Urządzenia transportowe
Urządzenia transportowe i dźwigowe to maszyny i urządzenia używane w różnych branżach do przemieszczania i podnoszenia ciężkich ładunków. Są one niezwykle ważne w przemyśle, budownictwie, logistyce, a także w wielu innych dziedzinach, gdzie nie byłoby możliwe ręczne lub tradycyjne przenoszenie tak dużych mas czy gabarytów.
W serwisie MetalTop.pl znajdziesz dostawców i producentów urządzeń dźwigowych i transportowych, rozmaitych rodzajów:
Wózki paletowe
Wózki paletowe są niezbędnym wyposażeniem każdego magazynu, centrum logistycznego czy dużego sklepu. Wózki paletowe pozwalają w prosty sposób przenosić ciężkie ładunki z miejsca na miejsce.
Występują w wielu odmianach, najpopularniejsze nadal są ręczne wózki paletowe, potocznie zwane paleciakami. Typowy paleciak jest urządzeniem transportowym o udźwigu do 2,5 t oraz długości wideł 1150 mm, jest on przystosowany do pracy z tradycyjną europaletą.
Możemy również znaleźć wózki o innych długościach wideł. Najkrótsze widły wózków paletowych mogą mieć długość 800 mm, z kolei najdłuższe aż 2500 mm. Krótsze sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie przestrzeń robocza jest ograniczona. Do przenoszenia dużych ładunków, w dużej przestrzeni roboczej najlepszym rozwiązaniem będzie wózek o długich widłach, gwarantujący lepszą stabilność.
Najczęściej wózki unoszą palety na niewielką wysokość, tylko do transportu. Gdy potrzebne jest unoszenie palet na większe wysokości stosuje się wózki ręczne wysokiego podnoszenia, które pozwalają na umieszczanie ładunku na wysokości do 1,6 m.
Czasem wykorzystywane są również wózki paletowe z napędem elektrycznym, ułatwiające manewrowanie paleciakiem.
Wózki podnośnikowe
Wózki podnośnikowe to urządzenia umożliwiające poziomy transport ładunków, oraz ich podnoszenie, umieszczanie na regałach oraz pobieranie.
Dzięki wysokiemu udźwigowi maksymalnemu, dostępności z różnego rodzaju masztami oraz ergonomicznej konstrukcji, wózki podnośnikowe pozwalają na wydajne składowanie najczęściej spotykanych typów ładunków w systemach regałowych.
Wózki podnośnikowe występują w wielu różnych odmianach: modele z dyszlem do obsługi przez pieszych operatorów, warianty z rozkładaną platformą dla operatora oraz wózki podnośnikowe z siedziskiem. Modele z dyszlem sprawdzą się na krótsze dystanse, bo ich prędkość jest ograniczona do prędkości chodu operatora. Wózki z platformami lub siedziskami powalają na przewożenie ładunków na większe dystanse.
Wózki podnośnikowe najczęściej zasilane są elektrycznie, chociaż można spotkać także modele z zasilaniem spalinowym.
Żurawie
Żurawie to urządzenia dźwigowe przeznaczone do robót montażowych, remontowych i budowlanych oraz do transportu ładunków w halach produkcyjnych, magazynach i na wolnym powietrzu. W zależności od warunków żurawie mogą być montowane: do ścian – żurawie przyścienne, do słupów i wsporników – żurawie słupowe , sufitów i innych elementów – żurawie specjalne.
Składają się wysięgnika (belki jezdnej) po którym porusza się wózek z wciągnikiem. Obrót wysięgnika może być ręczny lub elektryczny.
Żurawie mogą współpracować:
z wciągnikiem łańcuchowym ręcznym
z wciągnikiem łańcuchowym elektrycznym
z wciągnikiem linowym elektrycznym
Sterowanie wciągnikiem i obrotem żurawia może odbywać się z kasety sterowniczej lub za pomocą pilota (sterowanie radiowe).
Stosowane są również specjalne konstrukcje żurawi z łamanym wysięgnikiem (wysięgnik zgina się w przegubie) tam gdzie potrzebna jest praca w mocno ograniczonej przestrzeni.
Żurawie samojezdne
Żuraw samojezdny to urządzenie dźwigowe zabudowane na odpowiednio wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym, napędzany z jednego lub dwóch silników, z których jeden służy wyłącznie do napędu jazdy.
Żuraw samojezdny zbudowany jest z wciągarek i wychylnego wysięgnika, osadzonego na obrotowym pomoście (lub kolumnie), co pozwala na podnoszenie i opuszczanie ciężaru oraz jego przemieszczanie przez obrót pomostu i zmianę wysięgu. Maszyna może pracować w dwóch trybach: transportowym i dźwigowym. W trybie pracy dźwigowej, podwozie dla zapewnienia stabilności, jest zwykle podnoszone na wysuwnych podporach (łapach) w które wyposażone jest urządzenie.
Żurawie samojezdne znajdują zastosowanie w budownictwie, przy montażu obiektów przemysłowych, używane są do prac transportowych i przeładunkowych w zakładach pracy, portach, składowiskach, bazach transportowych itp.
Suwnice
Suwnice są to urządzenia dźwigowe używane do pionowego i poziomego przemieszczania ciężkich ładunków w różnych środowiskach, takich jak zakłady produkcyjne, magazyny, porty, stocznie czy inne miejsca, gdzie wymagane jest efektywne podnoszenie i przemieszczanie dużych przedmiotów.
Suwnice są zazwyczaj wyposażone w mechanizmy podnoszenia (wciągniki), które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie ładunków, oraz mechanizmy napędowe, które pozwalają na ruch wózka z wciągnikiem wzdłuż belki. Operatorzy suwnic używają specjalnych urządzeń sterujących, takich jak pilot lub panele sterowania, aby precyzyjnie manipulować ruchem urządzenia.
Istnieją różne typy suwnic, w tym:
Suwnice bramowe: są to najbardziej powszechne i wszechstronne suwnice, których nośna część konstrukcji (brama) porusza się po torze jezdnym mocowanym na podłożu. Wciągnik umieszczony na wózku porusza się po belkach bramy, co umożliwia przemieszczanie ładunków wzdłuż całej długości konstrukcji nośnej i całej długości toru jezdnego.
Suwnica pomostowa: suwnica której część nośna (most) opiera się bezpośrednio na torze jezdnym mocowanym do ścian. Suwnice te są wykorzystywane w miejscach, gdzie konstrukcja nośna nie może być zamocowana na ziemi.
Suwnice podwieszane: most suwnicy podwieszony jest do dolnej części torów, umocowanych najczęściej do sufitu. Sprawdzają się w przypadku niskich hal i gdy nie można wykonać standardowych torowisk pod suwnice pomostowe.
Suwnice są niezwykle przydatne w wielu branżach, gdyż pozwalają na efektywne przenoszenie ciężkich przedmiotów. Jednak ich obsługa wymaga odpowiedniego przeszkolenia, a suwnice powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane, aby zapewnić bezpieczne działanie.