Cynowanie

15

Update date

Others

Cynowanie

SERVICE

Cyna jest metalem srebrzysto-białym, wysoce kowalnym i łatwo topliwym. Należy pamiętać, iż tylko szczelne powłoki cynowe, w warunkach normalnych, zapewniają skuteczne zabezpieczenie stali przed korozją. Związki cyny nie są toksyczne dla organizmu ludzkiego dlatego też, jej pokrycia znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Proponujemy powłoki w pełni wybłyszczone i mikro-wygładzone, o zastosowaniu technicznym i dekoracyjnym. Automatyczne sterowanie temperaturą kąpieli zapewnia optymalne warunki realizacji całego procesu. Dzięki temu otrzymujemy powłoki: - jasne - pozbawione plam - odporne na ścieranie - charakteryzujące się doskonałą lutownością

P.W. Cynkopol
85-861 Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
Cynowanie

SERVICE

Kontakt ELBIT SPÓŁKA JAWNA B.J.P Sliwińscy, M.J.Sucharkiewicz, M.Żabicki
41-253 Czeladź, śląskie
Cynowanie

SERVICE

Elektrocarbon Galwan Sp. z o.o.
42-600 Tarnowskie Góry, śląskie
Cynowanie

SERVICE

Avimet
58-100 Świdnica, dolnośląskie
Cynowanie

SERVICE

WOJSKOWE ZAKŁADY LOTNICZE Nr 1 S.A.
93-465 Łódź, łódzkie
Cynowanie

SERVICE

Metrix Metal Sp. z o.o.
83-100 Tczew, pomorskie
Cynowanie galwaniczne

SERVICE

Powłoki cynowe sprawdzają się w roli przewodnika prądu, posiadają dobrą lutowność oraz możliwość kontaktu z żywnością, dlatego wykorzystujemy ten proces w branży spożywczej i elektrycznej.

Galess sp.z o.o.
58-100 Świdnica, dolnośląskie
Cynowanie

SERVICE

IBF Sławomir Dymowski
01-796 Warszawa, mazowieckie
Cynowanie

SERVICE

GALVO S.A.
91-205 Łódź, łódzkie
Cynowanie kwaśne bębnowe i zawieszkowe

SERVICE

PPUH STESER S. C. SERAFIN PIOTR STERNAL ROBERT
33-314 Łososina Dolna, małopolskie

There are 5 more matches. Log in - Take advantage of additional opportunities.

  • 1

Cynowanie

Cynowanie to proces, który polega na pokrywaniu elementu metalowego cyną, tworzącą na nim cienką powłokę. Cyna ma dobre właściwości mechaniczne, antykorozyjne i daje błyszczącą, estetyczną powierzchnię. Jest łatwo dostępna i tania, ma niską temperaturę topnienia, dobrze się obrabia i łatwo nakłada.

Cynowanie - szerokie zastosowanie metody

Główny cel tego procesu to zwiększenie ochrony cynowanego elementu przed utlenieniem i korozją. Drugą korzyścią, którą zapewnia cynowanie jest znaczna poprawa estetyki powierzchni zabezpieczanego elementu.

Powszechnie cynę stosuje się w przemyśle motoryzacyjnym do zabezpieczania powierzchni karoserii, ze względu na to że cyna nie ulega korozji. Warsztaty blacharskie stosują cynowanie karoserii do jej serwisu i naprawy.

Pokrycie cyną pozwala także na wykorzystanie innych specyficznych właściwości powłoki cynowej. Na bardzo szerokie zastosowanie pozwalają następujące właściwości:

Brak reaktywności i nietoksyczność chemiczna – cyna jest wykorzystywana do tworzenia powłok ochronnych elementów mających stały kontakt z artykułami spożywczymi: sztućców, garnków, konserw, oraz pojemników i urządzeń do produkcji i przechowywania żywności.

Wysoka przewodność elektryczna cyny, umożliwia zwiększenie stopnia przewodności stykowej przewodów miedzianych przez ich cynowanie (pobielanie). Proces ten znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle elektrycznym.

Cyna skutecznie chroni również przewody przed szkodliwym działaniem siarki w czasie gumowania (pokrywania izolacją).

Cynowanie - metody nakładania powłoki

Elementy które poddaje się obróbce z pomocą cyny wykonane są z metali, najczęściej pokrywane jest aluminium, stal, miedź i mosiądz.

Detale stalowe i te z miedzi pokrywane są cyną bezpośrednio, powierzchnie innych metali przed cynowaniem wymagają pokrycia za pomocą powłoki podkładowej. By pocynować elementy mosiężne konieczne jest wcześniejsze nałożenie powłoki niklu lub miedzi, a elementy z aluminium muszą być pokryte warstwą cynku.

Wyróżniamy kilka sposobów cynowania: natrysk, cynowanie galwaniczne, metoda ogniowa i metoda kontaktowa.

Cynowanie galwaniczne

Polega na nakładaniu powłok przy zastosowaniu roztworów kwaśnych lub alkalicznych, w obu przypadkach zawierających jony cyny. Warstwa powłoki powstaje w procesie elektrolizy na podłożach przewodzących prąd. Nakłada się ją podczas zanurzenia przedmiotu w roztworze z dodatkiem określonych jonów w procesie anodowym - na miedzi i mosiądzu lub katodowym - na stali lub żeliwie. Za pomocą metod galwanicznych osiąga się największą szczelność powłoki.

Zwykle proces cynowania przebieg według schematu: odtłuszczanie, trawienie, aktywacje, cynowanie, obróbka końcowa, suszenie. Procesy przeprowadza się w: liniach bębnowo -kielichowych (zwykle drobne detale), wannach zawieszkowych (detale gabarytowe), liniach reel-to-reel (do cynowania taśm, drutów i ażurów).

Metoda natryskowa pokrywania cyną

Metalizację przeprowadza się przez natrysk stopioną cyną na powierzchnię detalu przy użyciu specjalnego pistoletu. Technologia metalizacji umożliwia nałożenie powłok ochronnych na konstrukcje już zmontowane, oraz na elementy, które ze względu na swoje gabaryty nie mogą być cynowane ogniowo czy galwanicznie. Pokrywanie natryskowe nie wprowadza też takich naprężeń cieplnych jak przy metodzie ogniowej.

Pokrywanie cyną - metoda ogniowa

Odpowiednio przygotowane detale metalowe zanurzane są w stopionej cynie która tworzy warstwę ochronną. Przeprowadzane w stosunkowo wysokiej temperaturze, może powodować deformacje cieplne detali. Jedna z najstarszych metod zabezpieczania powierzchni cyną.

Pokrywanie cyną - metoda kontaktowa

Metoda polega na zanurzeniu detali w gorących, zasadowych roztworach związków cyny. Stosowana do pokrywania powierzchni garnków, konserw, sztućców.

Usługa cynowanie / cynowanie galwaniczne

Systemowy Park Technologiczny MetalTop.pl zaprasza do skorzystania z naszej oferty wyszukiwania firm wykonujących usługi cynowania. Firmę dokładnie dopasowaną do potrzeb znajdziesz dzięki parametrycznemu wyszukiwaniu uwzględniającemu: parametry techniczne cynowania, dogodną lokalizację, krótki termin i inne czynniki.

Zobacz jak łatwo możesz odnaleźć dostosowaną do Twoich wymagań i sprecyzowanych potrzeb usługę w MetalTop.pl, oszczędzając cenny czas.