Roboty przemysłowe
Robot przemysłowy to wielozadaniowa maszyna manipulacyjna, o wielu stopniach swobody, automatycznie sterowana i programowalna. Robot może mieć budowę stacjonarną lub mobilną, używa się go do ważnych zastosowań przemysłowych.
Roboty przemysłowe stosuje się dla zastąpienia pracy ludzi na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych. Najczęściej wykonują one zadania:
niebezpieczne (np. praca w środowisku toksycznym),
monotonne (np. obsługa taśmy produkcyjnej),
wymagające dużej siły fizycznej (np. rozładunek, załadunek, paletyzowanie),
wymagające wyjątkowej precyzji (np. montaż drobnych elementów).
Stosowanie robotów ma też na celu zwiększenie poziomu produkcji oraz zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów produkcji.
Roboty przemysłowe znajdują zastosowanie głównie w przemyśle maszynowym, ale także w górnictwie, automotive, budownictwie, elektronice, przemyśle chemicznym, rolnictwie, medycynie, lotnictwie, kosmonautyce.
Rodzaje robotów przemysłowych
Najogólniej można podzielić roboty przemysłowe na dwie grupy – stacjonarne i mobilne.
Stacjonarne – to urządzenia które nie zmieniają swojego położenia podczas pracy i są na stałe umieszczone na stanowiskach pracy.
Mobilne - urządzenia mogące samodzielnie poruszać się w przestrzeni. Mogą poruszać się po z góry wyznaczonych trasach lub autonomicznie dobierać sobie trasę
Inny podział jest oparty o ich budowę i wykonywane ruchy.
Roboty przegubowe
Roboty wyposażone zwykle w trzy obrotowe przeguby, zapewniające ramionom pełną swobodę ruchów w trójwymiarowej przestrzeni. Te roboty przemysłowe stosuje się najczęściej do lakierowania, spawania, zgrzewania oraz prac montażowych na trójwymiarowych elementach.
Roboty kartezjańskie
Ich głowica porusza się w obrębie prostokątnego układu współrzędnych. Wykonują pracę w trzech liniach roboczych: przód-tył, lewo-prawo i góra-dół tworząc prostopadłościenną przestrzeń roboczą. Stosuje się je przede wszystkim w ploterach, przy zadaniach montażowych i bliskim transporcie elementów.
Roboty cylindryczne
Posiadają jeden obrotowy i dwa liniowe zespoły ruchu. Mogą wykonywać ruchy w obrębie walcowego układu współrzędnych i cylindrycznej przestrzeni roboczej. Korzysta się z nich m.in. przy cięciu laserowym, paletyzacji, spawaniu i zadaniach montażowych. Często stosowane w przemyśle samochodowym.
Roboty sferyczne
Maszyny z jednym liniowym (ruchy ramienia góra-dół) i dwoma obrotowymi zespołami ruchu. Mają duży zakres ruchów co umożliwia wykonywanie skomplikowanych zadań montażowych na linii produkcyjnej.
Roboty SCARA
Mają ramiona wyposażone w trzy równoległe osie ruchowe – dwie obrotowe i jedną postępową. Budowa oparta jest o dwuczłonowe ramię, którego ruch umożliwiają złącza obrotowe z pionową osią obrotu, oraz głowicę pozwalającą na ruch w płaszczyźnie pionowej. Ich zastosowanie to przede wszystkim obsługa pras i obrabiarek, lakierowanie, malowanie i polerowanie elementów leżących na pasie transmisyjnym oraz różne prace montażowe typu „pick and place”.
Roboty typu DELTA
Nazywane też robotami TRIPOD, urządzenia wyposażone są w trzy ramiona rozmieszczone co 120°, na końcu których znajduje się głowica robocza. Poruszają się one w układzie kartezjańskim i nie mają możliwości obrotu. Wykorzystuje się je głównie do zbierania elementów z linii produkcyjnych, paletyzacji i zadań montażowych.
Zapraszamy do systemu MetalTop.pl gdzie znajdziesz dostawców i producentów nowoczesnych robotów przemysłowych.