Naprawa silników elektrycznych
4
Andere
DIENST
Zakład Usług Elektrycznych Jan Faber / ZUE Wrocanka
38-204 Tarnowiec, podkarpackie
DIENST
RGB Elektronika Centrum Automatyki Przemysłowej
51-162 Wrocław, dolnośląskie
DIENST
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Oleśnicy S.A.
56-400 Oleśnica, dolnośląskie
DIENST
PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO PRODUKCYJNO HANDLOWE ELMASZ SP Z O O
38-300 Gorlice, małopolskie
1
Naprawa silników elektrycznych
Silniki elektryczne są stosowane powszechnie w przemyśle maszynowym. Wszystkie obrabiarki potrzebują napędu, podobnie jak inne urządzenia w rodzaju: sprężarek, pomp, wentylatorów, a także suwnic, przenośników i innych.
Silnik elektryczny to centralna jednostka każdej takiej maszyny. Napędy elektryczne, choć same w sobie należą do dosyć trwałych urządzeń, z czasem ulegają uszkodzeniu.
Zwykle awarie silników elektrycznych wynikają ze zużycia silników. Z czasem elementy silników się starzeją, więc ryzyko awarii znacznie wzrasta. Intensywna praca może doprowadzić do sytuacji, gdy sama jednostka ulegnie po prostu spaleniu, wobec czego naprawa silników elektrycznych jest niezbędna do dalszej pracy maszyn.
Serwis silników elektrycznych
Przed przystąpieniem do naprawy niezbędne są oględziny u klienta, rozpoznanie stopnia uszkodzeń i zakresu awarii, wycena jej kosztów i dokumentacja techniczna tak, aby przeprowadzona naprawa spełniała standardy bezpieczeństwa.
Czy awaria silnika powoduje konieczność jego wymiany? Nie. Bardzo często okazuje się, że naprawa silnika może przywrócić sprawność takiemu podzespołowi. Co więcej, w przypadku silnika dużej mocy, z reguły jest to znacznie tańsze niż konieczność zakupu zupełnie nowego elementu.
W przypadku mniejszego silnika zachodzi konieczność oszacowania kosztów remontu. Czasem koszt naprawy rozległych uszkodzeń wraz z kosztami transportu, jest w stanie przekroczyć kwotę, jaką trzeba wydać na nowy silnik. Z kolei bardzo mały, niesprawny silnik od razu podlega wymianie, żaden serwis nie przeprowadzi takiego remontu silnika, bo jest to nieopłacalne.
Naprawa silnika elektrycznego
Naprawa silników elektrycznych może obejmować następujące czynności:
demontaż silnika
badania i remonty pakietu,
pełną diagnostykę silników z diagnostyką węzła komutacyjnego,
napawanie, obróbkę, legalizację i wymianę wałów,
wylewanie i obróbkę panewek,
wymianę łożysk,
produkcję cewek w klasie izolacji F lub H,
przezwajanie silnika elektrycznego,
remonty i produkcję komutatorów i pierścieni ślizgowych,
wykonawstwo i regenerację części mechanicznych silnika,
montaż silnika
wyważanie statyczne i dynamiczne,
dostawę części zamiennych,
remonty i serwis urządzeń zasilających,
doradztwo techniczne.
Najwięcej trudności powoduje kapitalny remont silnika, który wiąże się z długim przestojem maszyny.
Przezwajanie silników elektrycznych
Przewijanie silników elektrycznych to proces, który powoduje pewne problemy interpretacyjne, niektórzy określają tak cały proces naprawy silnika, inni twierdzą, że to tylko jeden z jej etapów.
Ten proces jest niezbędny do przeprowadzenia w przypadku stopienia uzwojenia silnika, spowodowanego zbyt dużym obciążeniem. To często spotykana usterka, która najczęściej wymaga całkowitej wymiany uzwojenia.
Operacja ta wymaga dużo uwagi, a do jej przeprowadzenia niezbędna jest fachowa wiedza. Konieczny jest dobór nowego drutu, który będzie odpowiedni do naprawianego urządzenia, a do jego poprawnego nawinięcia, wymagane są specjalistyczne maszyny. Profesjonalne przezwajanie z zastosowaniem nowoczesnych technik przy jednoczesnym przestrzeganiu procesów sprawia, że silnik elektryczny może wrócić do pełnej sprawności.
