Cięcie gazem - tlenem
132
Others
SERVICE
Oferujemy cięcie i wycinanie gazowe CNC elementów z blach i płyt metalowych. Możliwość palenia konturów oraz otworów kształtowych wewnątrz płyty. Płyty po cięciu palnikiem są poddawane kontrolowanemu odprężaniu cieplnemu w celu usunięcia naprężeń, co gwarantuje stabilność wymiarową oraz poprawę własności mechanicznych. Możliwe cięcie stali konstrukcyjnych i narzędziowych. Obróbkę wykonujemy, na podstawie dokumentacji technicznej dostarczonej przez klienta. Do dyspozycji mamy cztery palniki sterowane numerycznie. Oferta skierowana dla klientów z całej Polski i Europy. Zapraszamy do współpracy!
PROPLASTICA SP. Z O.O.
25-663 Kielce, świętokrzyskie
SERVICE
Oferujemy usługi cięcia tlenem CNC, wycinania gazem blach. Wycinanie tlenowe blach o wymiarach max: 3000mm na 1500mm o grubości do 150 mm dla stali czarnej. Cięcie tlenowe blach wykonujemy w materiałach: stal czarna, stal nierdzewna, aluminium oraz innych. Dysponujemy wycinarką tlenową z funkcją ukosowania blach głowicą 3D. Przecinarka jest wyposażona sterowanie CNC, funkcję oszczędzania materiału. Obróbkę wykonujemy, na podstawie modelu lub powierzonej dokumentacji. Cięcie gazowe wykonujemy dla elementów jednostkowych i małoseryjnych. Naszą ofertę cięcia gazem kierujemy do klientów z: Kraków, Katowice, Wrocław, Kielce, Lublin, Rzeszów, oraz województw: małopolskie, opolskie, śląskie, lubelskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, podkarpackie, a także dla innych regionów Polski. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty cięcia plazmą wycinania blach. Elektrokontel z miejscowość Kraków woj. małopolskie.
ELEKTROKONTEL - Beata Wójtowicz
31-587 Kraków, małopolskie
SERVICE
Posiadane maszyny wyposażone są w dwa palniki (plazmowy i tlenowy), jedna z maszyn posiada również głowicę wiertarską umożliwiającą: wiercenie, frezowanie, gwintowanie oraz znakowanie elementów. Posiada też dodatkową głowicę umożlwiającą cięcie w tzw. tandemie
Konsorcjum Stali S. A. / Oddział CSS
42-400 Zawiercie, śląskie
SERVICE
Nasza oferta to: kompleksowe usługi w zakresie wypalanie gazowe blach CNC. Oferta skierowana jest do firm z różnych sektorów przemysłu: maszynowego, lotniczego, samochodowego, AGD, meblowego i innych. Do współpracy zachęcamy przedsiębiorstwa działające na terenie miejscowości: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, Mielec, Rzeszów, Sandomierz oraz województw podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, śląskie, świętokrzyskie a także dla firm z całego kraju oraz całego świata. Zdecydowanie naszym atutem są krótkie terminy oraz jakość wykonawstwa na najwyższym dla tego typu usług poziomie. Niekiedy oferujemy usługi "od ręki". Wycinamy detale w blachach do grubości 120 mm w materiale: stal konstrukcyjna i kotłowa, nasz stół posiada wymiary 2000×6000 mm, zapewniamy optymalizacje zużycia materiału. Grubość cięcia do 120 mm. Usługa wg dokumentacji i modelu, jednostkowa lub seryjna. Zapraszamy do kontaktu - MS KONSTAL z miejscowości Chmielów woj. podkarpackie.
MS Konstal Marzec sp.j
39-442 Chmielów, podkarpackie
1
Cięcie gazem / cięcie tlenowe
Cięcie gazowe, określane również jako cięcie tlenowe jest szeroko rozpowszechnioną metodą rozcinania metali, zwłaszcza stali niskowęglowych i niskostopowych. Należy do metod termicznego cięcia metali i jest najstarszym sposobem cięcia stali.
Proces cięcia gazowego
Proces cięcia gazem polega na doprowadzeniu materiału ciętego do temperatury zapłonu, a następnie spaleniu i wydmuchaniu płynnych tlenków metalu za pomocą strumienia tlenowego pod dużym ciśnieniem.
Pierwszym etapem jest podgrzanie powierzchni blachy do temperatury zapłonu, palnik podgrzewający ustawiany jest w odległości 1,5 – 3mm od blachy. Gdy górna krawędź osiągnie temperaturę spalania żelaza, palnik jest unoszony w miarę wypływania rozżarzonego materiału, a następnie otwiera się zawór tlenu tnącego.
