Mocowanie detali
Szybkie i powtarzalne mocowanie przedmiotów w różnego rodzaju procesach produkcyjnych i obróbkach, często stanowi wyzwanie dla technologów i operatorów obsługujących maszynę. Dla optymalizacji procesu produkcyjnego jest niezwykle ważne, by proces mocowania odbywał się szybko i sprawnie. Ze względu na istnienie rozmaitych rodzajów obróbki, różniących się działającymi w nich siłami, wymaganiami sztywności i precyzji, opracowano wiele urządzeń i systemów mocowania detalu do obrabiarki. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane to:
Dociski szybkomocujące
Dociski szybkomocujące to urządzenia pozwalające na powtarzalne, wielokrotne i konfigurowalne mocowanie, dociskanie, przytrzymywanie, blokowanie rozmaitych elementów w różnych procesach technologicznych bądź budowie i montażu maszyn.
Zasada działania docisku opiera się na wykorzystaniu mechanizmu kolanowego, zwielokrotniającego siłę docisku oraz blokującego się w pozycji zamkniętej. Konstrukcja docisku składa się z rękojeści, którą posługuje się operator, ramienia dociskającego przedmiot mocowany oraz korpusu łączącego oba elementy. Korpus posiada również część umożliwiającą zamocowanie całego docisku do podstawy płyty mocującej, stołu, przyrządu, czy maszyny.
Dociski występują w wielu odmianach: pionowe, poziome, zaczepowe, pchające, ciągnące, itp.
Łapy dociskowe
Do bezpośredniego zamocowania przedmiotów głównie na stołach frezarek stosuje się łapy dociskowe i dociski boczne. Łapy dają możliwość szybkiej i łatwej regulacji mocowanego przedmiotu. Łapy do podstawy montowane są głównie za pomocą śrub.
Istnieje wiele rodzajów i odmian łap dociskowych:
Imadła maszynowe
Imadła maszynowe wykorzystywane są głównie do mocowania detali na frezarkach i szlifierkach. Charakteryzują się solidną budową, zwartą konstrukcją oraz dużą siłą zacisku. Korpusy imadeł wykonywane są z żeliwa, stali, aluminium.
Imadło maszynowe może być zamocowane bezpośrednio na stole obrabiarki lub pośrednio przy pomocy obrotowej podstawy, gdy zachodzi potrzeba ustawienia imadła pod kątem. Do bezpośredniego zamocowania imadła na stole obrabiarki są stosowane wpusty ustalające lub gniazdo ustalające.
Możemy wyróżnić następujące rodzaje imadeł maszynowych:
Imadła precyzyjne
Imadła precyzyjne stosowane są podczas precyzyjnych obróbek na szlifierkach, frezarkach, obrabiarkach ze sterowaniem numerycznym, centrach obróbczych itp. W imadłach można montować wymienne wkładki szczękowe wykonane z wysokojakościowej stali stopowej, pozwalające na dopasowanie chwytu imadła do montowanego elementu. Od zwykłych imadła precyzyjne różnią się małymi odchyłkami dopuszczalnymi wykonania pozwalającymi na precyzyjne montowanie przedmiotów.
Koniki
Konik to urządzenie które służy jako element podpierający przedmiot obrabiany podczas procesu skrawania, pozwala także na mocowanie narzędzi do obróbki otworów takich jak wiertła, rozwiertaki.
Koniki znajdują zastosowanie głownie w tokarkach gdzie służą do podpierania długich elementów jak wałki mocowane w kłach, ale stosuje się je także w innych maszynach jak frezarki, strugarki, przeciągarki, najczęściej we współpracy z podzielnicą.
Rozróżniamy koniki stałe i nastawne. Stałe mają ustaloną wysokość na której montowany jest kieł, nastawne pozwalają na jej regulację w określonym zakresie.
Koniki mogą być regulowane i nastawiane ręcznie (w prostych maszynach lub podzielnicach); bądź dysponować własnym napędem mechanicznym, hydraulicznym, pneumatycznym, elektromechanicznym.
Podzielnice
Podzielnica jest urządzeniem pomocniczym, służącym do dzielenia obwodu obrabianego przedmiotu na określoną liczbę części (równych lub nierównych), do dzielenia na części odcinków linii prostych i frezowania rowków śrubowych.
Stosowane są dwie odmiany podzielnic: zwykłe i uniwersalne. Za pomocą podzielnicy zwykłej dokonuje się podziału bezpośredniego. Na podzielnicy uniwersalnej można wykonać dzielenie bezpośrednie lub pośrednie. Podzielnice w zależności od ułożenia osi dzielą się na przyrządy z pionową lub poziomą osią obrotu.
Podzielnice i przyrządy podziałowe najczęściej stosowane są do prac na frezarkach, przy obróbce przedmiotów wielobocznych lub gdy trzeba wykonać frezowanie w wybranych miejscach na ich obwodzie.
Stoły obrotowe
Stół obrotowy to dodatkowe wyposażenie opcjonalne obrabiarek, głównie frezarek i centr frezarskich. Umożliwia wyposażenie maszyn w dodatkową 4 oś pozwalającą na zwiększenie możliwości obróbki.
Stoły obrotowe zbudowane są z dwóch części: mechanicznej głowicy, do której mocuje się obrabiany przedmiot i układu sterowania pozwalającego na obrót i odpowiednie ustawianie stołu. Sterowaniem stołem najczęściej zajmuje się sterownik CNC obrabiarki, gdy nie ma takiej możliwości stosowane są dedykowane sterowniki do stołów dostarczane jako opcja.
Uchwyty magnetyczne
Uchwyt magnetyczny do maszyn stosowany jest w sytuacjach w których nie można użyć zwykłych imadeł lub uchwytów. Uchwyty magnetyczne zapewniają dostęp do obrabianego przedmiotu z pięciu stron, nie deformują jego powierzchni i pozwalają na szybkie mocowanie. Najczęściej stosowane podczas operacji szlifowania i frezowania i w operacjach elektroerozyjnych. Ich ograniczeniem jest to że detal obrabiany wykonany musi być z materiału o wysokich własnościach magnetycznych.
Siła mocująca uchwytu uzyskiwana jest dzięki silnym magnesom neodymowym lub ferrytowym zainstalowanym wewnątrz uchwytu.
Uchwyty magnetyczne występują w kilku wersjach, obok zwykłych mamy również uchwyty magnetyczne uchylne z pozycjonowaniem kątowym, uchwyty okrągłe do operacji szlifierskich dla części typu pierścień, dysk.
Wykorzystywane są również uchwyty elekromagnetyczne, gdzie można regulować siłę mocującą w pewnym zakresie.
Uchwyty tokarskie
Uchwyty tokarskie mocują detal oraz wprawiają go w ruch obrotowy. Uchwyty tokarskie występują w różnych odmianach i rozmiarach, wyposażone są w różną liczbę szczęk oraz wiele zastosowań.
Istnieje wiele podziałów uchwytów tokarskich, w zależności od ich cech:
rodzaj osadzenia – cylindryczne, typ A, typ C (bagnetowy), typ D (Camlock),
ilość szczęk – uchwyt 2-szczękowy, uchwyt 3-szczękowy, uchwyt 4-szczękowy, uchwyt 6-szczękowy,
rodzaj szczęk – szczęki jednolite, szczęki dzielone.
Wszystkie powyższe urządzenia mocujące są oferowane przez wielu dostawców i producentów. W systemie MetalTop łatwo wyszukasz pasującą ofertę korzystając z parametrów technicznych, lokalizacyjnych i systemowych. Zapraszamy!