Wytaczarki
Wytaczarki to rodzaj obrabiarek skrawających służących do wytaczania otworów o średnicy powyżej 40mm i dużej precyzji wymiarowej. Wytaczarki stosowane są do wiercenia, rozwiercania, wytaczania z wrzeciona, wytaczania przy użyciu tarczy do planowania, wytaczania z podtrzymką oraz toczenia, gwintowania, frezowania i planowania. Wytaczarki występują w odmianie stacjonarnej i mobilnej.
Wytaczarki stacjonarne
Obrabiarki cechują się dużą prędkością obrotową wrzeciona, niewielką głębokością skrawania i małym posuwem roboczym. Najważniejszymi parametrami opisującymi wytaczarkę są przede wszystkim: maksymalna średnica obrabianego otworu, maksymalne wymiary przedmiotu przeznaczonego do obróbki i wymiary roboczej powierzchni stołu.
Wytaczarki często wykorzystywane są przy produkcji masowej, ale też w dokładnej obróbce jednostkowej. W tej pierwszej używa się zwykle wytaczarek ze sterowaniem CNC, w drugiej można wykorzystać wytaczarki CNC ale sprawdzą się też wytaczarki konwencjonalne.
Do wytaczania najczęściej wykorzystywane są wytaczadła, które mogą być wyposażone w noże z diamentowymi ostrzami lub z ostrzami z węglików spiekanych. Zabiegi wykonywane przez wytaczarki są dokładne, otwory przez nie obrobione cechują się wysokimi tolerancjami i gładkością.
Występuje wiele rodzajów wytaczarek stacjonarnych: wytaczarki pionowe – z pionową osią wrzeciona, poziome - z poziomą osią wrzeciona, jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, jednostronne, dwustronne i współrzędnościowe.
Wytaczarki mobilne
Wytaczarki mobilne to specyficzny rodzaj wytaczarek, które mogą być używane w terenie poza warsztatem. Są to przenośne obrabiarki skrawające, które pozwalają na wykonywanie obróbki na miejscu, tam gdzie jest to potrzebne, zamiast przenoszenia dużych elementów do zakładu.
Wytaczarki mobilne są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy obrabiany element jest zbyt duży, zbyt ciężki lub zbyt trudny do przeniesienia do tradycyjnego warsztatu. Mogą być wykorzystywane na placach budowy, w przemyśle wydobywczym, energetycznym, remontowym, naprawczym i w wielu innych branżach, gdzie wymagana jest obróbka terenowa.
Wytaczarki mobilne pozwalają na wytaczanie otworów, obtaczanie wałków, toczenie kołnierzy i czół elementów, a po wyposażeniu w przystawkę do spawania, także na napawanie, spawanie i regenerację części maszyn budowlanych, wydobywczych i innych.
Obróbka otworów za pomocą wytaczarki mobilnej może obejmować pracę na takich elementach jak: ramiona i łyżki koparek oraz ładowarek, wysięgniki, uchwyty, cięgna czy ramy nośne ciężkich maszyn budowlanych, wodzideł a także konstrukcjach stalowych.
Wytaczarki mobilne umożliwiają skracanie czasu i kosztów transportu dużych elementów, co może być szczególnie korzystne w odległych miejscach lub w trudno dostępnych obszarach. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie kompleksowych prac naprawczych na miejscu, co przyczynia się do zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych i naprawczych.
W Metaltop.pl znajdziesz wielu dostawców i producentów wytaczarek, a dzięki parametrycznemu wyszukiwaniu łatwo wybierzesz ofertę dostosowaną do twoich potrzeb.