Znakowarki
Znakowarki to urządzenia wykorzystywane do nanoszenia trwałych oznaczeń, znaków, kodów lub grafik na różnych rodzajach materiałów. Te oznaczenia mogą służyć identyfikacji produktów, datowaniu, śledzeniu lub celom estetycznym. Znakowarki są szeroko stosowane w przemyśle, w tym w przemyśle produkcyjnym, automatyce, logistyce, opakowaniach, medycynie i wielu innych dziedzinach.
Istnieje kilka rodzajów znakowarek, z których każda ma swoje unikalne metody nanoszenia oznaczeń:
Znakowarki mikropunktowe
Znakowanie mikropunktowe lub inaczej mikroudarowe jest przeprowadzane na maszynie wyposażonej w głowicę z jedną lub większą ilością twardych igieł. Znakowanie mikroudarowe polega na uderzeniach węglikowej lub diamentowej igły w materiał. Zagłębienia składające się z szeregu punktów tworzą trwałe oznaczenia w postaci liter, cyfr, grafiki i kodów DataMatrix.
Stosowanych jest kilka rodzajów znakowarek punktowych:
Znakowarki przenośne sprawdzają się w przypadku produkcji małoseryjnej, znakowania dużych elementów oraz znakowania w trudnodostępnych miejscach.
Znakowarki stacjonarne przeznaczone są dla firm, którym zależy na wydajności i możliwości różnicowania kształtu znakowanych produktów. Są też doskonałym rozwiązaniem do znakowania małych produktów, np. tabliczek znamionowych.
Znakowarki do integracji dają się łatwo wbudować w linię produkcyjną, zapewniając pełną automatyzację procesu wytwarzania i obsługę produkcji masowej i seryjnej.
Znakowarki laserowe
To maszyny które wykorzystują wiązkę lasera do nanoszenia oznaczeń. Znakowanie odbywa się poprzez usuwanie lub modyfikację warstwy materiału. Znakowarki laserowe są precyzyjne i pozwalają na oznaczanie różnych materiałów, takich jak metale, tworzywa, drewno, szkło, skóra, papier i inne. Znakowarki laserowe pozwalają umieszczać rozmaite znaki graficzne na dowolnej powierzchni.
Występują w wersjach przenośnych i stacjonarnych, mogą być również częściami linii produkcyjnej. Do znakowania stosuje się szeroką gamę laserów CO2, fiber, UV. Znakowarki laserowe znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych jak: motoryzacja, elektronika, sektor maszynowy, reklamowy oraz zdobniczy.
Znakowarki (drukarki) atramentowe
Przemysłowe drukarki atramentowe są jednymi z najpopularniejszych maszyn do znakowania produktów. Drukarka Ink-Jet wyrzuca z głowicy drobne krople atramentu, drukując wymagane znaki. Sprawdza się na większości powierzchni, znajduje zastosowanie każdej branży. Materiały na których można stosować nadruk atramentowy obejmują papier, folie, metale, tworzywa sztuczne i wiele innych materiałów.
W zależności od budowy drukarka przemysłowa może nanosić proste znaki alfanumeryczne lub duże etykiety a także logo, grafiki i kody kreskowe lub kody DataMatrix. Drukarki mogą nanosić oznakowania w jednym kolorze lub wielokolorowe. Stosowane są różne rodzaje atramentów w zależności od wymagań branżowych.
Znakowarki sitodrukowe
Sitodruk stosowany jest głównie do znakowania powierzchni płaskich. Znakowanie tą metodą polega na przeciskaniu farby przez specjalnie przygotowaną siatkę (sito) o drobnych oczkach, w której w miejscach bez nadruku oczka są zaślepione.
Technika sitodruku pozwala na znakowanie wielokolorowe. Dla każdego koloru stosowane jest osobne sito. Pole zadruku jest ograniczone rozmiarami sita, a rozdzielczość znakowania rozmiarami oczka.
Znakowarki sitodrukowe stosuje się do znakowania: tekstyliów, tektury, PCV, drewna, szkła, tworzyw sztucznych. Technika sitodruku wymaga specjalnego aktywowania powierzchni niektórych tworzyw, np. PE, PP, PS.
Metodą sitodruku znakuje się: tablice informacyjne, etykiety zwykłe i inmoulding, znaki firmowe samochodów, dyski optyczne (płyty CD, DVD), opakowania, ubrania i inne.
Znakowarki tampodrukowe
Tampodruk jest jedną z najpopularniejszych metod znakowania. Wynika to z szerokich możliwości zastosowania metody i stosunkowo niskich kosztów znakowania. Znakowarki tampodrukowe działają na zasadzie przenoszenia kształtu znaku z wypełnionej farbą matrycy, poprzez silikonowy tampon na znakowany produkt.
Matryca to najczęściej metalowa płytka z wytrawionym kształtem znaku. Na matrycę nanoszona jest farba, którą na produkt przenosi silikonowy tampon. Metoda ta przypomina stemplowanie.
Znakowarki tampodrukowe stosuje się na twardych, równych powierzchniach, duże krzywizny elementu mogą zniekształcić nadruk. Tampodruk pozwala na nadruki stosunkowo małych znaków (do 7cm), ograniczona jest także liczba stosowanych w znaku kolorów.
Najczęściej znakowanymi tą metodą produktami są wszelkiego rodzaju drobne przedmioty wykonane z plastiku, drewna czy metalu: długopisy, breloki, gadżety reklamowe.
Zastosowania znakowarek są szerokie i obejmują drukowanie kodów kreskowych, numerów seryjnych, dat produkcji, logotypów firmowych, informacji o produkcie i wiele innych. Te urządzenia pomagają w automatyzacji procesu oznaczania, zwiększają efektywność produkcji i zapewniają trwałe i czytelne oznaczenia na wyrobach.
Zapraszamy do serwisu MetalTop.pl gdzie znajdziesz oferty dostawców i producentów szerokiej gamy znakowarek. Parametryczne wyszukiwanie i rozbudowane filtry pozwalają na łatwe wyszukiwanie ofert najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb.