Szlifowanie gwintów

1

Update date

Others

Szlifowanie gwintów

SERVICE

JAFO GRUPA MARAT Sp. z o.o.
63-200 Jarocin, wielkopolskie
  • 1

Szlifowanie gwintów

Gwint to śrubowe nacięcie na powierzchni w kształcie walca lub stożka. Gwinty to bardzo istotne komponenty, szeroko wykorzystywane w każdej dziedzinie przemysłu. Jest wiele metod wytwarzania gwintów: walcowanie, toczenie, nacinanie frezami krążkowymi pojedynczymi, nacinanie głowicami frezowymi, nacinanie frezami wielokrotnymi, nacinanie narzędziami takimi jak gwintowniki, noże słupkowe itp.

W zależności od przeznaczenia, należy niekiedy gwinty poddawać dodatkowym procesom obróbki, tak aby uzyskały odpowiednie parametry i najlepiej spełniały swe funkcje.

Szlifowanie gwintów - zastosowania

Jedną podstawowych metod pozwalających na taką obróbkę jest szlifowanie gwintów. Przy tej metodzie używa się narzędzi nazywanych ściernicami, które usuwają niewielki naddatek z obrabianego materiału, tworząc na nim kształt gwintu. Najczęściej szlifowanie gwintów wykonuje się w celach wykończeniowych, jako ostatni etap wytwarzania gwintów (wykonanych wstępnie np. przez toczenie lub walcowanie), który ma na celu nadanie gwintom odpowiednich wymiarów i chropowatości.

Metoda stosowana często do precyzyjnych gwintów obrabiarek (śruby pociągowe) i narzędzi skrawających oraz mierniczych np: gwintowników, sprawdzianów gwintowych. Szlifowanie takiego gwintu zwykle przeprowadza się się po jego obróbce cieplnej. Szlifowanie gwintów stosowane jest zarówno do gwintów metrycznych i calowych. Szlifuje się gwinty walcowe i stożkowe

Do wykonywania gwintów w pełnym materiale, szlifowanie gwintów stosowane jest rzadko. Nacinanie gwintów przez szlifowanie, stosuje się do bardzo drobnych gwintów, których nie można wykonać metodą toczenia. Ważne znaczenie metody szlifowanie zyskują też gdy gwintowane mają być bardzo twarde materiały, gdzie zawodzą inne metody pozwalające na nacinanie gwintu.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje szlifowania gwintów: szlifowanie wzdłużne ściernicą o pojedynczym profilu, szlifowanie wzdłużne ściernicą wielokrotną a także szlifowanie przez wcinanie.

Szlifowanie wzdłużne ściernicą o pojedynczym profilu

Najdokładniejszym wśród sposobów szlifowania gwintów jest szlifowanie jedno-profilowe wzdłużne, wykorzystywane często do obrabiania śrub pociągowych i śrub mikrometrycznych. Szlifowanie tą metodą jest również wykorzystywane by obrabiać gwinty o dużych średnicach.

Szlifowanie gwintu przeprowadza się ściernicą ukształtowaną tak, by obrabiała pojedynczy profil gwintu. W tym przypadku musi być zastosowany uchwyt podziałowy, zapewniający poprawne wejście ściernicy w następny profil. Ściernica jest przesuwana wzdłuż całej długości gwintu, co zajmuje dużo czasu w długich detalach.

Profil szlifowanego gwintu jest dokładniejszy, gdyż pojedyncza ściernica może być dokładniej obciągana i kształtowana. Metoda jest jednak mało wydajna co ogranicza jej stosowanie najczęściej do produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Szlifowanie wzdłużne ściernicą wielokrotną

Szlifowanie wykonywane jest za pomocą ściernicy grzebieniowej, która ma kilka profili ukosowanych od strony wejścia w materiał. Metoda pozwala warstwę skrawania rozdzielić na kilka profili.

Jedną z nowych odmian metody, mającą zastosowanie do gwintów przelotowych jest szlifowanie dwukierunkowe. Gwinty zewnętrzne o małych głębokościach szlifuje się wówczas w dwóch przejściach, przy czym jedno przejście uważa się za obróbkę zgrubną, a drugie za obróbkę wykańczającą. Ściernica jest wtedy ukosowana z jednej i z drugiej strony.