Regeneracja silników elektrycznych
Firmy wykonujące przewijanie silników nie tylko wymieniają uszkodzone uzwojenie, ale często odnawiają także tarcze łożyskowe, same łożyska, panewki i pierścienie ślizgowe, trzymadła szczotkowe i szczotki, czy nawet wał urządzenia.
Nierzadko bywa również tak, że tych elementów nie da się już poddać regeneracji. Jeśli nie jest to wykonalne, niektóre z elementów mogą zostać wymienione. Najbardziej dotkliwe są uszkodzenia elementu silnika zwanego stojanem. W takiej sytuacji naprawa jest bardzo czasochłonna.
Awarie różnego rodzaju dotyczą zarówno elementów mechanicznych, jak i również samej elektryki. Zużycie czopa wału, wyrobienie się gniazda tarczy łożyskowej, czy poluzowany wirnik albo mocowanie pakietu - to jedne z przykładów problemów mechanicznych, które mogą wystąpić w silniku elektrycznym. Wśród uszkodzeń elektrycznych wymienić można choćby uszkodzenia zacisków, przerwanie linek czy wspomniane już uzwojenia.
Kolejnym etapem, jaki obejmuje naprawa silników elektrycznych, są pomiary. Konieczne jest zmierzenie rezystancji zarówno na uzwojeniach, jak i również na elementach obudowy czy pakiecie wirnika. Jest to związane z poszukiwaniem ewentualnych zwarć.
Bardzo ważnym elementem, którego nie można pominąć kiedy przeprowadzany jest remont silnika, jest wyważanie dynamiczne wirnika. Taka procedura pozwala pozbyć się ewentualnych luzów na tym elemencie, co poprawia wydajność jego pracy. Po zakończeniu naprawy, silniki są sprawdzane na biegu jałowym oraz na wysokich i niskich obrotach na stacji prób.
Ile czasu trwa remont silnika?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas trwania usługi zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia danego silnika. Mamy tu do czynienia z niezwykle precyzyjnymi mechanizmami, a analiza ich kondycji wymaga fizycznego rozłożenia urządzenia na części.
Czas serwisu silnika elektrycznego zależy również w dużej mierze od jego mocy. Niezwykle czasochłonnym w regeneracji elementem jest stojan. Im większą moc ma silnik, tym większa ilość drutu musi zostać użyta do wykonania uzwojenia. Bardzo często zdarza się, że silnik wymaga także lakierowania, co wiąże się z późniejszym suszeniem.
Na czas trwania całej procedury przekłada się, czy poszczególne części będą wymieniane na nowe, czy też regenerowane. Ta druga możliwość jest oczywiście tańsza, ale bardziej czasochłonna.
W zależności od mocy remonty silników elektrycznych mogą trwać od kilkudziesięciu godzin, nawet do kilku tygodni
Ile kosztuje remont silnika?
Koszt, jaki pochłonie naprawa silnika elektrycznego, także nie jest jednoznaczny, wszystko zależy od rozległości awarii, wielkości, mocy i innych parametrów technicznych związanych z silnikiem. Cena naprawy silnika elektrycznego uszkodzonego w bardzo dużym stopniu może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Aby uniknąć sytuacji, w której silniki często ulegają awarii, korzystaj z przeglądów i pomiarów w systematycznych odstępach czasu.
Usługi naprawa silników elektrycznych / przezwajanie silników elektrycznych / regeneracja silników elektrycznych
Systemowy Park Technologiczny MetalTop.pl zawiera oferty firm wykonujących usługi naprawy silników elektrycznych. Znajdziesz tu firmy mające wieloletnie doświadczenie w różnego rodzaju naprawach silników elektrycznych, wykonujących także przewijanie silników elektrycznych.
Poza parametrami technicznymi oferty można filtrować według lokalizacji, tu łatwo znajdziesz firmy wykonujące remont silnika w twojej okolicy, oraz według dogodnego terminu usługi. Zapraszamy!