Cynk
Cynk jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Zn. Jest metalem o srebrno-błękitnym kolorze. W normalnej temperaturze jest ciałem stałym, o średniej twardości, rozciągliwym.
Właściwości cynku
Cynk jest plastyczny w temperaturze 100-150 0C; kruchy w temperaturze powyżej 200 0C. W wilgotnym powietrzu utlenia się, pokrywając się zwartą powłoką. Łatwo wiąże się z tlenem. Rozpuszcza się w kwasach organicznych i nieorganicznych.
Na powietrzu ulega pasywacji podobnej do aluminium. Pasywacja polega na pokrywaniu się powierzchni metalu cienką warstwą tlenków lub soli o mniejszej reaktywności. Zwiększa się dzięki temu odporność korozyjna tego metalu, bo wytworzona powłoka tlenków jest odporna na dalsze reakcje ze związkami pochodzącymi z otoczenia.
Zastosowanie cynku
Cynk i jego stopy znajdują zastosowanie do cynkowania wyrobów stalowych, w celu ochrony przed korozją, np.: blach, taśm, czasem rur i prętów oraz kształtowników.
Wyroby walcowane (blachy, taśmy) z cynku z dodatkiem tytanu stosowane są do produkcji pokryć dachowych.
Cynk jest też składnikiem wielu stopów. Przykładowo mosiądz jest stopem cynku z miedzią.
Cynkowe stopy odlewnicze w których głównym składnikiem oprócz cynku jest aluminium, stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym.
Cynk stosowany jest też w ogniwach elektrycznych, bateriach, akumulatorach.
Związki cynku znajdują zastosowanie w produkcji farb i lakierów (biel cynkowa) oraz impregnacji drewna (chlorek cynku).
Jako ciekawostkę dodajmy że cynk jest szeroko stosowany w medycynie. Siarczan cynku wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i odkażające, a sam cynk jest jednym z niezbędnych do życia mikroelementów.