Bezpieczeństwo maszyn – dostosowanie maszyn do wymogów BHP
W przypadku każdego zakładu posiadającego maszyny produkcyjne i obrabiarki ważne jest dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań BHP – dotyczy to zarówno pojedynczych obrabiarek, jak i całych parków maszynowych. Procedurę tę reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników w czasie pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 ze zmianami z 2003 r. Nr 178, poz. 1745).
Określa ono że pracodawcy mają obowiązek dostosowania do dnia 1 stycznia 2006 r. maszyn i urządzeń użytkowanych na stanowiskach pracy do tzw. wymagań minimalnych. Obowiązek ten dotyczy maszyn i innych urządzeń technicznych, narzędzi oraz instalacji użytkowanych podczas pracy, nabytych przed dniem 1 stycznia 2003 r.
Dlaczego wymagane jest dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań BHP?
Operatorzy obrabiarek na co dzień narażeni są na działanie wielu czynników niebezpiecznych, często mogących prowadzić do groźnych wypadków. Z tego powodu konieczna jest nie tylko praca i postępowanie zgodne z zasadami BHP, ale też dostosowanie wykorzystywanych maszyn i urządzeń do wymogów minimalnych BHP.
Jednym z elementów takiego dostosowania jest montaż odpowiednich osłon, zabezpieczeń przeciw pożarom czy porażeniem prądem, a także innych rozwiązań technicznych które zapobiegną wielu groźnym wypadkom.
Obowiązek dostosowania maszyn do wymagań BHP wynika ze wspomnianego na początku rozporządzenia, zignorowanie go stanowi poważne wykroczenie. Niespełniające wymogów maszyny stanowią zagrożenie dla pracowników, zwiększając ryzyko wypadku. Za każdy wypadek na takim stanowisku winą obarczony będzie pracodawca. Wiąże się to z ponoszeniem odpowiedzialności finansowej, jak i potencjalną odpowiedzialnością karną.
Dlatego warto upewnić się, że wszystkie obrabiarki w firmie dostosowane są do minimalnych wymogów BHP, a w razie konieczności przeprowadzenie procedury dostosowania najlepiej powierzyć specjalistom.
Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań BHP
Dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań BHP przeprowadza się zwykle w kilku krokach:
Najpierw następuje weryfikacja stanu technicznego obrabiarek u klienta. Sporządza się listę kontrolną (checklistę), stwierdzającą na ile rzeczywiste warunki maszyn spełniają minimalne wymagania dla maszyn, zawarte w rozporządzeniu. Następnie określa się konieczne do wprowadzenia zmiany.
Kolejnym etapem jest przygotowanie projektu modyfikacji maszyn i ich wyposażenia, obejmujące także oszacowanie kosztów technicznych i organizacyjnych oraz sporządzenie harmonogramu prac koniecznych do wykonania.
Po akceptacji projektu przez klienta następuje wdrożenie odpowiednich rozwiązań technicznych ich montaż i uruchomienie. Instalowane są: elementy sterowania, zatrzymywania awaryjnego, systemy odłączania maszyn od źródeł energii, osłony bezpieczeństwa, znaki ostrzegawcze, zabezpieczenia przed ryzykiem pożaru, wybuchu czy porażenia prądem.
Ostatnim etapem jest sporządzenie stosownej dokumentacji oraz wystawienie oświadczenia o zgodności maszyny z minimalnymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
Oferta dostosowania maszyn do wymagań minimalnych
W ofercie Metaltop.pl zgromadziliśmy oferty firm wykonujących dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań BHP oraz oferujących rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo pracy z wykorzystaniem obrabiarek. Zapraszamy do kontaktu.