MetalTop logo

Wähle deine Sprache

Mycie - myjki ultradźwiękowe

6

Aktualisierungsdatum

Andere

Mycie - myjki ultradźwiękowe

DIENST

Mycie – Myjki Ultradźwiękowe w Do-met Sp. z o.o. Firma Do-met Sp. z o.o. z Sanoka oferuje profesjonalne usługi mycia przy użyciu nowoczesnych technologii, w tym myjek ultradźwiękowych, kabinowych i próżniowych. Nasze metody czyszczenia zapewniają dokładne i skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z elementów metalowych i innych powierzchni. Myjki ultradźwiękowe: Skuteczne w usuwaniu osadów i brudu z trudno dostępnych miejsc. Myjki kabinowe: Idealne do większych detali, zapewniające dokładne czyszczenie w zamkniętej przestrzeni. Myjki próżniowe: Skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń poprzez próżnię, minimalizując ryzyko uszkodzenia delikatnych powierzchni. Oferujemy kompleksowe usługi dla firm z Sanoka, Krosna, Leska, Rzeszowa i innych, gwarantując wysoką

"DO-MET” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
38-500 Sanok, podkarpackie
Mycie ultradźwiękowe detali

DIENST

P.P.H. BORMECH
76-270 Ustka, pomorskie
Mycie ultradźwiękowe stali

DIENST

ONESTO Marcin Kramarski
42-152 Wilkowiecko, śląskie
Mycie ultradźwiękowe

DIENST

TA Technika s.c.
63-400 Ostrów Wlkp., wielkopolskie
MYCIE ULTRADŹWIĘKOWE

DIENST

CERTOOLS sp.j.
95-200 Pabianice, łódzkie
Mycie ultradźwiękowe

DIENST

ALEX Sp. z o.o.
16-001 Kleosin, podlaskie
  • 1

Mycie ultradźwiękowe

Mycie elementów jest ważnym, a często niedocenianym elementem procesów technologicznych. W przemyśle odpowiednie oczyszczenie powierzchni elementu jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia wielu operacji obróbki. Podobnie w warsztatach naprawczych prawidłowa ocena stanu części, zwykle wymaga jej oczyszczenia. Opracowano wiele metod mycia. Jedną z najnowszych i najbardziej skutecznych jest mycie ultradźwiękowe.

Mycie ultradźwiękowe - zasada działania

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, które rozchodzą się w cieczy myjącej. Ultradźwięki powodują w cieczy powstanie fal wysokiego ciśnienia o zmiennej częstotliwości. Gwałtowne zagęszczenie i rozrzedzenie cieczy powoduje kawitację, polegającą na szybkim powstawaniu i zanikaniu pęcherzyków próżniowych, które zapadają się do wewnątrz. Ruch małych strumieni płynu powodowany tym zapadaniem, wywołuje intensywne odrywanie cząsteczek zanieczyszczeń w całej objętości płynu.

Proces kawitacji generowany przez ultradźwięki oddziaływuje intensywnie na powierzchni mytych elementów, ale nie powoduje uszkodzeń delikatnych i skomplikowanych mechanizmów.

Mycie ultradźwiękami w krótkim czasie umożliwia równomierne oczyszczanie i odtłuszczanie detali, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Środek myjący wykorzystywany w myjkach ultradźwiękowych jest zazwyczaj roztworem wodnym, do którego dla poprawy wydajności procesu dodaje się dedykowane środki myjące.

Na skuteczność mycia ultradźwiękowego wpływ ma czas procesu mycia, kształt poddawanych myciu elementów, stosowane preparaty chemiczne, moc i częstotliwość ultradźwięków oraz temperatura kąpieli.

Czyszczenie ultradźwiękowe - zastosowania

Mycie ultradźwiękami znajduje szerokie zastosowanie w wielu rozmaitych dziedzinach i miejscach. Ze względu na usuwanie zanieczyszczeń biologicznych używa się go w szpitalach, aptekach, szkołach, badaniach naukowych.

Metoda jest w stanie, w krótszym czasie w porównaniu z innymi metodami mycia, usuwać z detali o skomplikowanym kształcie zanieczyszczenia pochodzące ze smarów i opiłków. Dlatego chętnie stosowana jest w produkcji części maszyn i warsztatach realizujących różne usługi. Mycie ultradźwiękowe efektywnie usuwa także inne zanieczyszczenia, takie jak: pasty szlifierskie i polerskie, ścierniwo, wióry i opiłki, smary, oleje i emulsje chłodzące.

W warsztatach samochodowych mycie ultradźwiękowe również stosuje się coraz chętniej do czyszczenia części przed ich naprawą lub regeneracją. Wiele firm oferuje ultradźwiękowe mycie elementów silnika, w tym głowic czy bloków. Dzięki temu można precyzyjnie określić stan techniczny naprawianych części i podzespołów.

Dzięki możliwościom stosowania wielu płynów czyszczących proces mycia ultradźwiękami znajduje zastosowanie także w przemyśle chemicznym i wydobywczym, metalurgii, transporcie, obronie narodowej, elektronice itd.

