Ściernice do szlifowania
Szlifowanie to jedna z najbardziej powszechnych operacji obróbki metalu w zakładach produkcyjnych, przy pracach wykończeniowych, warsztatach, czy majsterkowaniu. Szlifowanie pozwala na pozbycie się wszelkich chropowatości z metalu i nadanie elementowi odpowiedniej tolerancji wymiarowej.
Szlifowanie metalu polega na usunięciu niewielkiego naddatku materiału za pomocą narzędzia ściernego. Pozwala to na uzyskanie odpowiedniego wygładzenia powierzchni i precyzyjne nadanie odpowiedniego kształtu. Szlifowanie zgrubne pozwala także usunąć rdzę czy starą farbę.
W szlifowaniu narzędzie ścierne zwane ściernicą, wykonuje ruch główny obrotowy, a ruchy posuwowe wykonuje albo przedmiot obrabiany, albo narzędzie, bądź też równocześnie obydwa elementy.
Narzędzia ścierne
W szlifowaniu narzędziem skrawającym jest ściernica, mająca zwykle kształt bryły obrotowej, składająca się ze ścierniwa i spoiwa. Ziarna ścierne z których składa się ścierniwo, nie mają ściśle określonej geometrii i liczby ostrzy, dlatego w szlifowaniu powstają, cienkie, drobne, bardzo liczne mikro-wióry, o małej objętości i często nadtopione.
Ścierniwo składa się ziaren twardego materiału np. zielonego węgliku krzemu 99C, czarnego węgliku krzemu 98C, elektrokorundu 95A, czy też szlachetnego elektrokorundu 99A.
Spoiwo zwane też lepiszczem, wiąże ziarno ścierne w porowatą bryłę obrotową, czyli ściernicę. Ilość i rodzaj spoiwa decydują o twardości ściernicy, jej wytrzymałości, porowatości i odporności korozyjnej.
Do parametrów określających własności ściernicy należą:
Numer ziarna który określa wielkość tego ziarna. Dla ściernic określa się go metodą wibracyjnego przesiewania ścierniwa przez zestaw sit o znormalizowanej liczbie oczek na cal sita. Im wyższy numer ziarna tym ziarno ścierne jest drobniejsze.
Twardość ściernicy czyli opór jaki stawia spoiwo ściernicy siłom zewnętrznym, próbującym wyrwać ziarna ścierne z powierzchni ściernicy. To wielkość umowna, oznaczana literowo. Ściernice od D do G są bardzo miękkie, od H do K miękkie, od L do O średnie, od P do T twarde i od U do Z bardzo twarde.
W przypadku ściernic z diamentu lub azotku boru oznaczenia ściernic są trochę inne: miękkie – M, średnie – S, twarde – T.
Struktura ściernicy oznaczana cyfrą jest również wielkością umowną. Określa procentowy udział objętości samego ścierniwa w całej objętości ściernicy. Struktury od 1 do 4 zwane są zwartymi, od 5 do 8 średnimi, od 9 do 12 otwartymi, powyżej 12 wielkoporowymi.
Rodzaj spoiwa - najczęściej stosujemy spoiwa żywiczne oznaczone literą B i spoiwa ceramiczne oznaczone literą V.
Rodzaje ściernic
Ściernice mogą mieć różne kształty, dostosowane do rodzaju prac, jakie będą nimi wykonywane, kształtu obrabianego przedmiotu, rodzaju obrabiarki(szlifierki).
Najpopularniejsze rodzaje ściernic to:
Ściernice trzpieniowe
Najbardziej różnorodna kategoria. Ściernica trzpieniowa mocowana jest na metalowym trzpieniu i ma niewielkie rozmiary – od milimetra do kilku centymetrów. Wykorzystuje się je do precyzyjnej obróbki drobnych elementów. Ściernice trzpieniowe mogą mieć różne kształty: walcowe, stożkowe, kulkowe, gankowe, tarczowe czy też bardziej złożone.
Używa się ich do frezowania i żłobienia zagłębień, oraz do wygładzania powierzchni. Ściernice trzpieniowe są używane do obróbki metali: stali, staliwa i żeliwa, oraz ceramiki, szkła, tworzyw sztucznych, drewna. Często wykorzystywane są przy wytwarzaniu i modyfikowaniu narzędzi, przygotowywaniu powierzchni do spawania i wyrównywania spawu po jego wykonaniu.
Ściernice o mniejszej twardości niż profesjonalne, znaleźć można w popularnych zestawach szlifierek precyzyjnych do użytku w domowych warsztatach.
Ściernice tarczowe
Ściernice tarczowe mają większą średnicę i grubość, to klasyczne i najczęściej stosowane narzędzia do zgrubnej oraz precyzyjnej obróbki metali różnego typu. Mają otwór montażowy i montuje się je na wrzecionie szlifierki. Narzędzia o mniejszym stopniu twardości doskonale sprawdzają się w obróbce drewna.
Występują w różnych odmianach: ściernice płaskie (powierzchnia obwodu płaska), średnice ukosowane (powierzchnia obwodu ścięta), ściernice kształtowe (powierzchnia obwodu przyjmuje inny profil). Służą do szlifowania obwodowego i szlifowania bokiem tarczy.
Ściernice gankowe
Ściernice te są odpowiednie do wykańczania elementów wklęsłych oraz wypukłych. Wykorzystywane są do obróbki różnych metali, ale także do betonu, lastryko i innych podobnych materiałów. Ściernice garnkowe występują w różnych odmianach: stożkowe, łukowe lub walcowe, z zagłębieniem w środku (do elementów wypukłych).
Ściernice listkowe
Mogą mieć konstrukcję trzpieniową, talerzową lub nasadową w postaci walca. Zbudowane są z pokrytych materiałem ściernym elastycznych lamelek (listków) i pozwalają na równoczesne zdzieranie i wygładzanie.
Są lekkie, wygodne w użytkowaniu, nie mają możliwości przypadkowego uszkodzenia szlifowanej powierzchni przy obróbce. Stosowane w obróbce metalu, tworzywa czy drewna. Mogą wygładzić duże powierzchnie, jak i trudno dostępne miejsca (ściernica listkowa trzpieniowe). Służą również do zdzierania farb i usuwania rdzy.
W serwisie MetalTop znajdziesz wielu dostawców wysokiej jakości ściernic. Zapraszamy!