Miedź
Miedź to jeden z najwcześniej poznanych przez człowieka metali. W przyrodzie miedź występuje w postaci rud i postaci czystej - jako miedź rodzima. Już ponad 6 tys. lat temu miedź rodzimą wykorzystywano do wytwarzania broni i narzędzi. Potem odkryto połączenia miedzi z cyną i innymi metalami, w epoce brązu z tego stopu wykuwano miecze. Miedź zajmuje trzecie miejsce, po żelazie i aluminium wśród najczęściej używanych metali. Jej rudy występują na świecie w ponad tysiącu różnych złóż i są eksploatowane przez około 60 państw.
Pozyskiwanie miedzi
Miedź to miękki metal półszlachetny, o barwie czerwonawej.
Rudy miedzi przerabia się metodami:
Metoda pirometalurgiczna – polega na wytopie z rud miedzi z dodatkiem koksu i topników. Stosowana dla bogatych rud.
Metoda hydrometalurgiczna – miedź jest wypłukiwana (ługowana) przez rozcieńczony kwas siarkowy lub roztwór amoniaku. Rozpuszczona miedź jest następnie oddzielana metodami elektrolitycznymi lub chemicznymi. Stosowana dla rud o mniejszej zawartości miedzi.
Własności miedzi
Miedź jest drugim po srebrze metalem najlepiej przewodzącym ciepło i elektryczność. W wilgotnym powietrzu pokrywa się tzw. patyną, która chroni miedź przez korozją. Niestety miedź ulega korozji, w kontakcie z powietrzem zawierającym związki siarki. Miedź wykazuje plastyczność i ciągliwość, umożliwiają formowanie tego metalu w dowolne kształty.
Najważniejsze właściwości miedzi:
Wytrzymałość na zmiany ciśnienia i temperatur
Najlepszy wśród popularnych metali przewodnik ciepła i elektryczności
Niepalna
Własności biostatyczne i bakteriobójcze.
Odporna na warunki atmosferyczne i korozję
Miękka, łatwa w obróbce i użytkowaniu
Duże walory estetyczne
Nadaje się do recyklingu i ponownego przetworzenia, jest ekologiczna i ekonomiczna.
Zastosowanie miedzi
Bardzo dobra przewodność elektryczna i cieplna sprawia, że miedź jest używana do produkcji przewodów elektrycznych, złączy, transformatorów i generatorów elektrycznych, a także elementów grzejnych oraz wymienników cieplnych, radiatorów, rurociągów i oświetlenia.
Zaletą miedzi jest odporność na korozję, na powietrzu pokrywa się ona charakterystyczną zieloną patyną. Dlatego w budownictwie produkuje się z niej pokrycia dachów i elementy wykończeniowe jak rynny czy parapety.
Bardzo szerokie zastosowania mają różnego rodzaju stopy miedzi z innymi metalami, szczególnie mosiądz (stop z cynkiem) i brąz (stop z cyną). Domieszka tych metali zwiększa trwałość i własności mechaniczne elementów, przy zachowaniu innych właściwości miedzi. Stopy te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i w mennictwie.
W jubilerstwie, miedź stosowana jest jako dodatek do srebra i złota, poprawiając ich własności mechaniczne.
Właściwości bakteriobójcze miedzi znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu klamek, uchwytów, poręczy, blatów i stołów.
Sprzedaż hurtowa i detaliczna miedzi
Na rynku dostępnych jest wiele wyrobów hutniczych wykonanych z różnych gatunków miedzi. W serwisie Metaltop.pl znajdziesz oferty wielu dostawców oferujących: blachy i taśmy miedziane, pręty i rury z miedzi oraz kształtowniki miedziane. Dostępne są też płyty, gąski, anody, druty i inne.