Mycie ultradźwiękowe wykorzystuje się też często jako etap wstępny, przed malowaniem lub lakierowaniem części.

Myjka ultradźwiękowa jest idealnym urządzeniem stosowanym w celu dokładnego czyszczenia ultradźwiękami elementów w wielu branżach. W elektronice: elementów elektrycznych, przewodów, silikonowych półprzewodników, elementów magnetycznych, części elektryzujących, głowic częstotliwości. W medycynie: narzędzi chirurgicznych, implantów, form lateksowych. U jubilera, optyka, zegarmistrza: biżuterii, sprzączek, szklanych wyrobów, soczewek, elementów zegarów. W mechanice: łożysk, dyszy, pomp olejowych, rdzeni filtracyjnych, przyrządów pomiarowych, oraz innych części urządzeń produkcyjnych. Także do skomplikowanych kształtem elementów, jak np: głębokie otwory, wklęsłe i wypukłe powierzchnie itp.

Myjki ultradźwiękowe

Myjki ultradźwiękowe to stosunkowo proste urządzenia. Zbudowane są z: wanny o odpowiedniej pojemności, do której nalewa się płynu czyszczącego i w której zanurzamy oczyszczany element; generatora ultradźwięków; grzałek zapewniających odpowiednią temperaturę roztworu; oraz dodatkowego osprzętu który steruje procesem, ułatwia wymianę płynu, wyciągniecie elementów czyszczonych itp.

Najważniejszym elementem niezbędnym w myjce ultradźwiękowej jest generator ultradźwięków. Głównym jego elementem jest przetwornik ultradźwięków, którego elementem roboczym zwykle są płytki piezoceramiczne. Przetwornik jest przymocowany do dna lub ściany wanny i powoduje drgania, które są przenoszone do cieczy myjącej. Przetwornik zasilany jest przez prąd wysokiej częstotliwości z generatora mocy.

Płyn do powierzchni mytych elementów w myjce ultradźwiękowej

Myjka ultradźwiękowa do usuwania zanieczyszczeń wymaga zastosowania odpowiedniego płynu do wanienki ultradźwiękowej. By zwiększyć skuteczność, w myciu tą metodą zalecane jest użycie wody dejonizowanej, czyli naturalnego rozpuszczalnika. Poleca się ją ze względu na brak soli mineralnych i innych zanieczyszczeń. Wykazuje ona dużą reaktywność w porównaniu ze zwykłą wodą, oraz nie pozostawia zacieków na umytych przedmiotach.

Jednak fale o odpowiedniej częstotliwości i sama woda nie zawsze wystarczają. Aby efekt czyszczenia w pełni zadowalał, myjka napełniana jest roztworem wody i specjalnego płynu czyszczącego, który zazwyczaj dostarczany jest w formie koncentratu do rozcieńczania.

O skutecznym myciu często decyduje właściwy dobór środków do konkretnego materiału. W skład płynu najczęściej wchodzą niejonowe środki powierzchniowo czynne (surfaktanty, tensydy) albo łagodniejsze anionowe środki powierzchniowo czynne. 

Dodatkowo zawiera: on EDTA - związek zwiększający trwałość płynu; inhibitory korozji - zabezpieczające powierzchnię elementów oczyszczanych i wanny; czasem amoniak rozpuszczający zaschnięte tłuszcze. Ważne, aby płyn nie zawierał wodorotlenków, mogących uszkodzić przedmioty z miękkiego metalu np. miedzi i złota.

Zalety mycia ultradźwiękowego

Mycie ultradźwiękowe jest nieinwazyjne, dzięki czemu nie spowoduje trwałych, niekorzystnych zmian w strukturze powierzchni oczyszczanego elementu.

Mycie w myjce ultradźwiękowej nie wymaga stosowania bardzo wysokiej temperatury, a co za tym idzie obniża zużycie energii elektrycznej. Doskonałe efekty czyszczące uzyskujemy już w temperaturze ok. 50⁰C.

Ogromną zaletą mycia ultradźwiękowego jest stosunkowo krótki czas wymagany do przeprowadzenia tej operacji, w porównaniu z innymi metodami mycia.

Dodatkowo przy myciu detali tą metodą nie powstają szkodliwe pyły i opary.

Użycie myjek ultradźwiękowych do czyszczenia nie wymaga fizycznego udziału człowieka. Zadania operatora kończą się na umieszczeniu detalu wewnątrz myjki ultradźwiękowej i uruchomieniu maszyny. Cały proces może być wykonywany przez mniej wykwalifikowanych pracowników.

Usługi mycie ultradźwiękowe

Systemowy Park Technologiczny MetalTop.pl umożliwia łatwe wyszukiwanie firm oferujących usługi mycia ultradźwiękami / mycie ultradźwiękowe. Oferty takich firm można filtrować bez rejestracji, po parametrach technicznych, lokalizacji usługi i dogodnego terminu jej wykonania.

Jeśli chcesz dodać swoją firmę do naszego systemu lub otrzymywać powiadomienia po pojawieniu się pasującego ogłoszenia - zarejestruj się za darmo.