Wyposażenie maszyn
Aby mogły prawidłowo pracować i realizować wymagane operacje, maszyny często potrzebują dodatkowego wyposażenia, jest ono także niezbędne gdy chcemy rozszerzyć możliwości obrabiarki poza jej fabryczne ustawienia i dostarczane przez producenta wyposażenie i oprzyrządowanie.
Na rynku znaleźć można wiele urządzeń podnoszących wydajność obrabiarki, jej bezpieczeństwo i dających jej nowe możliwości obróbki. Dostawców i producentów tych urządzeń łatwo znajdziesz w serwisie MetalTop.pl. Dzięki parametrycznemu wyszukiwaniu łatwo znaleźć dostawców urządzeń dopasowanych do swoich potrzeb. W Systemowym Parku Technologicznym MetalTop znajdziesz min.:
Układy centralnego smarowania
Układy centralnego smarowania pozwalają na dostarczanie czynnika smarnego do wielu punktów w urządzeniu lub maszynie. Działają w pełni automatyczne i gwarantują precyzję w dozowaniu substancji smarujących. Zapewniają również regularność dawkowania środka smarnego.
Układy te można podzielić na:
Układy centralnego smarowania są złożone z wielu współpracujących ze sobą komponentów. Najważniejsze z nich to pompy, przewody smarowe oraz elementy dozujące czynnik czyli smar lub olej. Układ tworzą również złącza, zawory i filtry.
Układy centralnego smarowania są stosowane w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są do smarowania maszyn budowlanych, rolniczych oraz górniczych, oraz urządzeń pracujących w różnych liniach technologicznych. Umożliwiają smarowanie łożysk, łańcuchów, turbin, gwintów i wielu innych komponentów.
Systemy oczyszczania chłodziwa
Separator oleju służy do oddzielania oleju i innych zanieczyszczeń z chłodziwa. W procesie obróbki chłodziwo ulega zanieczyszczeniu brudnymi olejami, smarami i rozdrobnionym materiałem, tracąc właściwości chłodzenia i smarowania, co skutkuje spadkiem jakości obróbki oraz żywotności części obróbki. Poza tym w zanieczyszczonych cieczach obróbczych mogą rozwijać się mikroorganizmy, które dodatkowo degradują chłodziwo, oraz powodują wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu.
W systemach oczyszczania chłodziw pierwszym etapem są separatory magnetyczne oraz sita i filtry które usuwają opiłki i wióry transportowane następnie do zbiornika. Kolejnym etapem jest wykorzystanie skimmerów do zbierania oleju z powierzchni chłodziwa. Ostateczne oczyszczenie następuje w separatorach lamelowych lub koalescencyjnych.
Separatory oleju z chłodziwa
Są częścią systemów oczyszczania chłodziwa lub działają samodzielnie w zależności od potrzeb technologicznych. Usuwają oleje z chłodziw. Najczęściej stosowane są separatory lamelowe i koalescencyjne.
Urządzenia lamelowe oddzielają oleje z wykorzystaniem procesów flotacji i sedymentacji. Oddzielanie zanieczyszczeń następuje podczas wielowarstwowego przepływu zanieczyszczonych płynów przez pakiety lamelowe.
W separatorach koalescencyjnych oddzielanie zanieczyszczeń następuje dzięki zjawisku grawitacyjnego rozdziału olejów i wody, dodatkowo wspomaganemu przez zjawisko koalescencji. Zawiesina mineralna ulega osadzeniu w wyniku sedymentacji i filtracji w materiale koalescencyjnym.
Systemy dynamicznego wyważania ściernic
Prawidłowe zamocowanie i wyważenie ściernicy jest niezbędne do poprawnego przebiegu procesu szlifowania. Pozwala na uzyskanie wysokiej dokładności wymiarów i kształtów, niskiej chropowatości oraz zapewnia bezpieczeństwo pracy.