Tlen tnący podawany przez dyszę w postaci strumienia tlenu pod wysokim ciśnieniem wydmuchuje i spala materiał. Przesuw palnika rozpoczyna się gdy spalanie osiągnie dolną krawędź blachy i strumień przedmucha szczelinę.
Szerokość szczeliny cięcia zależy od grubości materiału ciętego. Im materiał grubszy tym większa szerokość szczeliny cięcia.
Cięcie gazowe - rodzaje
Metoda cięcia gazowego jest skuteczna dzięki konstrukcji stosowanego w niej palnika, który wydmuchuje tlen, a także miesza go w odpowiedniej proporcji z gazem palnym by podgrzać powierzchnię.
Jako gaz palny, używany do podgrzania materiału, stosuje się zwykle acetylen, bądź propan-butan.
Cięcie acetylenowo-tlenowe umożliwia szybkie osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury, bo acetylen ma najwyższą temperaturę płomienia. Z tego względu zalecany jest do cięcia blach cienkich, gdy chcemy ograniczyć niekorzystny wpływ nagrzewania na własności materiału. Szybkie cięcie oddziałuje tylko na niewielki zakres cięcia wokół szczeliny.
Gdy tylko wymogi technologiczne na to pozwalają, często stosuje się także cięcie propanowo-tlenowe ze względu na oszczędności ekonomiczne (propan jest tańszy od acetylenu). W cięciu zautomatyzowanym nie ma potrzeby bardzo szybkiego nagrzewania powierzchni więc chętnie stosuje się tańszy propan, również rozcinanie grubych blach za pomocą propanu jest niewiele wolniejsze od acetylenu i względy ekonomiczne przeważają.
Cięcie gazowe - zastosowanie
Przecinanie tlenowe znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba przecinania grubszych materiałów wykonanych ze stali niskowęglowej i niskostopowej.
Możliwość zastosowania metody do innych stali jest ograniczona koniecznością osiągnięcia w niej temperatury spalania. Temperatura ta wynosi dla czystego żelaza 1050⁰C, natomiast dla stali z domieszką 1,5% węgla już 1380 ⁰C.
Z tego względu rozcinanie tlenowe może być zastosowane jedynie do stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych. Dopuszczalne domieszki dla stali stopowych to: węgiel – do 1,5%; chrom – do 2%; nikiel – do 3%; krzem – do 4%. Wyższy poziom domieszek podnosi temperaturę spalania stali powyżej temperatury możliwej do osiągnięcia w palniku acetylenowym.
Proces przecinania gazem może być dokonywane zarówno manualnie za pomocą ręcznych palników jak i przy użyciu automatycznych maszyn, często ze sterowaniem CNC.
Niskie koszty sprzętu i eksploatacji, połączone z dużymi możliwościami metody sprawiają że zakres jej stosowania bardzo szeroki i obejmuje zarówno prace przydomowe, małe warsztaty jak i duże przedsiębiorstwa.
Cięcie blach gazem
Przecinanie tlenem to metoda pozwalająca na rozcinanie blach o grubościach dochodzących nawet do 300mm, jednak ze względu na spore strefy oddziaływania ciepła niestety nie jest ona praktycznie stosowana do cienkiej blachy (poniżej 3mm).
Wpływ na grubość cięcia ma też wybór stosowanego palnika. Palniki dzielą się na uniwersalne (do spawania i cięcia) oraz przeznaczone wyłącznie do cięcia. Te przeznaczone wyłącznie do cięcia mogą osiągać wyższe ciśnienie pracy i ciąć znacznie grubsze materiały.
Zalety cięcia gazowego
Bardzo duży zakres grubości cięcia.
Dobra jakość cięcia grubszych materiałów.
Prostopadłe krawędzie cięcia.
Łatwa możliwość zautomatyzowania.
Możliwość cięcia pod różnym kątem
Wady cięcia gazowego
Duża strefa wpływu ciepła.
Brak możliwości cięcia stali wysokostopowych i o wysokiej zawartości węgla.
Długi czas przebicia przez materiał.
Mała prędkość cięcia.
Usługa cięcie gazem / cięcie tlenem
Systemowy Park Technologiczny MetalTop umożliwia spersonalizowane wyszukiwanie ofert cięcia tlenowego - nasze szczegółowe filtry pozwolą szybko znaleźć oferty dobrane idealnie do Twoich potrzeb i oczekiwań.