wykonanie koła zębatego taniej zwykle daje element o dużych gabarytach, masie i niższej trwałości.
Przykładowe materiały stosowane na koła zębate:
Stale węglowe zwykłej jakości. Używana na koła słabo obciążone, o niskich wymaganiach jakościowych. Gatunki: St4, St5, St6, St7.
Stale węglowe wyższej jakości. Stosowana do przekładni z kołami zębatymi do ogólnego przeznaczenia. Gatunki: C20, C25, C45, C55, C65.
Stale stopowe. Do produkcji mocno obciążonych kół dla przekładni specjalnego przeznaczenia. Gatunki: 15H, 20H, 16HG, 20HG, 15HGM, 18HGM, 19HM,17HGN, 18HGT.
Żeliwa. Do wytwarzania niewielkich, słabo obciążonych przekładni.
Żeliwo szare: Zl150, Zl200, Zl250, Zl300, Zl350.
Żeliwo czarne perlityczne: Zcp55004, ZCp60003.
Żeliwo sferoidalne niestopowe: Zs55003, Zs60003, Zs70002,Zs80002.
Tworzywo sztuczne. Do wytwarzania małych przekładni o niewielkim obciążeniu.
Wytwarzanie kół walcowych o prostych zębach
Opracowano wiele metod wytwarzania kół zębatych walcowych w zależności od materiału z jakiego ma być wykonane koło zębate, jego dokładności i klasy wykonania, a także wielkości geometrycznej. Najpopularniejsze metody wytwarzania opierają się na obróbce kształtowej i obwiedniowej.
Metoda kopiowa stosowana jest przy obróbce stożkowych kół stożkowych dużej wielkości i polega na odwzorowaniu przez kopiał kształtu zębów obrabianych kół. Obecnie jest ona rzadko stosowana w porównaniu do pozostałych dwóch metod.
Metoda kształtowa obróbki kół zębatych
Metoda kształtowa polega na użyciu narzędzia, którego zarys krawędzi skrawającej dokładnie odpowiada zarysowi wrębu obrabianego koła. Główną wadą wszystkich metod kształtowych jest konieczność posiadania dużej liczby narzędzi, ponieważ na kształt wrębu międzyzębnego wpływa moduł i liczba zębów koła. Metodą tą można wykonywać koła z uzębieniem zewnętrznym i uzębieniem wewnętrznym.
Metodę kształtową stosuje się do obróbki mechanicznej kół zębatych o niższej dokładności, oraz obróbki wstępnej.
W ten sposób można wykonać frezowanie frezem tarczowym lub trzpieniowym, przeciąganie nożami kształtowymi oraz szlifowanie ściernicą.
Frezowanie kształtowe kół zębatych walcowych
Frezowanie metodą kształtową polega na nacinaniu zębów, przez usuwanie materiału w miejscu gdzie ma być wrąb zęba. Z tego względu zarys narzędzia musi odpowiadać zarysowi wrębu. Każdy ząb kształtowany jest osobno, materiał na koła zębate mocowany jest na podzielnicy która pomaga uzyskać wymaganą ilość zębów, obracając materiał o żądany kąt. Do nacięcia wieńca najczęściej używane są frezy krążkowe modułowe, ale używa się też fezów trzpieniowych. Ze względu na konieczność wykonywania wieńca na kołach zębatych, ząb po zębie metoda jest mało wydajna.
Przeciąganie kół zębatych walcowych
Metoda przeciągania znalazła zastosowanie gdy nacina się mało dokładne koła zębate o dużych średnicach. Najczęściej używa się pionowych przeciągarek z okrągłymi stołami obrotowymi. Na takiej obrabiarce umieszcza się przyrząd do mocowania kilku wieńców zębatych, złożonych razem. Wręby między dwoma lub kilkoma zębami przeciąga się kolejno. Po każdym skoku przeciągacza materiał obraca się.
Na suwaku obrabiarki umieszcza się przeciągacz składany, służący do obróbki kilku wrębów międzyzębnych za jednym skokiem suwaka. Po każdym ruchu roboczym stół odsuwa się, aby umożliwić przesunięcie przeciągacza w położenie wyjściowe i jednocześnie obraca się w celu ustawienia do przeciągania następnej partii zębów. Przy przeciąganiu tym sposobem można osiągnąć dużą dokładność zarysu zębów, ale trudno jest zachować dokładną podziałkę ze względu na sumowanie się odchyleń w mechanizmie podziałowym stołu.
Szlifowanie kół zębatych
Szlifowanie jest zwykle jednym z końcowych etapów obróbki. W tym procesie nadawana jest wymagana chropowatość, ostatecznie nadawany jest też właściwy kształt. Ponadto zęby uzyskują podczas szlifowania wysoką dokładność wymiarową.
