Chłodziarki przemysłowe Nagrzewnice Rekuperatory
W Systemowym Parku Technologicznym MetalTop znajdziesz wielu dostawców i producentów urządzeń których zadaniem jest podnoszenie bądź obniżanie temperatury poniżej temperatury otoczenia i utrzymywanie jej na tym poziomie. Są one stosowane w wielu branżach przemysłu, od spożywczego po przetwórstwo tworzyw. Najpopularniejsze na rynku urządzenia tej klasy to min.:
Chłodziarki przemysłowe
Urządzenia chłodnicze mają za zadanie obniżenie temperatury określonego środowiska. Zwykle czynnikiem poddawanym chłodzeniu jest powietrze oraz woda. Spotykamy wiele rodzajów urządzeń chłodniczych, które różnią się między sobą zasadą działania i zastosowaniem.
Maszyny chłodzące służą do przechowywania produktów w temperaturze od 0°C do 15°C, a urządzenia mrożące utrzymują temperatury poniżej 0°C. Różnią się rodzajem czynnika poddawanego chłodzeniu (np. powietrze, woda lub inne chłodziwo), a także technologią jego rozprowadzania (dynamiczny lub statyczny układ chłodzenia). Dostępne są w wielu różnych formach: szafy, regały, skrzynie i stoły. W przemyśle często spotykanym rodzajem są wielkopowierzchniowe magazynowe urządzenia chłodnicze.
Agregaty wody lodowej
Agregat wody lodowej (chiller) to urządzenie wytwarzające zimną wodę lub mieszankę wody z glikolem służącą następnie do schładzania maszyn i urządzeń np. wtryskarek, wytłaczarek, pras itp. Stosowane są dwa typy agregatów wody lodowej: ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub wodą. Agregaty są kompaktowe i mogą być montowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.
Termostaty do form
Precyzyjna kontrola temperatury w czasie obróbki tworzyw sztucznych jest niezbędna dla uzyskania określonych właściwości powstających elementów z tworzyw. Najczęściej stosowane w tym celu są termostaty wodne lub olejowe. Ich zadaniem jest kontrolowanie poziomu temperatury form i cylindrów.
Termostaty wodne do form
Termostaty wodne i ciśnieniowe to najpopularniejsze rozwiązanie, wykorzystywane przy produkcji rozmaitych detali z tworzyw sztucznych.
Termostaty wodne pracują w szerokiej rozpiętości temperatur od 20 do 160°C, co pozwala na obróbkę materiałów o różnych parametrach fizycznych. Zapewniają także precyzyjną kontrolę temperatury, co zmniejsza ryzyko powstawania strat materiałowych.
Stosowane są w zakładach o różnych profilach produkcyjnych i metodach wytwarzania: wtrysk, wytłaczanie, termoformowanie, inne.
Termostaty olejowe
Termostaty olejowe również można wykorzystać do chłodzenia lub grzania form oraz cylindrów podczas przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wykazują się wysoką wydajnością i dużą precyzją. Czynnikiem grzewczym jest w nich specjalny olej. Pozwalają na osiągnięcie wyższych temperatur nawet do 350°C.
Nagrzewnice przemysłowe
Nagrzewnice przemysłowe to urządzenia których zadaniem jest ogrzewanie powietrza i jego rozprowadzanie. Ze względu na źródło zasilania wyróżniamy nagrzewnice: olejowe, wodne, elektryczne, gazowe i na paliwa stałe.
Najbardziej wygodne, uniwersalne i łatwe w obsłudze są nagrzewnice elektryczne nadmuchowe. Występują one w wersjach stacjonarnych i przenośnych, które zapewniają nawiew ciepłego powietrza tam, gdzie jest to konieczne. Elektryczne nagrzewnice powietrza mogą być wykorzystywane w domach, szklarniach, rolnictwie, na placach budowy, w halach produkcyjnych, warsztatach, biurach, obiektach usługowych, kościołach itp.
Rekuperatory
Rekuperator to główny element systemu wentylacji i klimatyzacji z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacji). Głównym zadaniem rekuperatora jest wymiana ciepła – odzysk ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz i przeniesienie ciepła do chłodnego powietrza nawiewanego. Rekuperatory pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania.
Rekuperator zbudowany jest z wymiennika ciepła i czterech kanałów: czerpni, wyrzutni, nawiewu do pomieszczeń i wywiewu z pomieszczeń. Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła, od jego sprawności zależy wydajność odzysku ciepła całego systemu rekuperacji. Duże znaczenie dla sprawności wymiennika ma jego budowa, materiał, z którego jest wykonany, a także sposób i dokładność jego wykonania.
Najczęściej stosowane rodzaje rekuperatorów to rekuperator płytowy oraz rekuperator obrotowy.
Rekuperator płytowy występuje w odmianie przeciwprądowej i krzyżowej. W wymienniku przeciwprądowym kontakt strumieni jest dłuższy, gdyż strumienie ułożone są równolegle względem siebie. W przypadku wymienników krzyżowych ułożenie strumieni jest prostopadłe. W efekcie rekuperator przeciwprądowy ma o wiele większą skuteczność odzysku ciepła niż krzyżowy. Natomiast zaletą wymiennika krzyżowego jest jego niska cena przy odzysku ciepła na poziomie ponad 70%.
Rekuperator obrotowy odzyskuje energię cieplną z powietrza usuwanego z budynku, w obracającym się bębnie (rotorze) i oddaje ją powietrzu wtłaczanemu do środka. Zimne powietrze przepływa przez urządzenie, gdzie zostaje odpowiednio ogrzane zanim trafi do wnętrza pomieszczenia.
Powietrze które wyciągane jest z pomieszczenia, zostawia ciepło w kanalikach wymiennika (rotora) przez które przepływa. Rotor się obraca i następnie powietrze świeże (płynące w odrębnym kanale) zabiera to ciepło i wchodzi do pomieszczenia.