Wyrównoważenie dynamiczne polega na takim dodatkowym obciążeniu oprawy lub wrzeciona ściernicy, aby główna oś bezwładności ściernicy pokrywała się z osią obrotu i nie powstawał moment pochodzący od sił bezwładności wirujących mas. Do wyważania dynamicznego stosuje się specjalne urządzenia montowane na wrzecionach szlifierki, które umożliwiają samoczynne wyrównoważenie ściernic podczas pracy obrabiarki.
Liniały pomiarowe do obrabiarek
Liniały pomiarowe stosuje się w celu bezpośredniego cyfrowego pomiaru pozycji określonych elementów maszyny. Powalają one na szybką i dokładną analizę realnego ruchu maszyn. Są przeznaczone do montażu na powierzchni i prowadnicach obrabiarek, co znacząco minimalizuje błędy pozycjonowania wynikające z jej układów mechaniki.
W zależności od budowy występują liniały zamknięte i otwarte. Zamknięte liniały pomiarowe są chronione przed kurzem, wiórami i płynami przez obudowę. Stanowią najlepsze rozwiązanie do pracy na obrabiarkach. Otwarte liniały pomiarowe pracują bez bezpośredniego kontaktu głowicy z podziałką czy taśmą pomiarową są więc mniej wrażliwe na zanieczyszczenia.
W zależności od sposobu pomiaru wyróżniamy liniału inkrementalne i absolutne.
W inkrementalnych liniałach pomiarowych aktualna pozycja określana jest przez zliczanie kroków pomiarowych, począwszy od punktu bazowego lub przez zliczanie okresów sygnału.
Absolutne liniały pomiarowe umożliwiają określenie aktualnej pozycji bez uprzedniego przemieszczenia elementów. Bezpośredni pomiar położenia suportów pozwala znacząco zwiększyć parametry dokładności obrabiarki. Opcja ta jest szczególnie zalecana przy precyzyjnej obróbce elementów.
Lampy oświetleniowe
Oświetlenie maszyn stawia bardzo szczególne wymagania. Lampy maszynowe muszą być odporne na wpływy mechaniczne i ekstremalne temperatury. Ponadto płyny eksploatacyjne takie jak oleje i emulsje chłodzące, nie mogą dostać się do środka.
Odpowiednie oświetlenie daje komfort pracy i poprawia bezpieczeństwo. Lampy oświetleniowe występują w szerokiej gamie odmian konstrukcyjnych, sposobów montażu na maszynie. Różnią się także źródłem światła, mamy lampy jarzeniowe, halogenowe, światłowodowe i LED.
Stopy do maszyn
Stopy stosowane są do ustawiania i poziomowania maszyn i urządzeń w różnych dziedzinach przemysłu. Zapewniają również izolację od drgań i wstrząsów co poprawia parametry pracy i dokładności obróbki.
Na rynku znaleźć można różne odmiany stóp do maszyn: stopki stalowe nierdzewne, stopki stalowe ocynkowane, stopki z tworzywa ze śrubami stalowymi oraz stopki z wulkanizowaną podstawą.
Stopy do maszyn dają możliwość posadowienia maszyn i urządzeń bez ich kotwienia, co obniża koszty w porównaniu do tradycyjnych fundamentów. Zapewniają skrócenie czasu i prostotę montażu i łatwość wypoziomowania maszyny. Dają również łatwość przemieszczania maszyn i obrabiarek w przypadku zmian lokalizacji lub profilu produkcji.
Wibroizolatory do maszyn
Wibroizolatory to podzespoły mechaniczne służące do izolacji elementów mechanicznych przed wibracjami, których źródłem jest są praca silników, przekładni, wałów itp. Wibroizolatory pozwalają na odseparowanie podzespołów wrażliwych na występowanie wibracji, jak czujniki i regulatory. Można zabezpieczyć także całe maszyny, osadzając je na stopach ze specjalnymi wibroizolatorami, co pozwala wyeliminować drgania posadzki.
Wibroizolator składa się z zamocowania (śruby, trzpienia, krążka dystansowego, itp.) oraz części sprężystej tłumiącej wibracje. Wibroizolatory wpływają na jakość i warunki pracy, przez obniżenie hałasu maszyny i izolację drgań.