NARZĘDZIA DO GWINTOWANIA
Gwintowanie to proces wykonywania zarysu gwintu na powierzchni bocznej otworu (gwint wewnętrzny) lub powierzchni walcowego przedmiotu (gwint zewnętrzny). Może być przeprowadzone za pomocą obróbki skrawaniem lub metodą obróbki plastycznej.
Gwinty za pomocą metod obróbki skrawaniem można wykonywać ręcznie lub maszynowo:
Gwintowanie ręczne:
gwinty zewnętrzne przy pomocy narzynek ślusarskich
gwinty zewnętrzne przy pomocy głowic gwinciarskich (gwintownic)
gwinty wewnętrzne przy pomocy gwintowników ślusarskich
Gwintowanie mechaniczne:
gwintowanie przy użyciu elektronarzędzi,
nacinanie gwintów na tokarce
gwintowanie na stacjonarnych gwinciarkach
gwintowanie na wiertarkach i wiertarko-frezarkach za pomocą gwintowników maszynowych
frezowanie obwiedniowe gwintów na frezarkach
szlifowanie gwintów
obróbka gwintów na innych obrabiarkach CNC.
Gwintowanie z wykorzystaniem metod obróbki plastycznej czyli wygniatanie gwintów:
na wygniatarkach szczękowych
na wygniatarkach rolkowych
na wygniatarkach obiegowych – planetarnych
wygniatanie na walcarko-wygniatarkach CNC
Do warsztatowych metod wykonywania gwintów zalicza się wszystkie sposoby gwintowania ręcznego oraz gwintowanie z użyciem elektronarzędzi. W wielu zakładach usługowych wykonuje się także nacinanie gwintu na tokarce lub na gwinciarkach stacjonarnych. W przypadku masowej produkcji elementów stosuje się głównie metody oparte na obróbce plastycznej.
Gwintowanie ręczne za pomocą narzynek
Do nacinania gwintów zewnętrznych służą narzynki ślusarskie. Najczęściej stosowane są narzynki okrągłe, które wymagają osadzania w specjalnych oprawkach. Nacinanie gwintu przy pomocy narzynki polega na nakręcaniu jej na pręt. Ostrza narzynki nacinają wtedy obrabiany gwint. Ruch roboczy wykonuje się ręcznie poprzez obracanie oprawki z zamocowaną w niej narzynką. Należy zadbać o odpowiednie smarowanie pręta, prawidłowe ustawienie narzynki i cofanie co pewien czas narzynki dla usunięcia wióra.
Oprócz narzynek okrągłych w pracach remontowych są stosowane narzynki kwadratowe i sześcioboczne. Używa się ich głównie, w trudno dostępnych miejscach, gdzie trzeba stosować klucze do nakrętek. Narzynki mogą być również dzielone, składające się z dwóch rozsuwanych części. Pozwalają one na regulację głębokości nacięcia, również są stosowane w remontach.
Gwintowanie przy pomocy gwintownic ręcznych
Do nacinania gwintów zewnętrznych o większych średnicach używa się gwintownic. Te narzędzia najczęściej są stosowane do gwintowania rur. Typowa gwintownica składa się z pokrętła oraz głowicy gwinciarskiej. Pokrętła posiadają sprzęgiełka zapadkowe, które umożliwiają obrót roboczy tylko w jednym kierunku. Obracanie pokrętłem w drugą stronę nie powoduje obrotu głowicy. Kierunek obrotu roboczego może być zmieniany poprzez odpowiednie ustawienie zatrzasku. Głowice gwinciarskie są wymienne i posiadają ostrza nacinające gwint. Dobiera się je do średnicy rury.
Gwintowanie otworów gwintownikami ręcznymi
Do nacinania gwintów wewnętrznych w otworach służą gwintowniki. Najpowszechniej stosowane są gwintowniki walcowe do gwintów metrycznych. Do wykonania gwintu używa się kompletu dwóch lub trzech gwintowników. Gwintowniki oznakowane są wygrawerowanymi na obwodzie chwytu kreskami: jedną – zdzierak, dwiema – pośredni, bez kresek - wykańczak. Należy pamiętać o prawidłowej kolejności gwintowania poszczególnymi gwintownikami z kompletu. Bardzo ważne jest też wywiercenie odpowiedniego otworu do nagwintowania, czyli dobór właściwego rozmiaru wiertła.
Gwintowanie gwintownicami i gwintownikami mechanicznymi
Zewnętrzne gwinty wykonuje się przy pomocy gwintownic mechanicznych. Gwintownice mechaniczne posiadają obrotową głowicę gwinciarską. Jest ona napędzana zwykle silnikiem elektrycznym poprzez zespół napędu. Ruch obrotowy wykonuje tylko głowica.
Wewnętrzne gwinty wykonuje się za pomocą gwintowników maszynowych. Zwykle są to narzędzia jednoprzebiegowe, gwint nacinany jest jednym narzędziem, oszczędzamy czas na wymianę narzędzia. Gwintowniki proste służą tylko do wykonywania gwintów przelotowych, natomiast za pomocą gwintowników skrętnych możemy wykonać gwinty przelotowe i nieprzelotowe.
Wiele wiertarek oraz wkrętarek jest przystosowanych do mechanicznego gwintowania. Dotyczy to również obrabiarek stacjonarnych jak wiertarki kadłubowe, czy wiertarko-frezarki które posiadają osprzęt umożliwiający mechaniczne gwintowanie. Są również stosowane stacjonarne gwintownice i ramiona gwintujące dające wysoki moment obrotowy, niskie obroty i wysoką współosiowość.
Narzędzia do gwintowania od solidnych dostawców i producentów znajdziesz w serwisie MetalTop.pl. Zapraszamy!