Prace te wykonywane są przy użyciu ściernic kształtowych,wykonanych z odpowiednio dobranego do surowca materiału ściernego. Do nacinania zębów ścieranie stosowane jest rzadko, tylko w przypadku produkcji małego koła zębatego z twardych materiałów.
Metoda obwiedniowa obróbki kół zębatych walcowych
Metody obwiedniowe wytwarzania polegają na nacinaniu zębów narzędziem o kształcie koła zębatego, zębatki płaskiej lub freza ślimakowego. Narzędzie wykonuje ruchy skrawające robocze a jednocześnie narzędzie wraz z materiałem obrabianym wykonują ruchy odpowiadające, współpracy dwóch kół zębatych. Kształt zęba powstaje jako obwiednia kolejnych położeń krawędzi tnącej narzędzia skrawającego.
Obróbkę wykonuje się: na dłutownicach metodą Maaga lub Fellowsa, na strugarkach metodą Sunderlanda, i na frezarkach obwiedniowych frezem ślimakowym.
Metoda Maaga
To obróbka dłutowaniem w której nóż o kształcie zębatki wykonuje ruch dłutujący posuwisto-zwrotny, a obrabiane koło ruch polegający na obrocie wokół własnej osi i równoczesnym ruchu przesuwowym. Po obrobieniu jednego zęba narzędzie jest podnoszone, następuje obrót koła zębatego o jedną podziałkę i jego przesunięcie do położenia początkowego względem zębatki noża.
Metodą mogą być obrabiane koła walcowe zębate o zębach prostych i zębach skośnych. Podstawową zaletą metody jest proste narzędzie, które można względnie prosto i tanio wykonać. Wadą jest złożony cykl obróbki i niska wydajność.
Metoda Fellowsa
To metoda wytwarzania koła zębatego za pomocą dłutowania. Używane jest w niej narzędzie skrawające o kształcie koła zębatego z odpowiednio ukształtowanymi kątami ostrza. Oprócz ruchu skrawającego, nóż wykonuje ruch obrotowy skoordynowany z ruchem obrotowym obrabianego koła zębatego. Występuje również ruch promieniowy, narzędzie jest dosuwane na odpowiednią głębokość. W zależności od konstrukcji dłutownicy Fellowsa może go wykonywać stół z zamocowanym materiałem bądź wrzeciennik z nożem. Metodą Fellowsa można wykonywać także koła walcowe o zębach prostych, a także o zębach skośnych.
Metoda Sunderlanda
To metoda strugania w której narzędzie o kształcie zębatki wykonuje ruch roboczy i ruch przesuwowy, obrabiane koło wykonuje tylko ruch obrotowy. Obrabiane koło zębate ustawione jest tak że jego oś jest pozioma. Po obrobieniu jednego segmentu zębów narzędzie odsuwa się w kierunku promieniowym i powraca do pierwotnego położenia w stosunku do koła. Zalety metody to proste narzędzie łatwe do wykonania, wady to złożony przebieg i wydajność obróbki.
Frezowanie kół zębatych na frezarkach obwiedniowych
Frezowanie obwiedniowe wykonuje się frezem ślimakowym, który ma kształt zębatki nawiniętej na walec. Ruchem roboczym jest ruch obrotowy freza, który wykonuje również ruch posuwowy. Obrabiane koło także wykonuje ruch obrotowy. Obroty freza i obrabianego koła muszą być ze sobą ściśle zsynchronizowane. Do frezowania zębów prostych frez ustawia się pod kątem nachylenia linii zwojów, przy zębach łukowych oś pochyla się o dodatkowy kąt. Zaletą metody jest możliwość wytwarzania różnych rodzajów zębatek jedną metodą i dobra wydajność obróbki, wadą wysoki koszt narzędzia i obrabiarki.
Inne metody wytwarzania kół zębatych
Koła zębate oprócz nacinania mogą być wytwarzane także metodami odlewania. Stosuje się je dla żeliwa, staliwa i innych metali. Możliwe jest również spiekanie proszków metali w odpowiednich formach oddających kształt koła zębatego. Dla tworzyw sztucznych najpowszechniejszą metodą produkcji seryjnej jest wtrysk w odpowiednich formach, dla produkcji jednostkowej można koła wydrukować na drukarce 3D.
Produkcja walcowych kół zębatych o zębach prostych
MetalTop.pl zawiera wiele ofert firm produkujących dla klientów zewnętrznych walcowe koła zębate o zębach prostych. Oferty można filtrować wg parametrów technicznych produkcji, lokalizacji firmy i terminu wykonania produkcji. Zapraszamy!