Maszyny warsztatowe
To maszyny wykorzystywane w małych warsztatach produkcyjnych, naprawczych, a czasem hobbystycznych. To na ogół prostsze wersje maszyn przemysłowych, dopasowane do produkcji jednostkowej i dorabiania części i detali. Charakteryzują się mniejszymi gabarytami i polem pracy, często pozwalają na montaż na stołach warsztatowych. Najpopularniejsze maszyny i urządzenia tego typu to:
Tokarki stołowe
Tokarki stołowe, znane również jako tokarki warsztatowe to rodzaj małych maszyn obróbczych używanych do obróbki skrawaniem różnych materiałów. Tokarki stołowe są popularne w warsztatach, zakładach produkcyjnych oraz wśród hobbystów do tworzenia precyzyjnych elementów o cylindrycznych lub stożkowych kształtach.
Tokarki stołowe zbudowane są z podstawy, na której umieszczony jest obracający się wirnik, w którym mocowany jest obrabiany przedmiot. Narzędzie obróbcze mocowane jest w głowicy tokarskiej.
Tokarki stołowe przypominają tokarki przemysłowe ale mają mniejszy zakres roboczy. Pozwalają na różnego rodzaju obróbki, takie jak toczenie zewnętrzne, wewnętrzne, czy gwintowanie. Możliwe jest również wykonywanie operacji takich jak wiercenie czy frezowanie, choć do tych celów zazwyczaj stosuje się inne urządzenia. Mogą być używane do wytwarzania elementów takich jak wałki, trzpienie, nakrętki, gwinty i wiele innych.
Frezarki stołowe
Frezarki stołowe, znane również jako frezarki warsztatowe, to rodzaj maszyn używanych do obróbki różnych materiałów, poprzez usuwanie nadmiaru materiału przy użyciu narzędzia zwanego frezem. Frezarki stołowe są bardzo wszechstronne i przydatne w różnych rodzajach prac warsztatowych, od modelarstwa po produkcję jednostkową.
Frezarki stołowe umożliwiają różne rodzaje obróbki, takie jak frezowanie płaszczyznowe (pionowe i poziome), frezowanie wgłębne, frezowanie kształtowe oraz gwintowanie. Frezarki mogą być wykorzystywane do tworzenia rowków, otworów, powierzchni zygzakowatych, a także tworzenia bardziej skomplikowanych kształtów. Od swoich przemysłowych wersji różnią się polem pracy i gabarytami.
Wiertarki stołowe
Wiertarki stołowe to niewielkie obrabiarki ustawiane na stole warsztatowym. Podobnie jak wiertarka przemysłowa służy do stacjonarnego wiercenia otworów w metalu, drewnie, tworzywach sztucznych itp. Zwykle dysponują mniejszą mocą i pozwalają wiercić otwory o mniejszej średnicy, raczej nie są wyposażone w systemy chłodzenia co zawęża ich zastosowanie.
Ramiona gwintujące
Ramiona gwintujące to wszechstronne urządzenia do gwintowania, które umożliwiają precyzyjne i efektywne nacinanie gwintów. Pozwalają na ustawienie głowicy gwintującej w różnych pozycjach i kierunkach. Wyposażone są zwykle w zestaw oprawek do gwintowników, pozwalający na montowanie narzędzi do gwintowania otworów o różnych rozmiarach. Dodatkowo, wyposażono je w tryb cyklicznej zmiany kierunku, co ułatwia złamanie wiórów i zapewnia płynny proces gwintowania.
Ramiona gwintujące mogą być zasilane elektrycznie lub pneumatyczne, mogą pracować w trybie ręcznym lub te bardziej zaawansowane w trybie automatycznym.
Gwinciarki
Gwinciarki to także urządzenia pozwalające na gwintowanie elementów, głównie gwintów wewnętrznych. Umożliwiają one wykonanie gwintu metrycznego do M25. Wyposażone są w stały stół i ruchomą głowicę, a także automatyczny posuw. Posuw realizowany jest przez śrubę pociągową, dobieraną pod dany skok gwintu. Oprócz małych warsztatowych występują także gwinciarki przemysłowe ze wzmocnioną konstrukcją heavy duty.
Szlifierki stołowe (tarczowe i taśmowe)
Szlifierki tarczowe to jedne z najpopularniejszych urzadzeń, wykorzystywane w warsztatach i domach. Szlifierki stołowe przeznaczone są do obróbki wszystkich rodzajów drewna, stali, metali nieżelaznych, staliwa, tworzywa sztucznego a także włókna szklanego i płyt GKF.
Szlifierki stołowe wykorzystywane są do szlifowania ściernicą oraz taśmą materiałów w warsztatach domowych oraz rzemieślniczych. Występują w różnych konfiguracjach, mogą być wyposażone w dwie tarcze ścierne, lub tarczę i taśmę ścierną.
Prasy warsztatowe
Prasy warsztatowe najczęściej służą do cięcia płaskowników, prętów, oraz do obróbki plastycznej blach i innych elementów: gięcia, prostowania. W zależności od wielkości prasy, można na niej obrabiać blachy różnej grubości. Im większa siła docisku, tym grubsze blachy można obrabiać.
Czasami wykorzystuje się prasy także do tworzenia połączeń wciskowych, montażu oraz do obróbki innych materiałów (drewna, tworzyw). Zazwyczaj prasy warsztatowe służą do wykonywania pojedynczych sztuk części, czy do innych czynności warsztatowych, nie wykonywanych regularnie.
Najczęściej są to prasy hydrauliczne, rzadziej z napędem mechanicznym. Siła nacisku wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu ton.
Ukosowarki
Ukosowarki to urządzenia do mechanicznego fazowania krawędzi blach, płyt, płaskowników i kształtowników. Ze względu na funkcjonalność można je podzielić grupy:
Ukosowarki z napędem służą do obróbki dużych blach ułożonych na podporach, urządzenie jedzie wzdłuż obrabianej krawędzi bez potrzeby stosowania szyn prowadzących. Ukosowarki mogą fazować krawędź blach na V, X, Y, J/U lub planować na I. Mogą one fazować stale konstrukcyjne, wysokostopowe, odporne na ścieranie, pancerne, oraz aluminium i tytan.
Ukosowarki stacjonarne przeznaczone są do mniejszych detali, płyt i płaskowników. Operator podaje element a podajnik maszyny przesuwa go podczas ukosowania. Zaletą urządzenia jest brak konieczności montowania detali przed obróbką. Niektóre ukosowarki mogą fazować krawędzie na promień.
Ukosowarki ręczne służą do obróbki większych kształtowników oraz blach przy skomplikowanej trajektorii (łuki, otwory). Urządzenie jest prowadzone przez operatora. Mogą fazować pod kątem jak również na promień. Występują w szerokiej gamie wersji i są wyposażone w różnego rodzaju napędy w zależności od potrzeb.
Ukosowarki do rur
Ukosowarki do rur pozwalają na precyzyjne ukosowanie rur w celu ich łączenia, pozwalają także na ich ciecie i nacinanie oraz tworzenie otworów lub wycięć. Ukosowanie jest przeprowadzane, aby zwiększyć powierzchnię krawędzi i wykonać mocniejszy i bezpieczniejszy spaw. Wykorzystanie dedykowanej ukosowarki do rur gwarantuje sprawne i precyzyjne wykonanie tego procesu. Dostępne są ukosowarki do rur stacjonarne i ręczne (przenośne).
Wszystkie powyższe maszyny warsztatowe są dostarczane przez renomowanych dostawców i producentów, których oferty z łatwością wyszukasz w serwisie Metaltop.pl