Sprężarki powietrza
Sprężone powietrze jest jednym z najważniejszych nośników energii w przemyśle. Jego skuteczne, sprawne i bezawaryjne pozyskiwanie ma bardzo duże znaczenie dla zakładu. Zwykle do wytworzenia odpowiedniej ilości sprężonego powietrza wykorzystywane są różnego rodzaju sprężarki, działające w ramach odpowiedniej instalacji, od której zależy jakość otrzymanego powietrza.
W zależności od potrzeb, najczęściej stosowane są następujące rodzaje urządzeń sprężających:
Sprężarki tłokowe
Sprężarki tłokowe to najbardziej rozpowszechnione sprężarki o stosunkowo małych wydajnościach, pozwalające uzyskać powietrze pod dużym ciśnieniem (przeważnie od 6 do 10 barów). Powietrze sprężane jest przez tłok wykonujący ruch posuwisto-zwrotny.
Podstawową ich wadą jest niska jakość otrzymywanego powietrza (duże zaolejenie oraz wysoka zawartość wody). Dodatkowo są źródłem znacznego hałasu.
Sprężarki tłokowe są najczęściej używane w zakładach i warsztatach z branży motoryzacyjnej, przez zaolejenie powietrza nie nadają się do zasilania zakładów spożywczych i branż wymagających czystego powietrza. Szeroko stosowane są również w małych warsztatach przydomowych i garażach ze względu na atrakcyjną cenę w stosunku do jakości i duże ciśnienie jakie generują.
Sprężarki śrubowe
Sprężarki śrubowe są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem sprężarek w zakresie wydajności powietrza powyżej 1 m3/min. Za zwiększenie ciśnienia gazu odpowiada w nich cyklicznie zmniejszająca się przestrzeń pomiędzy dwiema współpracującymi ze sobą śrubami.
To nowoczesne, trwałe, energooszczędne i ciche źródła sprężonego powietrza. Są to urządzenia przeznaczone do pracy ciągłej, w ciężkich warunkach eksploatacyjnych. Wyróżniają się długimi okresami miedzy przeglądami, łatwością obsługi i instalacji
Sprężone powietrze wychodzące ze sprężarki śrubowej jest już w dużym stopniu osuszone i oczyszczone, ma niewielką zawartość oleju. Dlatego sprężarki śrubowe zaopatrują w sprężone powietrze zakłady przemysłowe różnych branż od maszynowej, elektronicznej, drzewnej, poprzez spożywczą aż do farmaceutycznej.
Wydajność tych urządzeń można dopasować, w granicach zakresu regulacji, do rzeczywistego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Sterowanie wydajnością sprężarki odbywa się przez bezstopniową zmianę prędkości obrotowej silnika elektrycznego, za pomocą przetwornicy częstotliwości. Dwie główne zalety sprężarek śrubowych z przetwornicą to: mniejsze zużycie energii elektrycznej i utrzymywanie ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza na stałym żądanym poziomie.
Sprężarki łopatkowe
Sprężarki łopatkowe są mniej popularne niż sprężarki śrubowe. Jednak ich udział w przemyśle stale rośnie i ciągle pojawiają się ich nowi producenci. Od sprężarek śrubowych różnią się konstrukcją łopatek oraz sposobem ułożyskowania wirnika. W urządzeniu znajdują się precyzyjnie wykonane łopatki, umieszczone mimośrodowo w wirniku osadzonym we wnętrzu korpusu. Zasada działania tych sprężarek opiera się na ruchu łopatek, które wysuwając się w trakcie pracy, tworzą niewielkie, zamknięte komory, służące do sprężania powietrza w ich wnętrzu.
Ta różnica budowy wpływa na koszty związane z eksploatacją, bowiem okres trwałości tych sprężarek i ich składowych jest bardzo długi. Sporą zaletą rozwiązań łopatkowych jest łatwość oceny zużycia stopnia sprężającego i jego demontażu. Sprężarki łopatkowe zapewniają stałą wydajność powietrza i zużywają niewiele energii.
W Systemowym Parku Technologicznym MetalTop znajdziesz wielu dostawców sprężarek różnych typów.