Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to innowacyjna metoda pokrywania powierzchni farbą, która cieszy się coraz większą popularnością. Ten rodzaj malowania jest ekologiczny, gdyż proszek może być wykorzystywany kilkukrotnie, zabezpiecza przed korozją, a do tego efekt końcowy jest bardzo estetyczny. Czy mówiąc o malowaniu proszkowym, mówimy o najlepszym sposobie malowania?

Co to jest malowanie proszkowe?

To metoda pokrywania elementów, wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Polega na pokrywaniu powierzchni przy użyciu specjalnej, naelektryzowanej farby proszkowej. Siły elektrostatyczne sprawiają, że przy malowaniu, farba trwale łączy się z malowaną powierzchnią. 

Jakie materiały można malować proszkowo?

P

rzy metodzie proszkowej możliwe jest malowanie elementów wykonanych z materiałów przewodzących prąd. Najlepiej sprawdzają się metale takie jak stal czy aluminium, jednak można zastosować tą metodą do pokrycia elementów wykonanych nawet ze szkła czy drewna.

Malowanie natryskiem elektrostatycznym

Pierwszą metodą malowania proszkowego jest natrysk elektrostatyczny, w którym elementy poddawane malowaniu naładowane są dodatnio, natomiast cząsteczki farby odznaczają się ujemnym ładunkiem. Dzięki temu powierzchnia przyciąga cząsteczki farby, które trwale ją pokrywają.

Malowanie natryskiem elektrokinetycznym

Drugim sposobem malowania jest natrysk elektrokinetyczny, gdzie sprzężone powietrze powoduje, że drobinki farby naładowane są elektrostatycznie. Tarcie sprawia, że drobinki farby stają się naładowane dodatnim ładunkiem. Tę metodę malowanie proszkowe często określa się jako “tribo”.

Zalety malowania proszkowego?

Przy malowaniu proszkowym skutecznie zabezpiecza się powierzchnię przed korozją, suszenie elementu trwa znacznie krócej niż w przypadku malowania na mokro (proces wysychania jest jeszcze skrócony, jeśli korzysta się z proszku utwardzanego ultrafioletowo). Ciekawą zalet

ą malowania proszkowego jest fakt, że malując część powierzchni pionowo, a drugą część poziomo, miejsce łącznia tych dwóch, inaczej malowanych powierzchni jest niezauważalne. Warto dodać, że warstwa farby proszkowej powstała w wyniku malowania jest znacznie cieńsza, niż podczas malowania na mokro, a do tego nie powoduje powstawania zacieków i zwisów farby. 

Jak przebiega malowanie proszkowe?

Proszkowe malowanie składa się z kilku etapów. Na początek należy odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię. Zwykle wystarczy ją dokładnie umyć, a kiedy wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie farby na elementy. Metalowy element podpina się do uziemienia, a elektrostatyka powoduje, że farba trwale łączy się z powierzchnią. Ostatnim etapem jest umieszczenie świeżo pomalowanego elementu w specjalnym piecu termicznym, w celu utwardzenia farby. W dalszej kolejności element musi wystygnąć, gdyż temperatura w piecu wynosi ponad 200 stopni Celsjusza. 

Czym są lakiernie proszkowe?

Lakiernie proszkowe to specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają malowanie proszkowe. Zbudowane są z jednej lub kilku kabin lakierniczych. Dzięki zastosowaniu lakierni proces technologiczny malowania proszkowego jest zautomatyzowany, a kontrola każdego etapu malowania proszkowego jest dokładna. Podstawową zaletą lakierni proszkowych jest obszar roboczy, który umożliwia malowanie również dużych elementów. 

Ile kosztuje malowanie proszkowe?

Cena malowania proszkowego zależy od wielkości zamówienia, charakterystyki malowanych elementów, marży wykonawcy i kilku innych czynników. Cena bazowa malowania proszkowego stali kosztuje kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy, decydując się na podkład pod malowanie, należy liczyć się z niemalże dwukrotnie wyższą ceną za metr kwadratowy. Nie można zapomnieć, że ceny malowania proszkowego nie zawierają kosztów przygotowania powierzchni do malowania (na przykład ceny śrutowania lub piaskowania).

Jak znaleźć podwykonawcę usługi malowania proszkowego?

Popularność malowania proszkowego nieustannie rośnie, coraz więcej zakładów dostrzega zalety tej metody, więc znalezienie usługodawcy malowania proszkowego nie stanowi problemu. Jednak skąd wiedzieć, czy posiadana przez dany zakład lakiernia umożliwia pomalowanie naszego, konkretnego elementu o danych wymiarach? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie w Internecie może okazać się bardzo czasochłonne i frustrujące. W naszym systemowym parku technologicznym MetalTop.pl widnieje ponad 200 firm, wykonujących malowanie proszkowe, a szczegółowy opis parametryczny wskaże, czy park maszyn danego zakładu umożliwia wykonanie naszego zlecenia. Dołącz już dzisiaj! 

Malowanie proszkowe czy natryskowe? Która metoda jest lepsza?

Malowanie proszkowe różni się od malowania natryskowego przede wszystkim stanem skupienia farby. Jak sama nazwa wskazuje, malowanie proszkowe wykorzystuje farbę i lakiery proszkowe, natomiast do malowania natryskowego wykorzystywana jest farba płynna. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest lepsza. Malowanie natryskowe jest znacznie prostsze od proszkowego i można je przeprowadzić bez problemu na własną rękę. Jednak malowanie proszkowe umożliwia uzyskanie gładszej powierzchni, w dodatku bardziej odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Ważną kwestią jest, że w ten sposób malować można jedynie elementy, wykonane z materiałów, które przewodzą prąd. Tak więc malowanie proszkowe i natryskowe to różne metody malowania i w pewnych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest malowanie natryskowe, a czasem proszkowe w zależności od potrzeb i oczekiwań. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. 

Podsumowanie – malowanie proszkowe

Metoda malowania proszkowego znajduje coraz szersze zastosowanie w branżach motoryzacyjnej, lotniczej maszynowej i wielu innych. Infrastruktura potrzebna do wykonywania tego procesu jest kosztowna, jednak malowanie proszkowe ma bardzo wiele zalet, dzięki czemu cieszy się coraz większą popularnością. Inwestując w stanowisko do malowania proszkowego, nie powinno się obawiać braku klientów w przyszłości.