Elementy z tworzyw sztucznych
Produkcja elementów z tworzyw sztucznych i gumy to dział przemysłu, z którego wyrobami spotykamy codziennie na każdym kroku. Detale z tworzyw sztucznychpowszechne zarówno w zastosowaniach użytkowych, jak i profesjonalnych zastosowaniach w różnych branżach przemysłu. Dzięki szerokiej gamie tworzyw sztucznych spełniających wysokie wymagania techniczne możemy wykonywać detale na podstawie standardowych i niestandardowych projektów. Pozwala to wykonać przedmioty o niespotykanych kształtach i właściwościach. Detale produkowane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. zastępują elementy z tradycyjnych materiałów takich jak: metale, drewno, ceramika. Są od nich tańsze, łatwiejsze w produkcji i mają wiele cech których brakuje tradycyjnym materiałom.
Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy może odbywać się za pomocą różnych metod obróbki: wtryskiwania, wytłaczania, skrawania, odlewania i innych. Dostępna technologia sprawia, że w zasadzie mamy nieograniczone możliwości co do wzorów wykonania. Ograniczają nas jedynie formy we wtryskarkach i doświadczenie firm wykonujących elementy z tworzyw sztucznych i gumy.
Wtryskiwanie – popularna metoda wytwarzania detali z tworzyw
W tej metodzie wytwarzania wyrobów z tworzyw ważne jest odpowiednie uplastycznienie tworzywa, które będzie następnie wtryskiwane do formy. Najczęściej wykorzystuje się granulat, który zostaje poddany działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Taki stopiony i upłynniony granulat zostaje wtryśnięty do metalowej formy. Tam zastyga w procesie chodzenia lub podgrzewania, w zależności od rodzaju zastosowanego tworzywa. Po zastygnięciu forma jest otwierana, detal zostaje z niej usunięty i cykl może się powtórzyć. W przemyśle wykonujemy detale w ten sposób z różnorakich materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością - wśród realizacji znajdują się zwykle detale z polietylenu, polipropylenu i innych. Oczywiście w ten sposób wykonuje się też elementy spełniające funkcje zarówno techniczne, jak i wizualne - wszelkie obudowy, puszki i inne materiały przydatne w przemyśle.
Wytłaczanie wyrobów z tworzyw sztucznych
Przy wytłaczaniu również wykorzystuje się tworzywa sztuczne w formie granulatu, który jest podgrzewany do momentu jego uplastycznienia. Proces wytwarzania różni się tym, że uplastycznione tworzywo jest wyciskane przez głowicę wytłaczarki, która nadaje materiałowi odpowiedni kształt. Następnie w odpowiednim ciśnieniu oraz temperaturze materiał zastyga, tworząc określony wyrób z tworzywa sztucznego. Produkuje się ten sposób popularne detale z tworzyw sztucznych: profile, rury, prowadnice, pręty, wałki, tuleje, taśmy i inne długie elementy z tworzyw.
Skrawanie tworzyw sztucznych
Detale z tworzyw można produkować także metodami obróbki skrawaniem, używanymi do obróbki metali. Stosuje się te same maszyny i metody obróbki (toczenie, frezowanie, wiercenie) odpowiednio dobierając parametry obróbki. Metoda sprawdza się w produkcji jednostkowej. W produkcji masowej lepiej zastosować którąś z dwu powyższych.
Odlewanie tworzyw sztucznych
Pierwszym krokiem produkcji detali z tworzyw lub gumy jest uzyskanie płynnej, lub plastycznej postaci tworzywa sztucznego. Często jest ona mieszana z dodatkami poprawiającymi cechy tworzywa. Taką mieszankę wlewa się do formy odlewniczej, w której następuje jej zastygnięcie. Gniazdo formy może być otwarte lub zamknięte, a mieszanka podawana pod ciśnieniem atmosferycznym lub pod zwiększonym ciśnieniem. Odlewanie ciśnieniowe zapewnia lepsze właściwości gotowego wyrobu. Odlany wyrób może być chłodzony razem z formą w specjalnej komorze lub na wolnym powietrzu. Przy ochładzaniu razem z formą w wyrobie nie powstają naprężenia, a więc gotowe produkty są w mniejszym stopniu odkształcone.
Produkcja wyrobów metalowo-tworzywowych
Metody wtrysku, odlewania i wytłaczania pozwalają na produkcję wyrobów z metalu i tworzywa. Metalowe elementy (inserty) są umieszczane w formie i następnie pokrywane tworzywem lub gumą. Powstają w ten sposób amortyzatory, stopy, wibroizolatory, koła jezdne i inne elementy.
Produkcja wyrobów z gumy
Do produkcji wyrobów z gumy i silikonu można zastosować z pewnymi modyfikacjami te same metody co do tworzyw sztucznych (poza skrawaniem). Pewne elementy np. uszczelki gumowe mogą być bezpośrednio wylewane na elemencie z pomocą specjalnej maszyny.
Wszystkie powyższe metody produkcji wyrobów z tworzyw i wiele innych znajdziesz w Systemowym Parku Technologicznym Metaltop.pl. Zapraszamy serdecznie!