Wytwarzanie form wtryskowych, tłoczników i innych narzędzi
Formy wtryskowe
Wtrysk tworzyw polega na wprowadzaniu pod ciśnieniem ciekłego tworzywa do gniazda formy. W formie tworzywo zastyga i powstaje tzw. kształtka lub wypraska która zostaje usunięta z formy wtryskowej razem z układem wlewowym. Następnie układ wlewowy oddzielany jest od wypraski i powstaje gotowy wyrób z tworzywa sztucznego.
Produkcja form wtryskowych
Forma wtryskowa to narzędzie zbudowane z wielu elementów pozwalających na wykonanie produktu z tworzywa sztucznego, w produkcji seryjnej i masowej.
Forma składa się z następujących układów funkcjonalnych: gniazdo lub gniazda formujące, układ wlewowy, układ chłodzenia formy i wypraski, układ wypychania wypraski, układ usuwania wlewka, elementy prowadzące i ustalające połówki formy, napędy płyt i segmentów, obudowa.
Jest wiele różnych typów form wtryskowych. W zależności od układu wlewowego można wyróżnić formy zimnokanałowe i gorącokanałowe. Zależnie od ilości gniazd formujących mamy formy jednogniazdowe i wielogniazdowe, a także formy z jedną płaszczyzną podziału oraz z dwoma płaszczyznami podziału.
Formy te maja swoją specyficzną konstrukcję, pozwalającą wykonywać produkcję mało lub wielkoseryjną, produkować wytłoczki o normalnej lub podwyższonej jakości i dokładności wykonania lub produkować wypraski o prostej lub złożonej konstrukcji.
Tłoczniki i wykrojniki
Wykrojniki i tłoczniki to narzędzia stosowane do obróbki elementów blaszanych o małej grubości. Służą do wykrawania, zaginania i tłoczenia detali z blachy.
Produkcja tłoczników i wykrojników
Główne elementy robocze tłocznika to stemple i matryce, które dzięki sile nadanej przez prasę wykrawają lub gną blachę według założonego kształtu.
Stemple i matryce w tłoczniku lub wykrojniku wymagają bardzo precyzyjnej obróbki i dokładnego dopasowania. Wykrojniki i tłoczniki składają się z wielu elementów, które muszą do siebie bardzo precyzyjnie pasować, oferując jednocześnie niezawodność.
Produkcja narzędzi: form, wykrojników i tłoczników
Wytwarzanie narzędzi możemy podzielić na kilka etapów.
1. Wykonanie projektu detalu
Najpierw przygotowywany jest projektu detalu który ma powstawać w potrzebnym narzędziu. W zależności od tego czy detal ma prosty lub skomplikowany kształt projektuje się go w wersji 2D i 3D. Obecnie standardowo wykonuje się to przy użyciu oprogramowania CAD 3D.
2. Wykonanie projektu narzędzia
Na podstawie projektu detalu i szczegółowych ustaleń z klientem, dotyczących typu narzędzia wykonuje się szczegółowy projekt formy wtryskowej, wykrojnik, tłocznika, itp.
3. Wykonanie narzędzia, wstępne próby, dopracowanie narzędzia po wstępnych próbach, próby końcowe u klienta.
Na bazie projektu wykonuje się potrzebne narzędzie. Wiele elementów formy wtryskowej czy tłoczników i wykrojników jest znormalizowanych. Można je kupić w rozsądnej cenie u dostawców standardowych elementów. Dlatego najczęściej firma produkująca narzędzia wykonuje gniazda formujące, stemple i matryce i potrzebne nieznormalizowane części. Kolejnym etapem jest montaż całego narzędzia, wykonanie wstępnych prób (wtryskiwania, tłoczenia, wykrawania wg potrzeb), a po koniecznych poprawkach wykonanie prób końcowych u klienta na docelowych stanowiskach.
Potrzebujesz gniazd form wtryskowych do wykonania swojej formy wtryskowej? A może chcesz produkować detale blaszane i potrzebujesz wykrojników i tłoczników? Te i inne narzędzia znajdziesz w serwisie Metaltop.pl.