Wycinanie kilku profili w ściernicy i jej obciąganie w czasie pracy jest trudniejsze i mniej dokładne, dlatego dostępne parametry dokładności tej metody są niższe. Wzrasta za to wydajność.

Szlifowanie gwintów przez wcinanie

Bardzo wydajnym sposobem jest szlifowanie gwintów przez wcinanie, inaczej określane jako szlifowanie z posuwem poprzecznym. Również do jej wykonywania stosuje się ściernice wielokrotne. W metodzie tej ściernica powinna być nieco szersza od długości szlifowanego gwintu. Wykonanie gwintu następuje po 1,25 obrotu przedmiotu i przesunięciu o wielkość skoku. Ze względu na szybkość wykonywania gwintu, metoda jest stosowana w produkcji wielkoseryjnej.

Ograniczeniem wykonywania obróbki tą metodą jest długość gwintu szlifowanego, która może wynosić do 40-50 mm. Również wielkość skoku gwintu odgrywa bardzo dużą rolę. Gwinty bardzo drobne o skoku mniejszym niż 0,75 mm i gwinty o dużym skoku powyżej 4,0 mm, nie mogą być wykonywane tą metodą.

Szlifowanie gwintów - maszyny

Szlifowanie gwintów wykonywane jest na specjalnej maszynie nazywanej szlifierką do gwintów. Do realizacji tego zadania używa się drobnoziarnistych ściernic, które mogą z dużą dokładnością wyszlifować precyzyjnie wykonane przedmioty.

W celu zapewnienia prawidłowego profilu szlifowanego gwintu, szli­fierki do gwintów mają specjalne urządzenia do wyrównywania tarcz ściernych według wymaganego profilu. Pojedyncze ściernice wyrównuje się odpowiednio wyprofilowanymi obciągaczami, wykonanymi z twardych materiałów, często dodatkowo pokrytych warstwą diamentu.

Profil ściernicy wielokrotnej wyrównuje się za pomocą grzebieniowego zahartowanego walca umieszczonego na osi, która jest napędzana przez specjalny silnik elektryczny. Walec na którym są nacięte pierścieniowe rowki o profilu odpowiadającym szlifowanemu gwintowi, obraca się synchroniczne z wyrównywaną tarczą grzebieniową i częściowo rozkrusza spoiwo tarczy, a częściowo rozdrabnia ziarna ścierne przy ich wgniataniu w powierzchnię profilowanej tarczy.

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje szlifierek do gwintów:

Uniwersalne szlifierki do gwintów - dają możliwość wykonania wszystkich wyżej wymienionych rodzajów szlifowania. Obrabia się na nich się najczęściej gwinty zewnętrzne, ale pozwalają szlifować elementy z gwintem wewnętrznym i gwinty stożkowe.

Szlifierki specjalne do gwintów - dedykowane do jednej określonej metody. Stosowane najczęściej do szlifu określonych elementów między innymi: ślimaków, gwintów wewnętrznych w tulejach, śrub pociągowych, wkrętów do drewna, frezów ślimakowych, frezów do gwintów itp.

Szlifierki bezkłowe do gwintów - przeznaczone do masowego wykonania szlifu przedmiotów, które posiadają krótki gwint przelotowy. Wyposażone w ściernice wielorowkowe które szlifują w nich gwint zwojami pierścieniowymi. Urządzenia te mają tarczę prowadzącą pochyloną razem z podtrzymką, pod takim samym kątem jak kąt pochylenia linii śrubowej gwintu.

Usługa szlifowanie gwintów

Systemowy Park Technologiczny MetalTop.pl pozwala na wyszukiwanie firm posiadających w ofercie usługi szlifowania gwintów. Co ważne firmy można sortować wg parametrów technicznych usługi, dogodnej lokalizacji i terminu wykonania usługi.

W standardowym widoku dostępne są podstawowe parametry, po kliknięciu na "rozwiń" mamy dostęp do szerszego ich zakresu, także tych dotyczących marketingu. Zapraszamy! Rozwiń swoją działalność razem z nami.