Linie i urządzenia do pokryć
Obejmują wiele różnych typów urządzeń i maszyn używanych do nakładania powłok lub pokryć na różne materiały. Te maszyny są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu w celu zabezpieczenia, ochrony, estetycznego wykończenia lub zmiany właściwości powierzchni materiałów. Oto kilka przykładów maszyn do pokryć:
Linie galwaniczne
Galwanizacja polega na nanoszeniu na powierzchnie elementów powłok metalicznych o charakterze ochronnym, technicznym bądź dekoracyjnym, do czego wykorzystuje się zjawiska elektrochemiczne. Trwałe osadzenie powłoki metalicznej na danym materiale, możliwe jest dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego płynącego pomiędzy elektrodami, w kąpieli galwanicznej.
Większe zakłady produkcyjne posiadają galwanizernie wyposażone w specjalne linie galwaniczne. Tego typu linie wyróżnia złożoność konstrukcji dostosowana do skali i specyfiki produkcji, a także możliwości zakładu przemysłowego. Dlatego linie galwaniczne zwykle wykonywane są na indywidualne zamówienie. Mimo że linie są dedykowane do profilu produkcji, to w ich skład wchodzą podstawowe elementy i urządzenia przeznaczone do wykonywania poszczególnych etapów galwanizacji.
Kluczowym elementem linii galwanicznych są wanny do kąpieli galwanicznej, wykonywane przeważnie z tworzyw sztucznych, lub stali nierdzewnej i kwasoodpornej
Ważny jest także system transportu z torem jezdnym i transporterami który przesuwa materiały galwanizowane do kolejnych stanowisk. Wybór odpowiedniego napędu sprawia że transport elementów odbywa się płynnie. W liniach zautomatyzowanych wykorzystuje się także specjalne stanowiska, umożliwiające automatyczny załadunek i rozładunek materiałów do galwanizacji.
Do tego dochodzą inne urządzenia składowe jak: pomosty obsługowe, systemy wentylacji, myjki, czy suszarki.
Rodzaje linii galwanicznych
Linie galwaniczne zwykle projektuje się indywidualnie na potrzeby danego zakładu, dlatego też mamy do czynienia z różnymi rodzajami tych konstrukcji.
Ogólnie linie do galwanizacji możemy podzielić na obsługiwane ręcznie, półautomatyczne bądź całkowicie zautomatyzowane.
Wyróżniamy także linie galwaniczne wertykalne – do obróbki za pomocą zawieszek, bębnów lub koszy, oraz horyzontalne - przeznaczone dla zaawansowanych procesów technologicznych. Linie galwaniczne mogą być przy tym wykorzystywane do procesów, takich jak cynkowanie, chromowanie, miedziowanie, niklowanie, złocenie, srebrzenie czy anodowanie.
Linie do malowania
Linie do malowania to specjalistyczne instalacje przemysłowe używane do nanoszenia farb i lakierów na różne powierzchnie. Linie lakiernicze przemysłowe są ogromnym ułatwieniem podczas malowania przedmiotów w różnych kształtach i rozmiarach. Za ich pomocą można w szybki sposób pokryć farbą albo wiele drobnych elementów albo jedną dużych rozmiarów powierzchnię. Specjalne linie lakiernicze często budowane są w zakładach produkcyjnych, co usprawnia wiele procesów. Najczęściej stosowanymi w przemyśle metodami malowania które automatyzuje się za pomocą linii malarskich są malowanie proszkowe i malowanie na mokro.
Linie do malowania proszkowego
Metodę malowania proszkowego stosuje się do malowania powierzchni elementów wykonanych ze stali, aluminium, żeliwa albo ocynkowanych powierzchni. Wykorzystuje się do tego specjalne farby proszkowe, które są dostępne w bogatej palecie barw, a także o różnych stopniach połysku i fakturach. W zależności od specyfiki malowanych przedmiotów stosuje się środki poliestrowe, epoksydowe lub poliestrowo-epoksydowe.
Farbę w formie proszku nakłada się na elementy wcześniej poddane czyszczeniu i odtłuszczeniu. Naelektryzowane cząsteczki proszku są rozpylane przez specjalne dysze i utrzymują się na przedmiotach za sprawą działania sił elektrostatycznych. W kolejnym etapie malowane przedmioty umieszcza się w piecu, gdzie w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza dochodzi do stopienia proszku, który w ten sposób przybiera postać lakieru.
Linie do malowania na mokro
Technik lakierowania na mokro jest kilka. Jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle jest malowanie natryskowe. Odbywa się ono przy pomocy pistoletu lakierniczego z którego farba wyrzucana jest na powierzchnię pod dużym ciśnieniem jako drobne kropelki. Pistolet może być prowadzony w sposób ręczny lub automatyczny.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje natrysku:
Hydrodynamiczny - uniwersalny, za jego pomocą aplikuje się farby i lakiery wodne i rozpuszczalnikowe. Jest to technika bezpowietrzna, zapewniająca najszybszą pracę i doskonałe krycie.
Powietrzny niskociśnieniowy - pozwala na nanoszenie lakierów o niskiej lepkości, tzn. bejc, lakierów i emalii. Metoda tania, oszczędzająca farbę.
Pneumatyczny - klasyczna metoda wykorzystująca sprężone powietrze, wykorzystywana w przemyśle coraz rzadziej, ze względu niską wydajność i wolne tempo pracy. Daje jednak dużą precyzję, dlatego używa się go do lakierowania aut.
Technika malowania natryskowego świetnie sprawdza się do pokrywania farbą dużych powierzchni jak: ściany, sufity, elewacje, ale też samochody, statki, czy różnego rodzaju maszyny. Jest ona również doskonała do lakierowania przedmiotów o nieregularnym kształcie. Przy liniach dopasowanych do działania przy wysokiej lepkości płynu, można nanosić również kleje i lakier. Cały proces jest szybki, a farba i inne środki idealnie pokrywają malowane powierzchnie. Metoda zapewnia także łatwe zabezpieczenia antykorozyjne powierzchni, poprzez malowanie wstępne farbą podkładową i nawierzchniową.
W serwisie MetalTop.pl znajdziesz wiele ofert firm budujących i sprzedających urządzenia do linii do pokryć. Zapraszamy!