Narzędzia do cięcia metalu
Cięcie to operacja rozdzielania materiału. To jedna z najpowszechniejszych obróbek w przemyśle, jest wykorzystywana przy produkcji różnych elementów. Najczęściej operację cięcia przeprowadza się na maszynach nazywanych piłami. Maszyny te występują w różnych odmianach i wielkościach. Szeroko używanymi odmianami są: piły taśmowe w których używa się brzeszczotów w postaci taśm bezkońcowych i piły tarczowe – narzędziem tnącym jest tarcza tnąca przypominjąca frez piłkowy.
Brzeszczoty do pił taśmowych
Taśmy tnące występują w różnych odmianach, zaprojektowanych tak, aby zaspokoić wymagania różnych branż. Ostrza te są produkowane z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia ich trwałość i wysoką wydajność. Wybór odpowiedniej piły taśmowej jest niezbędny dla osiągnięcia precyzyjnych cięć i wymaganych rezultatów w obróbce drewna, metalu i innych materiałów.
Jednym z najpowszechniejszych typów pił taśmowych jest brzeszczot wykonany ze stali nierdzewnej węglowej, charakteryzujący się elastycznością i przystępną ceną. To ostrze jest idealne do cięcia miękkich materiałów, takich jak drewno, metale kolorowe i plastik, co czyni go popularnym wyborem dla zastosowań ogólnych.
Innym popularnym typem jest ostrze bimetalowe, składające się z krawędzi tnącej ze stali szybkotnącej przyspawanej do elastycznego podkładu ze stali węglowej. Brzeszczoty bimetaliczne to doskonałe połączenie trwałości i wszechstronności cięcia, dzięki czemu można nimi obrabiać różne materiały, w tym stal nierdzewną.
Do twardych materiałów często wybierane są brzeszczoty z węglików spiekanych. Ostrza te posiadają krawędź tnącą i zęby z węglików spiekanych, znanych z wyjątkowej twardości i odporności na zużycie. Ostrza z węglików spiekanych mogą wytrzymać cięcie twardych materiałów, jak stal hartowana i żeliwo, są więc idealne do zastosowań przemysłowych.
Dodatkowo istnieją specjalistyczne brzeszczoty do pił taśmowych, np.: brzeszczoty z ziarnem diamentowym, zaprojektowane do cięcia materiałów takich jak: szkło, ceramika i tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem oraz materiały ścierne.
Dobór pił taśmowych
Przy wyborze piły taśmowej należy sprawdzić rodzaj materiału, prędkość cięcia i pożądane wykończenie.
Piły taśmowe są dostępne z różnymi rodzajami ostrzy, przeznaczonymi do konkretnych materiałów, więc wybór odpowiedniego ostrza jest krytyczny dla precyzji cięcia i przedłużenia żywotności narzędzia.
Kolejnym istotnym szczegółem, który należy wziąć pod uwagę jest wydajność cięcia piły taśmowej. Zdolność cięcia jest określana przez głębokość gardzieli i maksymalną wysokość materiałów, które piła może przeciąć.
W przypadku grubszych elementów lub bardziej skomplikowanych cięć, należy wybrać piły taśmowe o większej głębokości gardzieli i możliwości regulacji wysokości. Pozwoli to na pracę z szerszym zakresem materiałów i pozwoli na łatwe wykonanie bardziej skomplikowanych projektów.
Piły tarczowe – tarcze tnące
Piłami tarczowymi nazywamy maszyny stosowane do wykonywania cięć prostoliniowych w różnych materiałach. Wyposażone są w silniki, które napędzają główne narzędzie czyli tarczę tnącą.
Tarcze tnące występują w dwóch odmianach:
Tarcze ścierne - przypominające ściernice do szlifowania o niewielkiej grubości. Do cięcia stali, materiałów o dużej twardości, ale także kamienia, betonu i innych. Wykonane z materiału ściernego: korundu, diamentu itp.
Frezy piłkowe (tarcze zębate) – tarcze wyposażone w zęby na obwodzie. Do cięcia drewna, tworzyw, metali kolorowych, miękkiej stali, oraz innych materiałów o małej twardości. Tarcze wykonywane są ze stali narzędziowej węglowej. Czasem stosuje się krawędź tnącą i zęby wykonane z węglików lub innych specjalistycznych materiałów (diamentu, tytanu)
Parametry tarcz tnących (frezów)
Wiedza na temat doboru parametrów tarcz tnących jest istotna. Pozwala wykonywać precyzyjne cięcia o wysokiej jakości powierzchni i zapewnia przy tym trwałość narzędzia. Najistotniejsze to:
Liczba zębów – parametr decyduje o precyzji i prędkości piłowania elementów. Modele z mniejszą liczbą zębów zapewniają szybką pracę, ale generują dużą ilość wiórów. Stosuje się je głównie do cięć rozdzielających. Z kolei więcej zębów przekłada się na wolniejszą, ale i dużo dokładniejszą pracę. Dlatego takie tarcze są idealne do cięć precyzyjnych, poprzecznych, kątowych czy skośnych.
Kształt zębów – tarcze z zębami płaskimi i trapezowymi stosuje się do precyzyjnego cięcia twardych oraz kruszących się materiałów. Zęby wygięte raz w prawo, raz w lewo wykorzystuje się do cięć poprzecznych i wzdłużnych.
Średnica – parametr pozwala określić czy dane ostrze w ogóle pasuje do posiadanej maszyny. Ponadto średnica jest powiązana z grubością i twardością ciętego materiału. Średnica jest też dobierana ze względu na moc urządzenia.
W MetalTop.pl jest wiele ofert dostawców narzędzi do cięcia które zaspokoją nawet najbardziej wyrafinowane potrzeby obróbki. Zapraszamy!