Mocowanie narzędzi
Systemy mocowania narzędzia skrawającego mogą mieć poważny wpływ na produktywność i dokładność obróbki, dlatego ich wybór jest bardzo ważny.
Oprawki narzędziowe obrotowe
Podczas doboru technologii obróbki skrawaniem szczególną uwagę zwraca się na mocowanie narzędzi. Przy obrocie oprawki (i narzędzia) wokół własnej osi, siły odśrodkowe oddziałują na wszystkie jej elementy. Jeśli uda się rozłożyć te siły symetrycznie w stosunku do osi obrotu oprawki, można uniknąć wibracji na elementach wrzeciona obrabiarki. W takim przypadku oprawki narzędziowe można uznać za wyważone.
Dobór konkretnego typu oprawki narzędziowej należy zacząć od sprawdzenia posiadanego rodzaju stożka na maszynie obróbczej. W przemyśle spotkać można stożki:
SK – jest to chwyt ze stożkiem o zbieżności 7:24 (np.: SK 30, SK 40, SK50)
MK – to chwyt wykorzystujący stożek Morse’a (głównie stosowany w maszynach konwencjonalnych),
HSK – chwyt stosowany w precyzyjnych maszynach CNC (np.: HSK 63A, HSK100A).
Dobór oprawki narzędziowej
Znając rodzaju uchwytu w obrabiarce, kolejnym etapem jest dobór oprawki pod względem mocowania narzędzia. Wyróżnić można kilka typów:
Oprawki hydrauliczne
Oprawki hydrauliczne to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów mocowań do zastosowań w przemyśle, ze względu na bardzo dobre wyważenie, sztywność, oraz korzystny stosunek ceny do jakości.
Pozwalają na uniwersalne zastosowanie do frezowania, wiercenia czy gwintowania. Dużą zaletą tego typu oprawek jest szybka wymiana narzędzia. Mają możliwość ustawiania narzędzia do zderzaka.
Oprawki termokurczliwe
Oprawki tego typu cechują się doskonałą i pewną siłą docisku narzędzia. Dostosowane są do jednego wymiaru średnicy narzędzia i wymagają wąskiej tolerancji wykonania trzonka. Są to również oprawki uniwersalne, przeznaczone do różnego rodzaju obróbek.
Największą ich wadą jest konieczność posiadania specjalnego urządzenia do wymiany narzędzi. Oprawka zwiększa średnicę chwytu przez podgrzanie, co umożliwia wsunięcie narzędzia. Studzenie powoduje jej skurczenie i zacisk narzędzia. Oprawkę można chłodzić powietrzem lub wodą. Konieczność posiadania dodatkowego urządzenia podnosi koszty mocowania.
Oprawki ER
To najpowszechniejszy system zacisków na świecie. Pozwala na skutecznie mocowanie i łatwą obsługę. Podwójny stożek tulejki daje zwiększoną powierzchnię blokującą, a zarazem większą siłę docisku. Pozwala na łatwy montaż i demontaż narzędzia.
W skład oprawki ER wchodzą: tulejka ER, oprawka zaciskowa ER. Tulejki ER występują w kilku rozmiarach i najczęściej sprzedawane są w kompletach, dla różnych rodzajów średnic.
Oprawki typu WELDON
Oprawki stosowane w przypadku, gdy wymagania odnośnie bicia narzędzia są mniejsze ( maszyny konwencjonalne, obróbka zgrubna). Docisk narzędzia odbywa się przy użyciu śruby poprzecznej.
Oprawki wiertarskie
Uchwyty przeznaczone typowo do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania. Znajdują zastosowanie głównie w maszynach konwencjonalnych oraz wiertarkach CNC. Charakteryzują się niską ceną.
Oprawki tokarskie
Powyższe rodzaje to oprawki narzędziowe obrotowe. Na tokarkach wykorzystywane są inne typy oprawek, bo narzędzia tokarskie zwykle są nieruchome. Najbardziej znanym typem mocowania jest stosowanie uchwytów VDI. Najpopularniejsze ich odmiany to:
Oprawki nożowe poprzeczne
Oprawki nożowe wzdłużne
Oprawki do tulejek zaciskowych ER
Oprawki do narzędzi z chwytem Morse’a
Oprawki narzędziowe z uchwytem wiertarskim
Oprawki narzędziowe z uchwytem walcowym.
Uchwyty wiertarskie
Uchwyty wiertarskie to element wyposażenia maszyny, przeznaczony do mocowania wierteł i innych narzędzi z chwytem cylindrycznym. Występują różne rodzaje uchwytów wiertarskich, z mocowaniem na kluczyk lub samozaciskowe. Do większych maszyn i wiertarek kolumnowych stosuje się uchwyty ze stożkiem Morse'a: uchwyty precyzyjne ze stożkiem monolitycznym, oraz uchwyty ze stożkiem mocowanym oddzielnie.
Tulejki zaciskowe
Tuleja zaciskowa jest rodzajem uchwytu, który tworzy kołnierz wokół mocowanego elementu i wytwarza wokół niego dużą siłę zaciskową. Może być stosowana do chwytania, zarówno przedmiotu obrabianego, jak i narzędzia.
Tulejka zaciskowa posiada otwór przelotowy oraz stożkową stronę zewnętrzną. Może zostać zaciśnięta wokół pasującego stożka - jej wewnętrzna strona kurczy się, zaciskając narzędzie lub obrabiany przedmiot. Najczęściej stosuje się tulejki wykonane ze stali sprężystej, posiadające jedno lub więcej nacięć wzdłuż swej długości, pozwalających na rozszerzanie i kurczenie tulejki. Stosowane są też tuleje gumowo-stalowe, w których kilka stalowych płytek, ułożonych w okrąg, trzymanych jest razem za pomocą elastycznego materiału, zwykle gumy.
W Systemowym Parku Technologicznym MetalTop znajdziesz wiele ofert firm dostarczających systemy mocowania narzędzi. Zapraszamy!